księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne

Wpisy oznaczone tagami ‘londyn atrakcje’

W pierwszej części wpisu poświęconego muzeum figur woskowych Madame Tussauds w Londynie (klik) przedstawiliśmy jego główne działy oraz znajdujące się w nich eksponaty i atrakcje. Tym razem podamy związane z nim informacje praktyczne – napiszemy m.in. o jego lokalizacji, godzinach otwarcia czy cenach biletów. Ponieważ większość osób chcących odwiedzić to miejsce jest zainteresowana zrobieniem sobie zdjęć ze światowymi sławami, przyjrzymy się także tej kwestii. W końcu poradzimy w jakich godzinach najlepiej tu wpaść, by uniknąć tłoków oraz jak zaoszczędzić na wstępie, korzystając z promocji brytyjskich kolei „2za1” czy karnetów łączonych na kilka londyńskich atrakcji. (więcej…)

Położone w pobliżu stacji metra Baker Street muzeum figur woskowych Madame Tussauds jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji Londynu. Codziennie tłumy zwiedzających „pstrykają” tu sobie setki pamiątkowych zdjęć ze światowymi osobistościami, których modele wyglądają dokładnie tak jak ich żywe pierwowzory. Początki tego miejsca sięgają 1835 roku, kiedy Marie Tussaud, francuska artystka tworząca rzeźby z wosku, która na początku XIX wieku wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, przywiozła do jej stolicy woskowe odlewy głów zgilotynowanych podczas rewolucji francuskiej arystokratów, tworząc stałą wystawę przy Baker Street. (więcej…)

W poprzednim wpisie na naszym blogu przyjrzeliśmy się historii słynnych marketów w londyńskiej dzielnicy Camden Town (klik). Tym razem przedstawimy ich współczesny wygląd, napiszemy co można na nich kupić, w jakich godzinach są otwarte, czy jak do nich dotrzeć. Choć między stacjami metra Camden Town i Chalk Farm formalnie rozróżnia się 6 targów, nazywanych zbiorczą nazwą Camden Market, w weekendy jest tu tak dużo handlarzy i kupujących, że trudno rozgraniczyć jeden od drugiego. Handel odbywa się zarówno na straganach na otwartej przestrzeni, jak i w przeznaczonych do niego budynkach (np. halach targowych). Niestety, wraz z coraz większą liczbą turystów, w ostatnich latach nastąpiła znaczna komercjalizacja tego miejsca, które nie jest już tak unikalne jak niegdyś. Z drugiej strony, choć stało się ono już nawet „snobistycznym” punktem na mapie brytyjskiej stolicy, gdzie można spotkać gwiazdy takie jak Tim Burton, nadal stwarza szansę do zaprezentowania się różnej maści artystów oraz kupienia czegoś naprawdę oryginalnego i niepowtarzalnego – alternatywnych ciuchów (np. w stylu „vintage”), dzieł sztuki, mebli, książek czy płyt. Oferujące tego rodzaju rzeczy stragany są przeważnie „ukryte” głębiej, za najbardziej komercyjnymi częściami targowisk w tej dzielnicy. (więcej…)

Camden Market lub Camden Lock to zbiorcza nazwa kilku dużych, znajdujących się blisko siebie targów (marketów) w Camden Town, dzielnicy w północno-wschodniej części Wewnętrznego Londynu, położonej niecałe 4 km od Charing Cross i będącej centrum gminy London Borough of Camden. Ten ogromny, wielokulturowy „bazar” z wyrobami rękodzieła, ubraniami, tkaninami, bibelotami czy potrawami z całego świata, rozciągający się m.in. przy Hampstead Road Lock, śluzie na kanale Regent, popularnie nazywanej Camden Lock, przyciąga ok. 500 tys. odwiedzających tygodniowo, przeważnie w weekendy, co czyni go czwartą najpopularniejszą atrakcją stolicy Wielkiej Brytanii. W tym wpisie przedstawimy historię Camden Market, w następnym zaś przyjrzymy się jego obecnemu wyglądowi oraz zamieścimy kilka najprzydatniejszych informacji dla odwiedzających go turystów. (więcej…)

Tradycyjnym double-decker bus-em po centrum Londynu

6 marca 2014, czwartek
Autor: admin

Tradycyjne Routemastery, czyli czerwone piętrowe autobusy, z tylnym otwartym wejściem w rodzaju rampy, które umożliwiało wsiadanie i wysiadanie nie tylko na przystankach, ale również podczas postoju na światłach i powolnej jazdy w korkach, oraz z konduktorem, który pobierał opłaty za przejazd w trakcie podróży, zostały z powodów ekonomicznych wycofane z ulic brytyjskiej stolicy do końca 2005 roku. Wyprodukowane w latach 1954-1968 i uważane za ikonę Londynu, były wręcz uwielbiane przez mieszkańców i turystów. Dlatego też władze miasta zdecydowały się pozostawić kilka z nich na trasach dwóch linii w jego centrum (tzw. heritage routes): numer 9 pomiędzy Trafalgar Square i Kensington High Street oraz numer 15 pomiędzy Trafalgar Square i Tower of London. (więcej…)

Wycieczka po atrakcjach Londynu miejskim autobusem numer 11

20 lutego 2014, czwartek
Autor: admin

W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o wycieczkach po Londynie piętrowymi autobusami turystycznymi (tzw. „hop on hop off”), za które trzeba zapłacić przynajmniej 25 funtów (klik). Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić na zwiedzaniu brytyjskiej stolicy w podobny sposób, mamy o wiele tańszą alternatywę – regularny autobus miejski numer 11, który za zwykłą stawkę (£2,40 lub £1,45 kartą Oyster) zabierze nas szlakiem największych jej atrakcji, czyli tych które zobaczylibyśmy podczas wspomnianych powyżej wycieczek. Dodatkowo bez denerwującego niektórych turystów „słowotoku” przewodnika i bez ryzyka zmoknięcia (górny pokład autobusów turystycznych nie jest zadaszony 🙂 ). A jeśli jesteśmy posiadaczami 1- dniowej travelcard lub karty Oyster możemy sobie zrobić nawet  przejażdżkę w rodzaju „hop on hop off” (wsiadamy i wysiadamy kiedy chcemy, bez ponoszenia dodatkowych kosztów). (więcej…)