księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne
Muzeum figur woskowych Madame Tussauds w Londynie – część 1: co można zobaczyć

Położone w pobliżu stacji metra Baker Street muzeum figur woskowych Madame Tussauds jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji Londynu. Codziennie tłumy zwiedzających „pstrykają” tu sobie setki pamiątkowych zdjęć ze światowymi osobistościami, których modele wyglądają dokładnie tak jak ich żywe pierwowzory. Początki tego miejsca sięgają 1835 roku, kiedy Marie Tussaud, francuska artystka tworząca rzeźby z wosku, która na początku XIX wieku wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, przywiozła do jej stolicy woskowe odlewy głów zgilotynowanych podczas rewolucji francuskiej arystokratów, tworząc stałą wystawę przy Baker Street.

Wystawa ta stała się zalążkiem olbrzymiej kolekcji naturalnej wielkości figur woskowych znanych z różnych dziedzin życia postaci (m.in. gwiazd filmu, muzyki, sportu). W 1884 roku wnuk Marie Tussaud przeniósł eksponaty do obecnej siedziby przy Marylebone Road, która z biegiem lat stała się jedną z głównych ikon Londynu. Choć za wstęp do tego niezwykłego muzeum trzeba słono zapłacić, istnieje możliwość obniżenia kosztów zwiedzania, o czym napiszemy w drugiej części wpisu poświęconego Madame Tussauds w Londynie.

budynek muzeum figur woskowych w Londynie

Muzeum podzielone jest na kilkanaście sekcji tematycznych, w których eksponowanych jest ponad 300 woskowych figur znanych (także ze złej strony) postaci z przeszłości i teraźniejszości. W sumie wszystkich woskowych modeli w jego zasobach (magazynach) są tysiące, wciąż powstają też nowe, co jakiś czas włączane do wystawy. Te najważniejsze i cieszące się największą popularnością, jak np. członków zespołu The Beatles czy królowej Elżbiety II, wchodzą w skład ekspozycji nieprzerwanie od lat. Jak dotychczas wykonano figury dwóch Polaków – Jana Pawła II i Lecha Wałęsy, ale obecnie nie są one wystawiane.

Wszystkie modele charakteryzują się niezwykłą dbałością o najdrobniejsze szczegóły, począwszy od rysów twarzy, poprzez włosy (prawdziwe), oczy, a na znakach szczególnych, np. tatuażach, skończywszy.

malowanie figur w Madame Tussauds w Londynie

Poszczególne działy muzeum (w kolejności od wejścia) i niektóre z eksponowanych w nich postaci są następujące (stan na wrzesień 2014, w każdej chwili może ulegać zmianom w zależności od decyzji placówki):

 • Party – gwiazdy Hollywood: Angelina Jolie, Kate Winslet, Brad Pitt, Taylor Lautner, Dame Helen Mirren, George Clooney, Leonardo DiCaprio, Nicole Kidman, Johnny Depp, Russell Brand, Robert Pattinson, Colin Firth.

Angelina Jolie i Brad Pitt w Madame Tussauds Londyn

 • Bollywood – gwiazdy kina indyjskiego.
 • Film – Bruce Willis, Daniel Craig, E.T, Judy Dench, Sherlock Holmes, Charlie Chaplin.

Arnold Schwarzenegger i Bruce Willis w Madame Tussauds w Londynie

 • Sport – Mo Farah CBE, Jessica Ennis-Hill, Usain Bolt, Rafael Nadal, Tom Daley, David Beckham, Muhammad Ali, Sachin Tendulkar.
 • Royals – brytyjska rodzina królewska: królowa Elżbieta II, księżna Cambridge Kate Middleton, książę Cambridge William, książę Karol, księżna Kornwalii Kamila, książę Harry, księżna Walii Diana.

rodzina królewska Madame Tussauds Londyn

 • Culture – Madame Tussaud, Pablo Picasso, Charles Dickens, Albert Einstein.
 • Music – Adele, Lady Gaga, Beyonce, Madonna, Rihanna, Cheryl Cole, Amy Winehouse, Britney Spears, Justin Timberlake, Jennifer Lopez, Michael Jackson, Kylie Minogue, The Beatles.

The Beatles w Madame Tussauds w Londynie

 • World Leaders – Angela Merkel, Barack Obama, Boris Johnson, David Cameron, Francois Hollande, Mahatma Gandhi, John F. Kennedy, Martin Luther King, Nelson Mandela, Władimir Putin.

figura woskowa Barack Obama Madame Tussauds w Londynie

 • Chamber of Horrors & Scream!

Ta część muzeum, znajdująca się w jego podziemiach, prezentuje mroczne wydarzenia z historii ludzkości oraz seryjnych morderców i największych zbrodniarzy świata. To tu znajdują się wykonane przez Marie Tussaud woskowe odlewy głów ofiar rewolucji francuskiej (Marat, Robespierre, Ludwik XVI, Maria Antonina i in.), czy figura Adolfa Hitlera. Zwiedzający o mocnych nerwach mogą wziąć udział w ekstremalnym, trwającym ok. 5 minut show o nazwie „Scream!”, w ramach którego żywi aktorzy w makabrycznych kostiumach i makijażach wychodzą z zakamarków więziennych cel i zbliżają się chwiejnym ruchem w ich kierunku. W niektórych celach umieszczono woskowe figury więźniów, inne są na wpół otwarte, sprawiając wrażenie, ze niebezpieczny maniak jest na wolności.

Scream w Madame Tussauds Londyn

Więzienna scenografia (w tym repliki autentycznych narzędzi tortur), migające światła, detale woskowej prezentacji, żywi aktorzy oraz odpowiednio dopasowana muzyka i odgłosy ofiar sprawiają, że przejście przez Chamber of Horrors, a zwłaszcza Scream!, jest dużym przeżyciem i wywołuje rzeczywiste uczucie strachu. Z tego też powodu ta część Madame Tussauds nie jest polecana dzieciom ponizej 12 lat, kobietom w ciąży i osobom, które mają problemy z sercem. Jeśli chcemy pominąć atrakcje Scream! możemy po prostu nie wchodzić do środka i po ich ominięciu kontynuować zwiedzanie.

 • Behind the Scenes – ten dział przedstawia proces powstawania figur woskowych w Madame Tussauds.
 • Spirit of London Ride – ok. 5 minutowa przejażdżka niewielkimi wagonikami w kształcie czarnych londyńskich taksówek, podczas której, przy dźwiękach muzyki i odgłosów z danej epoki, poznać można „ducha Londynu” – historię miasta od czasów średniowiecznych.

 • figura Hulka w muzeum figur woskowych w LondynieMarvel Super Heroes – modele super-bohaterów znanych z kreskówek i filmów: Captain America, Hawkeye, Iron Man, Nick Fury, Spider-Man, The Hulk (największa figura w muzeum), Wolverine.
 • Marvel Super Heroes 4D Movie Experience – krótki seans filmowy w przylegającym do muzeum, zwieńczonym kopułą, byłym budynku londyńskiego planetarium, w którym 6 super bohaterów walczy z  Dr Doom-em i ratuje Londyn. Jest to tzw. kino 4D – trójwymiarowy obraz (oglądany w specjalnych okularach) + pełny dźwięk przestrzenny 360° i efekty specjalne sprawiają, iż widzowie na własnej skórze odczuwają to co dzieje się na ekranie – krople deszczu, podmuchy wiatru, robaki pełzające po nogach, mimowolne uchylanie się przed lecącymi pojazdami itp.

Poniżej plan muzeum z podziałem na wszystkie główne sekcje (od wejścia do wyjścia):

działy Madame Tussauds Londyn

DOprócz wymienionych powyżej najważniejszych sal i działów, na terenie muzeum znajduje się wiele mniejszych pomieszczeń z tymczasowymi atrakcjami oraz ekspozycjami figur innych znanych osobistości ze świata show businessu, historii czy horroru. Niedawno był wśród nich „kącik” One Direction, prezentujący siedzących na ławeczce członków tego popularnego, brytyjsko-irlandzkiego boys bandu i oblegany przede wszystkim przez nastoletnie fanki. Możliwe, ze ich modele wkrótce powrócą na wystawę do Madame Tussauds – obecnie są w podróży po świecie.

Tuż przed wyjściem z muzuem można zrobić zakupy w sklepie z pamiątkami. Znaleźć w nim można niemalże wszystko co jest związane z tym miejscem – od kubków i breloczków po kartonowe podobizny woskowych figur.

W drugiej części wpisu poświęconego Madame Tussauds w Londynie podamy garść praktycznych informacji dotyczących tego oryginalnego muzeum, w tym jak do niego dotrzeć, w jakich godzinach jest otwarte i jakie są ceny biletów.

Znajdź drogę

Tagi: , , , , ,

Jeden komentarz do wpisu “Muzeum figur woskowych Madame Tussauds w Londynie – część 1: co można zobaczyć”