księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne
Muzeum figur woskowych Madame Tussauds w Londynie – część 2: informacje praktyczne

W pierwszej części wpisu poświęconego muzeum figur woskowych Madame Tussauds w Londynie (klik) przedstawiliśmy jego główne działy oraz znajdujące się w nich eksponaty i atrakcje. Tym razem podamy związane z nim informacje praktyczne – napiszemy m.in. o jego lokalizacji, godzinach otwarcia czy cenach biletów. Ponieważ większość osób chcących odwiedzić to miejsce jest zainteresowana zrobieniem sobie zdjęć ze światowymi sławami, przyjrzymy się także tej kwestii. W końcu poradzimy w jakich godzinach najlepiej tu wpaść, by uniknąć tłoków oraz jak zaoszczędzić na wstępie, korzystając z promocji brytyjskich kolei „2za1” czy karnetów łączonych na kilka londyńskich atrakcji.

Lokalizacja, kontakt, transport

Marylebone Road
NW1 5LR, London
Tel.: +44 871 894 3000
email: guest.experience@madame-tussauds.com
WWW: http://www.madametussauds.com/london/
FB: https://www.facebook.com/officialmadametussaudslondon

madame tussauds lokalizacja

Najbliższa stacja metra (ok. 2 min pieszo): Baker Street (1 strefa komunikacyjna Londynu, na liniach: Bakerloo, Circle, Hammersmith & City, Metropolitan, Jubilee).

Najbliższa stacja kolejowa (ok. 10 min pieszo): Marylebone, która jest również stacją metra na linii Bakerloo (1 strefa komunikacyjna Londynu).

Linie autobusowe, które mają swoje przystanki w pobliżu muzeum: 13, 18, 27, 30, 74, 82, 113, 139, 189, 205, 274, 453.

Najbliższy parking (ok. 5 min pieszo): przy Chiltern Street (tel. +44 (0) 20 74864509).

Wejście do muzeum Madame Tussauds w Londynie

Godziny otwarcia i czas potrzebny na zwiedzanie

Madame Tussauds jest otwarte:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30-17.30 (17.30 oznacza ostatnie wejście, natomiast wystawa zamykana jest ok. 1,5 godziny później),
  • w weekendy od 9.00 do 18.00,
  • podczas brytyjskich szkolnych wakacji (np. od połowy lipca do końca sierpnia) – od 9.00 do 18.00 lub 19.00.

Aktualne godziny otwarcia muzeum dostępne są na stronie placówki.

Minimalny czas potrzebny na zwiedzenie całego obiektu (w tym SCREAM i Marvel Super Heroes 4D) to 1,5 – 2 godziny, ale bardziej szczegółowe zajmie ok. 3 godziny.

Jeśli do muzeum wejdziemy wraz z ostatnią turą (np. o 17.30 w dni powszednie) będziemy mieć wystarczająco dużo czasu (ok. 1,5 godziny) na jego zwiedzenie przed zamknięciem, ale musimy mieć mieć na uwadze, iż:

  • w dni powszednie (ostatnie wejście o 17.30) oraz w weekendy (ostatnie wejście o 18.00) ostatnia przejażdżka Spirit of London rusza o 18.25;
  • podczas brytyjskich szkolnych wakacji, jeśli ostatnie wejście jest o 18.00, Spirit of London startuje po raz ostatni o 18.45, natomiast w przypadku wejścia o 19.00 jest to godzina 19.45.

Tłok i kolejki 🙁

Madame Tussauds jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Londynu, zatem odwiedzając to miejsce trzeba być przygotowanym na długie kolejki do wejścia i tłumy ludzi (oraz hałas!) wewnątrz.

tłumy w muzeum figur woskowych w Londynie

Jeśli bilety będziemy kupować bezpośrednio przed wejściem w kasie muzeum, możemy się spodziewać nawet 3 godzinnego stania w kolejce. Z kolei zaletą biletu kupionego przez internet jest, oprócz niższej ceny (o czym napiszemy poniżej), możliwość wyboru godziny wizyty i krótsze oczekiwanie na wejście. Niestety nie unikniemy go jednak nawet w tym przypadku (zwłaszcza w weekendy i wakacje), chyba że nabędziemy dwa razy droższy bilet VIP (o czym też poniżej).

Gdy już znajdziemy się w środku, znów musimy uzbroić się w cierpliwość jeśli będziemy chcieli zrobić sobie zdjęcia z najbardziej obleganymi przez turystów figurami. Oznacza to, że aby się do nich dostać trzeba nieraz trochę odczekać. To samo dotyczy nie mniej zatłoczonych dodatkowych atrakcji: SCREAM oraz kina 4D.

Przydatne informacje:

  • muzeum jest mniej zatłoczone po godz. 16, a najwięcej odwiedzających jest w godz. 12-15;
  • by uniknąć tłoku najlepiej odwiedzić je w ciągu tygodnia, ponieważ w weekendy jest tu mnóstwo zwiedzających.

Robienie zdjęć

Dla niemal każdego odwiedzającego muzeum Madame Tussauds w Londynie największą atrakcją jest możliwość dotykania (czy nawet całowania 😆 ) woskowych modeli i robienia sobie z nimi zdjęć, co sprawia, że szczyci się ono mianem „interaktywnego”. Choć fotek nie wolno „pstrykać” podczas przejażdżki Spirit of London, przejścia przez SCREAM i w kilku innych punktach obiektu (o czym informują tabliczki z ostrzeżeniami), w większości miejsc jest to dozwolone bez ograniczeń, o ile oczywiście dopchamy się do danej postaci (najbardziej oblężone są te związane z pop kulturą). Poza tym zdarza się, że przy niektórych figurach (np. Royal Family, Barack Obama) możliwe są tylko „oficjalne” zdjęcia, które robi pracownik muzeum i które są dodatkowo płatne – kosztują 10 funtów / sztuka. To samo dotyczy fotki w taksówce Spirit of London.

zdjęcie z Barackiem Obama w muzeum figur woskowych w Londynie

Szczerze mówiąc, zrobienie dobrego zdjęcia w Madame Tussauds graniczy z cudem. Jeśli już trafimy na odpowiedni moment i wydaje nam się, że będziemy z jakąś gwiazdą „sam na sam”, nagle ktoś wchodzi nam z głową, ręką itp. w kadr… 😡

Ceny biletów i którym wejściem wchodzimy

Poniższa tabelka przedstawia stan na październik 2014:

Rodzaj biletu: Bilet kupiony w kasie Bilet kupiony przez internet*
Dorosły (16+) £30 od £22,50
Dziecko (4-15) £25,80 od £19,29
Rodzinny** £111,60 od £83,69

* Ceny biletów kupionych on-line (strona rezerwacji) zależą od godziny, o której rozpoczynamy zwiedzanie. Najtańsze (podane w powyższej tabeli) dotyczą wstępu po godz. 16.00. Przed wejściem do muzeum należy podać numer rezerwacji i przedstawić kartę, którą dokonywało się płatności przez internet.

** Bilet rodzinny dostępny jest dla dwóch osób dorosłych z dwójką dzieci lub jednego dorosłego z trójką dzieci. W jego ramach zwiedzający otrzymują za darmo książkowy przewodnik po muzeum. Dzieci poniżej 4 roku życia wchodzą za darmo.

Turyści ceniący sobie wygodę i dysponujący większą gotówką mogą nabyć bilet o nazwie VIP Ticket (Fast Track), który umożliwia wejście do muzeum bez kolejki o dowolnej porze dnia. Kosztuje on £65 (dzieci – £55).

Do muzeum prowadzą 4 wejścia („doors”). Jeśli będziemy kupować bilet w kasie na miejscu, musimy stanąć w kolejce do wejścia nr 1, natomiast jeśli zrobiliśmy rezerwację przez internet, po odbiór biletu powinniśmy się udać do „drzwi” nr 3.

wejścia do Madame Tussauds w Londynie

Oferty specjalne, czyli jak zaoszczędzić na biletach

Bilety do Madame Tussauds są, zwłaszcza jak na polską kieszeń, bardzo drogie. Istnieją jednak sposoby, by zmniejszyć koszty zwiedzania. Jakie? O tym poniżej.

Najlepsze ceny dotyczą biletów rezerwowanych przez internet na wstęp do muzeum po godzinie 16.00. Podaliśmy je w tabeli powyżej. W porównaniu z biletami kupowanymi na miejscu w kasie są one o 25 proc. tańsze.

Można również nabyć karnet COMBO, umożliwiający wejścia po zniżkowych cenach do kilku największych atrakcji turystycznych w Londynie. Obecnie obejmuje on cztery z nich: oprócz Madame Tussauds, są to: London Eye, Sea Life i London Dungeon. Kupując bilety osobno do każdego z tych miejsc osoba dorosła wyda £96,75, natomiast na jednym karnecie kosztują one £55. Istnieje też możliwość wyboru tylko 2 lub 3 z podanych atrakcji, z tym że Madame Tussauds musi być w tych kombinacjach jedną z nich. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie muzeum.

promocja 2 za 1 Madame Tussauds LondynNajkorzystniejszą ofertą obniżenia kosztów wstępu jest sponsorowana przez brytyjskie koleje akcja pod nazwą „2FOR1”, w ramach której dwa bilety do muzeum można kupić w cenie jednego, pod warunkiem, że w dniu zwiedzania „przejedziemy” się pociągiem National Rail. Promocji tej poświęciliśmy osobny wpis na naszym blogu, dostępny pod tym linkiem. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązują w niej wyłącznie taryfy dla dorosłych, a wejściówki trzeba kupić w kasie na miejscu (nie można on-line). Wynika z tego, że przy obecnych cenach, 2 osoby korzystające z tej oferty zwiedzą Madame Tussauds za £30. Dla klientów akcji „2 za 1” przeznaczone jest wejście do muzeum nr 1, co niestety oznacza najdłuższą kolejkę 🙁 .

Znajdź drogę

Tagi: , , , , , , , , , ,

Jeden komentarz do wpisu “Muzeum figur woskowych Madame Tussauds w Londynie – część 2: informacje praktyczne”