księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne
Wycieczka po atrakcjach Londynu miejskim autobusem numer 11

W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o wycieczkach po Londynie piętrowymi autobusami turystycznymi (tzw. „hop on hop off”), za które trzeba zapłacić przynajmniej 25 funtów (klik). Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić na zwiedzaniu brytyjskiej stolicy w podobny sposób, mamy o wiele tańszą alternatywę – regularny autobus miejski numer 11, który za zwykłą stawkę (£2,40 lub £1,45 kartą Oyster) zabierze nas szlakiem największych jej atrakcji, czyli tych które zobaczylibyśmy podczas wspomnianych powyżej wycieczek. Dodatkowo bez denerwującego niektórych turystów „słowotoku” przewodnika i bez ryzyka zmoknięcia (górny pokład autobusów turystycznych nie jest zadaszony 🙂 ). A jeśli jesteśmy posiadaczami 1- dniowej travelcard lub karty Oyster możemy sobie zrobić nawet  przejażdżkę w rodzaju „hop on hop off” (wsiadamy i wysiadamy kiedy chcemy, bez ponoszenia dodatkowych kosztów).

Do autobusu linii 11 możemy wsiąść przy dworcu Liverpool Street, gdzie zaczyna on swoją trasę, i zająć miejsce na górnym pokładzie z przodu pojazdu (najlepiej po prawej stronie), aby cieszyć się ponad godzinnym oglądaniem atrakcji Londynu aż do przystanku końcowego w Chelsea.

Trasa wiedzie przez samo serce londyńskiego City, wzdłuż Threadneedle Street (po drodze przejeżdżamy obok Bank of England, Royal Exchange i Mansion House) i przez Ludgate Circus (St. Paul’s Cathedral). Mijając słynną katedrę, jeśli spojrzymy w lewo, zobaczymy Millenium Bridge, a po drugiej stronie Tamizy Tate Modern.

st paul's autobus

Następnie jedziemy wzdłuż Fleet Street, przy której znajdują się Royal Courts of Justice i Temple Bar (posąg skrzydlatego smoka na wysokim cokole), oraz The Strand, docierając do Charing Cross i Trafalgar Square (National Gallery i kolumna Nelsona).

Po skręcie w lewo autobus zabierze nas wzdłuż Whitehall w kierunku Parliament Square, gdzie będziemy mogli zobaczyć Houses of Parliament, Big Bena i Westminster Abbey. Po drodze wypatrujmy Banqueting House, Horse Guards i Downing Street.

big ben houses of parlement red london bus

W tym punkcie naszej “wycieczki”, po około 40 minutach jazdy, możemy już wysiąść, gdyż po minięciu Westminsteru trasa autobusu nie będzie obfitowała w większe atrakcje. Jeśli jednak zdecydujemy się pojechać dalej, przejedziemy obok New Scotland Yard i Westminster Cathedral, by dotrzeć do Victoria Station. Następnie, jeśli mamy akurat trochę czasu i ochotę, możemy kontynuować podróż do samego końca, czyli do Fulham w południowo-zachodnim Londynie,  a wówczas po drodze zobaczymy jeszcze Sloane Square i King’s Road.

 autobus 11 mapa

Autobusy linii nr 11 kursują co ok. 10 minut. Szczegółowy rozkład ich jazdy dostępny jest tu. Natomiast na YouTube obejrzeć można trwający ponad godzinę filmik z przejazdu jednym z nich na całej trasie (klik).

londyn autobus nr 11

Poniżej mapa z zaznaczonymi najważniejszymi przystankami na trasie autobusu nr 11:

Znajdź drogę

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj

*