księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne

Duck Tours – amfibią po Londynie i Tamizie

9 lutego 2014, niedziela
admin
autor:

Duck Tours – amfibią po Londynie i Tamizie

W poprzednim wpisie na naszym blogu pisaliśmy o popularnych wśród turystów wycieczkach po Londynie piętrowymi otwartymi autobusami, do których można „wskoczyć” i „wyskoczyć” (hop on hop off) w dowolnym miejscu na ich trasie (klik). Inną ciekawą propozycją zwiedzania stolicy Wielkiej Brytanii są „London Duck Tours” – ok. 75-minutowe przejażdżki żółtymi amfibiami, potocznie zwanymi „kaczkami”. Są to sześciokołowe pojazdy wodno-lądowe, które były wykorzystywane m.in. przez amerykańskich żołnierzy podczas II wojny światowej do transportu lądem i wodą sprzętu oraz ludzi. Nazywano je wówczas „DUKW”. W trakcie wycieczki po brytyjskiej stolicy mkną najpierw ulicami miasta, by następnie zanurzyć się w wodach Tamizy. Dzięki nim można zobaczyć Londyn z dwóch perspektyw – lądu i wody. Są też niemałą gratką dla fanów motoryzacji.

Londyńskie „DUKWs” zostały po raz pierwszy użyte 6 czerwca 1944 r. podczas lądowania wojsk aliantów w Normandii (tzw. D-Day). W celu przystosowania do ruchu turystycznego gruntownie je odnowiono i dostosowano do wymogów bezpieczeństwa. Bez problemu przemieszczają się zarówno po londyńskich ulicach, jak i wodach Tamizy, zabierając na pokład jednorazowo trzydziestu turystów. Są zadaszone, nie wymagają zatem specjalnych ubrań (choć zalecane są ciepłe ze względu na wiatr), nie ma też ryzyka zamoczenia podczas rzecznej części wycieczki.

splash down

Organizowane codziennie według stałego rozkładu, London Duck Tours zaczynają się i kończą przy County Hall (Chicheley St.) koło London Eye (najbliższe stacje metra to Westminster i Waterloo). Nie są to wycieczki typu „hop on hop off”, czyli nie zatrzymują się po drodze. W weekendy i wakacje amfibie wyruszają w trasę co ok. 10-15 minut od godziny 9.30 rano. W okresach tych warto zarezerwować bilet z wyprzedzeniem, ponieważ na miejscu może okazać się, że już nie ma wolnych miejsc na daną wycieczkę. W dni powszednie „kaczki” kursują co 30-60 minut od godziny 10.00. Ostatni przejazd zależy od czasu zachodu słońca, np. w grudniu rozpoczyna się ok. 14:30, a od kwietnia do września ok. 18.00.

london duck westminster

„London Duck” przejeżdża obok największych atrakcji stolicy Wielkiej Brytanii. Po starcie w pobliżu London Eye i przekroczeniu Tamizy mostem Westminster przemieszcza się ulicami miasta, mijając najpierw Westminster Abbey, Big Bena i Houses of Parlament, a następnie 10 Downing Street, Horseguards i Mansion House, po czym dociera do Trafalgar Square i jadąc dalej zawraca przy Wellington Arch, mija Buckingham Palace (uwaga: nie od strony frontowej) i wraca nad rzekę, gdzie za muzeum Tate Britain, tuż przy budynku słynnej brytyjskiej tajnej służby wywiadowczej (MI5&6),  robi z pochylni przed mostem Vauxhall tzw. splash down, czyli spektakularny „skok” do wody, na której spędza do 30 minut, płynąc m.in. obok Big Bena w kierunku Westminster Bridge, po czym zawraca, wypływa na ląd i wraca do punktu startu przy London Eye.

Duck Tour Mapa

Podczas całej podróży przewodnik opowiada po angielsku o mijanych atrakcjach, a także przybliża turystom historię DUKW.

29 września 2013 roku jedna z amfibii o nazwie „Cleopatra”, która płynęła Tamizą z 30 turystami na pokładzie, zapaliła się. Mimo że sytuacja wyglądała groźnie, a wielu podróżnych wyskoczyło z pojazdu do wody, uratowano wszystkich pasażerów i załogę.

W rezultacie tego wypadku, 29 listopada 2013 roku firmie obsługującej Londyn Duck Tours cofnięto do odwołania licencję na kursy wodą. Do czasu jej przywrócenia, amfibie jeżdżą wyłącznie trasą lądową, natomiast część rzeczna wycieczki realizowana jest przez firmę City Cruises, której statki pływają na trasie London Eye – Tower of London – London Eye, mijając po drodze takie atrakcje turystyczne, jak St Paul’s Cathedral, London Bridge, HMS Belfast, Tate Modern, Globe Theatre, Shard czy Tower Bridge, za którym można wysiąść i obejrzeć Tower of London. Czas wycieczki lądowej w tym przypadku to ok. 45 minut, a rzecznej ok. 30 minut w każdą stronę.

city cruises londyn

Aktualne ceny wycieczek według opcji opisanej powyżej (Duck Tour lądem + City Cruise rzeką):

  • dorośli (powyżej 17 lat): od 21 funtów;
  • młodzież (13-16 lat): od 14 funtów;
  • dzieci (5-12): od 13 funtów;
  • dzieci (1-4 lat): od 7,50 funtów;
  • niemowlaki (poniżej 1 roku): za darmo.

Osobom poniżej 17 roku życia musi towarzyszyć dorosły opiekun.

Bilety można rezerwować na stronie London Duck Tours (z dopłatą transakcyjną w wysokości 3 funtów).

Znajdź drogę

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

*