księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne

Londyn za pół ceny z brytyjskimi kolejami

18 października 2013, piątek
admin
autor:

Londyn za pół ceny z brytyjskimi kolejami

Tak jak pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów na blogu, londyńskie muzea i galerie (m.in. National Gallery, British Museum, Natural History Museum, Science Museum, Tate Modern, czy V&A Museum) można zwiedzać za darmo. Niestety większość innych atrakcji turystycznych w stolicy Wielkiej Brytanii zobaczymy wyłącznie za stosowną opłatą, która na nasze realia wydaje się często wręcz „kosmiczna”. Dla rodziny każda z nich to wydatek rzędu minimum 200 zł na bilety wstępu. Dzięki akcji „2 za 1”, której sponsorem są operatorzy linii kolejowych w mieście, można jednak sporo zaoszczędzić. Poniżej podpowiemy jak.

Trzy najbardziej popularne, płatne atrakcje turystyczne Londynu, należą akurat do najdroższych. Oto one:

  • Muzeum figur woskowych Madame Tussauds – wstęp 30 funtów (22,50 przy zakupie przez internet) dla osoby dorosłej (powyżej 16 lat), 25,80 funta (19,35 przez internet) dla dziecka (4-15 lat), bilet rodzinny (dla 4 osób) 108 funtów (81 funtów przez internet), dzieci poniżej 4 lat – wstęp wolny;
  • London Eye – minimalny koszt to 19,20 funta (17,28 przy zakupie przez internet) dla osoby dorosłej (powyżej 16 lat), 12,30 funta (11,07 przez internet) dla dziecka (4-15 lat), bilet rodzinny (dla 4 osób) 63 funty (50,40 przez internet), dzieci poniżej 4 lat – za darmo;
  • Tower of London – wstęp 21,45 funta dla osoby dorosłej, 10,75 dla dziecka (4-15 lat), bilet rodzinny (maks. 5 osób) 57,20 funta, dzieci poniżej 5 lat – wstęp wolny.

travelcardCo prawda bezpłatnych atrakcji i tak starczy na kilka dni pobytu, ale powyższa trójka to absolutne „must see” i głupio byłoby powiedzieć znajomym, że byliśmy w Londynie, a z nich nie skorzystaliśmy. Jest na szczęście sposób, by znacznie zredukować koszty, a nazywa się on „2FOR1”. Jest to akcja promocyjna sponsorowana przez operatorów brytyjskich linii kolejowych (National Rail) w mieście, polegająca na tym, że dwie osoby mogą kupić bilet do danej, płatnej atrakcji w cenie jednego biletu dla osoby dorosłej. Udział w niej bierze większość obiektów, za zobaczenie których czy skorzystanie z nich, trzeba zapłacić. Warunkiem tej promocji jest posiadanie ważnego biletu na transport, kupionego od linii kolejowych w dniu zwiedzania danej atrakcji, czyli jeśli np. 15 lipca chcemy wejść w dwie osoby w cenie jednego biletu do Madame Tussauds, musimy mieć ważny w dokładnie tym dniu bilet na transport. Co najważniejsze, nie musi być to wcale bilet na przejazdy koleją, musi być tylko kupiony od linii kolejowych, a te sprzedają również karty Travelcard, które obejmują cały miejski transport publiczny w Londynie. Karty te, kupione na stacjach kolejowych, biorą udział w promocji „2FOR1”, w odróżnieniu od Travelcards kupionych gdziekolwiek indziej, choć ich cena jest dokładnie taka sama wszędzie. „Travelka”, nabyta na stacji kolejowej, jest oznaczona logiem linii kolejowej i to wystarcza, aby móc kupować 2 bilety do atrakcji turystycznych stolicy Anglii w cenie jednego.

MaryleboneKonkretny przykład jak kupić taką Travelcard. Z Polski lecimy do Londynu tanimi liniami Wizz Air, lądujemy na lotnisku Luton i stamtąd jedziemy easyBusem do centrum miasta, a konkretnie w okolice stacji metra Baker Street (więcej informacji w tym wpisie na naszym blogu). Idziemy na sąsiednią Marylebone, która jest równocześnie stacją kolejową, i kupujemy w kasie (nie w automacie) Travelcard np. na tydzień na strefy 1-4 za 43,60 funta (cena na 2013). Dzięki niej nie musimy się martwić o doładowania, pamiętać o przykładaniu do czytników, a przy tym płacimy najniższą możliwą cenę za transport i redukujemy ceny za bilety wstępu do atrakcji turystycznych Londynu, ponieważ kupując od linii kolejowych „travelkę” na 7 dni, możemy przez wszystkie te dni nabywać je w promocji „2 za 1”.

Znajdź drogę

Przy korzystaniu z tego rozwiązania należy jednak pamiętać o dwóch istotnych kwestiach:

  • zakup Travelcard na 7 dni lub dłużej linie kolejowe umożliwiają wyłącznie posiadaczom karty klienta ze zdjęciem, którą można wyrobić bezpłatnie, otrzymując jednocześnie wygodne etui na obie karty (Travelcard i kartę klienta); wymóg ten nie obowiązuje w przypadku „travelek” na krótszy okres czasu (np. jednodniowych);
  • oferta zwiedzania „2 za 1” jest „sztywna”: dwie osoby, bez względu na wiek, mogą kupić jeden bilet w cenie dwóch obowiązującej wyłącznie dla osoby dorosłej; oznacza to, że takie rozwiązanie opłaca się, gdy korzystają z niego 2 osoby dorosłe lub 1 osoba dorosła i 1 dziecko, a nie opłaca się, gdy taki bilet kupuje dwójka dzieci; kalkulacja opłacalności zależy zatem od liczebności rodziny, ale w większości przypadków (np. 2+2) jest to bardzo korzystna opcja.

Choć kupując bilet na komunikację miejską u przewoźników kolejowych wcale nie trzeba z kolei korzystać, gdyż można jeździć każdym środkiem transportu publicznego, warto chociażby przejechać się DLR (Docklands Light Railway – system automatycznie sterowanych pociągów obsługujących obszar wschodniego Londynu), np. dla możliwości podróżowania obok maszynisty, na co pozwala konstrukcja wagonów.

dlr

2for1Lista atrakcji dostępnych w ramach akcji „2FOR1” znajduje się na jej stronie internetowej, gdzie można również pobrać i wydrukować kupon zniżkowy (voucher) działający z ważnym biletem zakupionym u londyńskich kolei. Wystarczy jeden kupon na 2 osoby.

W akcji biorą też udział m.in. parki tematyczne, teatry i restauracje, poza tym w ten sposób można za pół ceny skorzystać z wycieczek czy spacerów tematycznych z przewodnikiem.

 

Tagi: , , , , , , , , ,

200 komentarzy do wpisu “Londyn za pół ceny z brytyjskimi kolejami”