księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne

Emirates Air Line – kolejka linowa nad Tamizą

4 października 2013, piątek
admin
autor:

Emirates Air Line - kolejka linowa nad Tamizą

Emirates Air Line to kolejka linowa łącząca oba brzegi Tamizy we wschodnim Londynie. Została zbudowana kosztem 60 milionów funtów ze środków linii lotniczych Emirates, Unii Europejskiej oraz Transport for London, jednostki samorządowej odpowiedzialnej za transport w stolicy Wielkiej Brytanii, która obecnie nią zarządza. Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2011 r., a pierwsze wagoniki wyruszyły w trasę 28 czerwca 2012 – na miesiąc przed rozpoczęciem letnich Igrzysk Olimpijskich. Z tej malowniczej przeprawy rzecznej korzystają zarówno turyści, jak i mieszkańcy Londynu dojeżdżający do pracy, gdyż jest ona bardzo dobrze skomunikowana z innymi środkami komunikacji miejskiej po obu stronach rzeki.

Podróż Emirates Air Line dostarcza wspaniałych widoków na tę część Londynu: dolinę Tamizy, O2 Arena, samoloty z lotniska City Airport i przęsła zapory na Tamizie. W tle widać słynne obiekty ścisłego londyńskiego centrum, m.in. London Eye, czy wieżowiec The Shard. Żeby dokładnie przyjrzeć się wszystkiemu niestety brakuje czasu, gdyż przejazd wraz z wejściem i wyjściem z terminala trwa, w zależności od natężenia ruchu i sposobu płatności za bilety, od 5 do 10 minut.

Oto dane techniczne Emirates Air Line:

Długość 1 km (0,62 mili)
Prędkość maksymalna 6 m/s
Wysokość najwyższego przęsła 90 m
Przepustowość na godzinę 2500 osób
Ilość wagoników 34
Pojemność wagonika 10 osób
Odstęp czasowy między wagonikami 30 sekund

Naprawdę duże wrażenie robi odnowione sąsiedztwo kolejki po obu stronach Tamizy, które po przejażdżce nad rzeką zachęca do spaceru.

Terminal południowy kolejki znajduje się na półwyspie Greenwich, blisko hali O2 i stacji metra North Greenwich, zaś terminal północny w dzielnicy Royal Docks, w pobliżu stacji kolejki DLR – Royal Victoria.

Bilety

Bilety na przejazd kolejką można kupić w kasach w obu terminalach. Posiadaczy karty Oyster lub Travelcard obowiązują zniżki. Dzieci do 5. roku życia podróżują bezpłatnie. Kursy kolejki mogą być zawieszane podczas silnego wiatru lub burzy.

Rodzaj biletu

Dorośli

Dzieci (5-15 lat)

Przejazd w jedną stronę
– pasażerowie z kartą Oyster lub Travelcard

£3,20

£1,60

Przejazd w jedną stronę
– pozostali pasażerowie

£4,30

£2,20

Abonament na 10 przejazdów
– do wykorzystania w ciągu 1 roku

£16,00

£16,00

Godziny otwarcia

Sezon

Pn – pt

Sobota

Niedziela

Zimowy (1 X – 31 III)

7-20

8-20

9-20

Letni (1 IV – 30 IX)

7-21

8-21

9-21

Strona internetowa Emirates Air Line: www.emiratesairline.co.uk.

Znajdź drogę

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

*