księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne
Jak dotrzeć z lotniska Stansted do centrum Londynu?

Port lotniczy Londyn-Stansted (kod: STN) to duże międzynarodowe lotnisko, czwarte co do wielkości w Wielkiej Brytanii, a trzecie (po Heathrow i Gatwick) w Londynie, położone 64 km na północny-wschód od jego centrum i obsługujące tanie linie lotnicze. Z wielu miast w Polsce dolecimy tam Ryanairem, dla którego Stansted jest głównym węzłem w Wielkiej Brytanii. Gdy już zdarzy nam się na nim wylądować musimy jakoś dostać się do centrum miasta, a poniższy artykuł podpowie jak to zrobić. Do wyboru mamy dojazd pociągiem, autobusem i taksówką.

Pociągiem

Stansted ExpressPoniżej budynku terminala znajduje się stacja kolejowa, z której codziennie co 15 minut (wczesnym rankiem i nocą co 30 min) odjeżdżają pociągi Stansted Express do centrum Londynu. Podróż trwa 47 minut (najszybszy środek komunikacji z lotniska), a końcowa stacja to Liverpool Street. Po drodze pociągi zatrzymują się tylko na jednej stacji – Tottenham Hale.

Pierwszy pociąg do Londynu odjeżdża ze Stansted o 5.30 rano, a ostatni o 01.30 po północy.

Wszystkie pociągi ze Stansted Airport posiadają klimatyzowane wagony, dużo przestrzeni na bagaże oraz specjalne miejsca dla niepełnosprawnych.

Bilety można kupić w internecie, automatach biletowych lub w specjalnych okienkach na stacjach Lotnisko Stansted i Liverpool Street. Ich ceny to £32,80 za bilet powrotny i £23,40 w jedną stronę. Dzieci płacą o połowę mniej.

Strona internetowa Stansted Express: www.stanstedexpress.com.

Autobusem

Lotniskowa stacja autobusowa zlokalizowana jest naprzeciwko wejścia do głównego terminala. Bilety można kupić w kasach biletowych w strefie przylotów w terminalu (w godz. 6.00-01.00), na stacji autobusowej (całą dobę) oraz w samych autobusach.

Ze Stansted do centrum Londynu kursują linie autobusowe obsługiwane przez następujących przewoźników:

National Express

 • national expressLinia A6 do London Victoria, średnio co 20 minut niemal przez całą dobę; średni czas podróży ok. 1 godz. 45 min; przystanki po drodze m.in.: Golder’s Green, Finchley Road, Baker Street, Marble Arch; przykładowe ceny biletów: £19 powrotny, £11 w jedną stronę;
 • A9 do London Stratford i London Liverpool Street, średnio co 30 minut przez całą dobę; średni czas podróży ok. 50 min do Stratford i ok. 1 godz. 15 min do Liverpool Street; przystanki po drodze m.in.: Stratford, Bow, Mile End, Whitechapel, Bethnal Green; przykładowe ceny biletów do London Liverpool Street: £16 powrotny, £9 w jedną stronę, do London Stratford: £11 powrotny, £6 w jedną stronę.

National Express oferuje również autobusowe transfery międzylotniskowe pomiędzy Stansted a Heathrow, Gatwick i Luton (w obie strony).

Strona internetowa National Express: www.nationalexpress.com.

Terravision

terravisionTerravision Express Shuttle ze Stansted to autobusy kursujące mniej więcej co 30 minut prawie przez całą dobę na trzech trasach:

 • do London Victoria (linia A50 – bezpośrednia, bez zatrzymywania się po drodze); średni czas podróży ok.75 minut; bilet w jedną stronę kosztuje 9 funtów, powrotny 15 funtów;
 • do Liverpool Street (A51); średni czas podróży ok. 55 min; po drodze przystanek Bromley by Bow, po Liverpool Street jedzie jeszcze do Finsbury Square, a w niektórych kursach do Victoria; ceny biletów: £8 w jedną stronę, £14 powrotny.
 • do Stratford (A52); średni czas podróży ok. 40 min; po drodze przystanek Redbridge; ceny biletów: £6 w jedną stronę, £11 powrotny.

Strona internetowa Terravision: www.terravision.eu.

easyBus

easybusLinia EB2 easyBus to bezpośrednie (bez przystanków po drodze) połączenie z lotniska Stansted do Baker Street w centrum Londynu. Busy (nie są to duże pojazdy) odjeżdżają średnio co 15 minut prawie przez całą dobę. Czas przejazdu według rozkładu to 1 godzina 15 minut. Jak reklamuje przewoźnik, ceny biletów zaczynają się od £2 w jedną stronę, obowiązuje zasada: im wcześniejsza rezerwacja, tym taniej. W praktyce ceny są bardzo różne w zależności od dnia i godziny kursu. Rezerwowane tuż przed wyjazdem będą kosztować podobnie jak u konkurencyjnych przewoźników.

Strona internetowa easyBus: pl.easybus.co.uk.

stansted_londyn

Taksówką

24x7 stanstedPostój taksówek znajduje się przed terminalem. Lotnisko obsługuje korporacja 24×7 Stansted. Taksówkę można zamówić w jej punkcie, który znajduje się tuż przy wyjściu z hali przylotów. Można to też zrobić telefonicznie (tel. +44 1279 661 111) lub online, ale po przylocie należy udać się do wspomnianego punktu w celu zorganizowania konkretnego taksówkarza. Koszt przejazdu do/z centrum Londynu to około 99 funtów (za taksówkę, nie osobę).

Strona internetowa 24×7 Stansted: www.24x7stansted.com.

Taxi z polskim kierowcą można zamówić z polskiej korporacji w Londynie o nazwie Avanti Transport Ltd, poprzez stronę internetową www.nalotnisko.co.uk lub telefonicznie: 22 2578 919 (z Polski),  0044 208 7350 919 (z UK). Taksówkarz będzie oczekiwał na podróżnego w hali przylotów trzymając tabliczkę z jego imieniem i nazwiskiem. Koszt przejazdu do centrum to w tym przypadku niecałe 60 funtów.

Znajdź drogę

Tagi: , , , , , , ,

77 komentarzy do wpisu “Jak dotrzeć z lotniska Stansted do centrum Londynu?”

 1. miszczu napisał(a):

  W zeszłym miesiącu leciałem Ryanairem na Stansted. Jak dla mnie to lotnisko to wielki moloch dla pasażerów „trzeciej klasy” – wszędzie samoobsługa, nawet do strefy zastrzeżonej, wszystko zautomatyzowane. W terminalu czujesz się „mały”, zdany tylko na własne siły, a jeśli ci ich zabraknie to najzwyczajniej na świecie giniesz, czyli po prostu nie lecisz 😉 . Istne prawo dżungli. To lotnisko dla ludzi, którzy już mają doświadczenie z lataniem i potrafią się samodzielnie odnaleźć.

  Jeśli chodzi o dojazd do centrum Londynu, korzystałem z easybusa, bo tak mi wyszło najtaniej. I w tą stronę wszystko było OK. Natomiast wracając z Londynu na Stansted przeżyłem horror. Otóż bus na zarezerwowaną przeze mnie godzinę najzwyczajniej na świecie nie przyjechał. Za 20 minut przyjechał następny, a kierowca powiedział, że nie wie czemu nie było poprzedniego. Co gorsza ten bus był pełny, a że nie miałem biletu konkretnie na niego to nie wszedłem. W międzyczasie zaczepił mnie jakiś Anglik i dowiedziałem się od niego, że on również miał bilet na moją godzinę, ale w nocy dostał maila, że kurs jest anulowany i zostaliśmy automatycznie przebukowani na bus wcześniejszy o godzinę. Ja niestety nie sprawdzałem maila, więc nie miałem pojęcia 😡 . Zresztą kto tak robi? SMS-em powinni informować.

  Godzinę po moim planowym busie przyjechał kolejny i jakoś udało mi się ubłagać kierowcę, żeby pozwolił mi wsiąść. Na lotnisko dojechałem 45 minut przed odlotem, po biegu przez całe lotnisko, ekspresowych odprawach i niesamowitym stresie jakimś cudem udało mi się dotrzeć do bramki na… 5 min przed jej zamknięciem.

  Zatem, dziękuje, ale już nigdy nie skorzystam z usług easybusa, nawet jak będą mieli bilety po 2 funty, co i tak bardzo rzadko im się zdarza. Tym jednak, którzy się skuszą na cenę, polecam planowanie podróży z Londynu na Stansted co najmniej 3 godziny przed odlotem, bo mogą ich spotkać takie niespodzianki jak mnie.