księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne
Jak dotrzeć z lotniska Stansted do centrum Londynu?

Port lotniczy Londyn-Stansted (kod: STN) to duże międzynarodowe lotnisko, czwarte co do wielkości w Wielkiej Brytanii, a trzecie (po Heathrow i Gatwick) w Londynie, położone 64 km na północny-wschód od jego centrum i obsługujące tanie linie lotnicze. Z wielu miast w Polsce dolecimy tam Ryanairem, dla którego Stansted jest głównym węzłem w Wielkiej Brytanii. Gdy już zdarzy nam się na nim wylądować musimy jakoś dostać się do centrum miasta, a poniższy artykuł podpowie jak to zrobić. Do wyboru mamy dojazd pociągiem, autobusem i taksówką.

Pociągiem

Stansted ExpressPoniżej budynku terminala znajduje się stacja kolejowa, z której codziennie co 15 minut (wczesnym rankiem i nocą co 30 min) odjeżdżają pociągi Stansted Express do centrum Londynu. Podróż trwa 47 minut (najszybszy środek komunikacji z lotniska), a końcowa stacja to Liverpool Street. Po drodze pociągi zatrzymują się tylko na jednej stacji – Tottenham Hale.

Pierwszy pociąg do Londynu odjeżdża ze Stansted o 5.30 rano, a ostatni o 01.30 po północy.

Wszystkie pociągi ze Stansted Airport posiadają klimatyzowane wagony, dużo przestrzeni na bagaże oraz specjalne miejsca dla niepełnosprawnych.

Bilety można kupić w internecie, automatach biletowych lub w specjalnych okienkach na stacjach Lotnisko Stansted i Liverpool Street. Ich ceny to £32,80 za bilet powrotny i £23,40 w jedną stronę. Dzieci płacą o połowę mniej.

Strona internetowa Stansted Express: www.stanstedexpress.com.

Autobusem

Lotniskowa stacja autobusowa zlokalizowana jest naprzeciwko wejścia do głównego terminala. Bilety można kupić w kasach biletowych w strefie przylotów w terminalu (w godz. 6.00-01.00), na stacji autobusowej (całą dobę) oraz w samych autobusach.

Ze Stansted do centrum Londynu kursują linie autobusowe obsługiwane przez następujących przewoźników:

National Express

 • national expressLinia A6 do London Victoria, średnio co 20 minut niemal przez całą dobę; średni czas podróży ok. 1 godz. 45 min; przystanki po drodze m.in.: Golder’s Green, Finchley Road, Baker Street, Marble Arch; przykładowe ceny biletów: £19 powrotny, £11 w jedną stronę;
 • A9 do London Stratford i London Liverpool Street, średnio co 30 minut przez całą dobę; średni czas podróży ok. 50 min do Stratford i ok. 1 godz. 15 min do Liverpool Street; przystanki po drodze m.in.: Stratford, Bow, Mile End, Whitechapel, Bethnal Green; przykładowe ceny biletów do London Liverpool Street: £16 powrotny, £9 w jedną stronę, do London Stratford: £11 powrotny, £6 w jedną stronę.

National Express oferuje również autobusowe transfery międzylotniskowe pomiędzy Stansted a Heathrow, Gatwick i Luton (w obie strony).

Strona internetowa National Express: www.nationalexpress.com.

Terravision

terravisionTerravision Express Shuttle ze Stansted to autobusy kursujące mniej więcej co 30 minut prawie przez całą dobę na trzech trasach:

 • do London Victoria (linia A50 – bezpośrednia, bez zatrzymywania się po drodze); średni czas podróży ok.75 minut; bilet w jedną stronę kosztuje 9 funtów, powrotny 15 funtów;
 • do Liverpool Street (A51); średni czas podróży ok. 55 min; po drodze przystanek Bromley by Bow, po Liverpool Street jedzie jeszcze do Finsbury Square, a w niektórych kursach do Victoria; ceny biletów: £8 w jedną stronę, £14 powrotny.
 • do Stratford (A52); średni czas podróży ok. 40 min; po drodze przystanek Redbridge; ceny biletów: £6 w jedną stronę, £11 powrotny.

Strona internetowa Terravision: www.terravision.eu.

easyBus

easybusLinia EB2 easyBus to bezpośrednie (bez przystanków po drodze) połączenie z lotniska Stansted do Baker Street w centrum Londynu. Busy (nie są to duże pojazdy) odjeżdżają średnio co 15 minut prawie przez całą dobę. Czas przejazdu według rozkładu to 1 godzina 15 minut. Jak reklamuje przewoźnik, ceny biletów zaczynają się od £2 w jedną stronę, obowiązuje zasada: im wcześniejsza rezerwacja, tym taniej. W praktyce ceny są bardzo różne w zależności od dnia i godziny kursu. Rezerwowane tuż przed wyjazdem będą kosztować podobnie jak u konkurencyjnych przewoźników.

Strona internetowa easyBus: pl.easybus.co.uk.

stansted_londyn

Taksówką

24x7 stanstedPostój taksówek znajduje się przed terminalem. Lotnisko obsługuje korporacja 24×7 Stansted. Taksówkę można zamówić w jej punkcie, który znajduje się tuż przy wyjściu z hali przylotów. Można to też zrobić telefonicznie (tel. +44 1279 661 111) lub online, ale po przylocie należy udać się do wspomnianego punktu w celu zorganizowania konkretnego taksówkarza. Koszt przejazdu do/z centrum Londynu to około 99 funtów (za taksówkę, nie osobę).

Strona internetowa 24×7 Stansted: www.24x7stansted.com.

Taxi z polskim kierowcą można zamówić z polskiej korporacji w Londynie o nazwie Avanti Transport Ltd, poprzez stronę internetową www.nalotnisko.co.uk lub telefonicznie: 22 2578 919 (z Polski),  0044 208 7350 919 (z UK). Taksówkarz będzie oczekiwał na podróżnego w hali przylotów trzymając tabliczkę z jego imieniem i nazwiskiem. Koszt przejazdu do centrum to w tym przypadku niecałe 60 funtów.

Znajdź drogę

Tagi: , , , , , , ,

77 komentarzy do wpisu “Jak dotrzeć z lotniska Stansted do centrum Londynu?”

 1. miszczu napisał(a):

  W zeszłym miesiącu leciałem Ryanairem na Stansted. Jak dla mnie to lotnisko to wielki moloch dla pasażerów „trzeciej klasy” – wszędzie samoobsługa, nawet do strefy zastrzeżonej, wszystko zautomatyzowane. W terminalu czujesz się „mały”, zdany tylko na własne siły, a jeśli ci ich zabraknie to najzwyczajniej na świecie giniesz, czyli po prostu nie lecisz 😉 . Istne prawo dżungli. To lotnisko dla ludzi, którzy już mają doświadczenie z lataniem i potrafią się samodzielnie odnaleźć.

  Jeśli chodzi o dojazd do centrum Londynu, korzystałem z easybusa, bo tak mi wyszło najtaniej. I w tą stronę wszystko było OK. Natomiast wracając z Londynu na Stansted przeżyłem horror. Otóż bus na zarezerwowaną przeze mnie godzinę najzwyczajniej na świecie nie przyjechał. Za 20 minut przyjechał następny, a kierowca powiedział, że nie wie czemu nie było poprzedniego. Co gorsza ten bus był pełny, a że nie miałem biletu konkretnie na niego to nie wszedłem. W międzyczasie zaczepił mnie jakiś Anglik i dowiedziałem się od niego, że on również miał bilet na moją godzinę, ale w nocy dostał maila, że kurs jest anulowany i zostaliśmy automatycznie przebukowani na bus wcześniejszy o godzinę. Ja niestety nie sprawdzałem maila, więc nie miałem pojęcia 😡 . Zresztą kto tak robi? SMS-em powinni informować.

  Godzinę po moim planowym busie przyjechał kolejny i jakoś udało mi się ubłagać kierowcę, żeby pozwolił mi wsiąść. Na lotnisko dojechałem 45 minut przed odlotem, po biegu przez całe lotnisko, ekspresowych odprawach i niesamowitym stresie jakimś cudem udało mi się dotrzeć do bramki na… 5 min przed jej zamknięciem.

  Zatem, dziękuje, ale już nigdy nie skorzystam z usług easybusa, nawet jak będą mieli bilety po 2 funty, co i tak bardzo rzadko im się zdarza. Tym jednak, którzy się skuszą na cenę, polecam planowanie podróży z Londynu na Stansted co najmniej 3 godziny przed odlotem, bo mogą ich spotkać takie niespodzianki jak mnie.

 2. Mieti napisał(a):

  Mam pytanie :czy po przylocie na Stansted są problemy z zakupem biletu na easybus?

 3. admin admin napisał(a):

  Jeśli są wolne miejsca w busie na daną godzinę to problemów nie ma, gorzej gdy jest już pełny 🙁 . Reguł nie ma, zatem lepiej rezerwować z wyprzedzeniem.

 4. Asia napisał(a):

  Mam pytanie co do biletów na autobus (z National Express) czy też easy busa, chcąc kupić bilet przez internet z lotniska Stansted oo stacji London Liverpool Street ceny wynoszą na stronie: na autobus 10f, a na easy bus 5,99f. Moje pytanie brzmi, czy takie same ceny są, gdy bilety kupowane są bezpośrednio na lotnisko u kierowcy autobusu czy busa? Czy się przepłaca i jeśli tak to czy się orientujesz ile kosztują takie bilety? Czy jednak lepiej kupić przez internet:)

 5. admin admin napisał(a):

  Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo w obu przypadkach (National Express i easybus) ceny są „ruchome” (zapewne zależą od popytu na dany dzień) i raz może być tak, a innym razem inaczej. Ale generalnie, zwłaszcza w przypadku easybusa, bilety kupowane przez internet są tańsze niż na miejscu. Poza tym „easybusy” są małe (na 19 osób) i na miejscu może okazać się, że nie ma już miejsc na dany kurs.

  Podsumowując, w przypadku National Express jeśli już nadpłacisz (kupując bilety na lotnisku lub u kierowcy) to niewiele, ale z easybusem może to być nawet 5 funtów więcej.

  Przy okazji, chciałbym zaktualizować info dotyczące połączeń easybusa ze Stansted do Londynu – od niedawna w jego ofercie jest nowa trasa – do Old Street Station (niedaleko Liverpool Street Station). Oprócz niej nadal funkcjonuje „stara” trasa do Baker Street Station.

 6. karotka napisał(a):

  Witam, czy ktoś korzystał z usług polskiej taksówki? Polecacie? Dzięki.

 7. Kris napisał(a):

  Hello there, wyjeżdżam w sobotę do Londynu na pięć dni. Będziemy mieszkać w 3 strefie (North Woolwich Road Silverstown) i zwiedzać miasto też w trzeciej strefie w Peak Off. Lądujemy w Stansted. Czym najtaniej dostac sie do 3-ciej strefy. Jakie bilety będą najtańsze dla dwóch dorosłych osób na 4 dni zwiedzania wraz z dniem przyjazdu a w piątym dniu tylko dojazd do lotniska.

 8. admin admin napisał(a):

  Najpierw musicie dotrzeć ze Stansted do centrum Londynu (czyli do strefy 1), a czym to macie opisane w artykule powyżej. W centrum na najbliższej stacji metra nabądźcie elektroniczną kartę miejską Oyster (5 funtów, zwrotne po oddaniu karty) i załadujcie na nią gotówkę. Z tą kartą będzie Was „kasowało” w systemie „pay as you go” aż osiągnięcie tzw. „price cap”, czyli maksymalną kwotę powyżej której nie będziecie już płacić. Więcej na ten temat w tym wpisie na naszym blogu: http://www.asbiuro.pl/blog/jak-poruszac-sie-po-londynie-transport-publiczny/. Aktualny cennik na 2015 rok jest tu: https://www.tfl.gov.uk/cdn/static/cms/documents/tube-dlr-lo-adult-fares.pdf, pomoże on Wam zorientować się ile kasy załadować na Oysterkę.

  Z kartą Oyster można jeździć każdym środkiem miejskiego transportu publicznego (metrem, autobusami etc).

 9. aga napisał(a):

  witam
  wybierany się zwiedzić londyn jak najlepiej dostać się z lotniska?a gdzie przenocować ma ktoś jakieś doświadczenie?

 10. admin admin napisał(a):

  Jak dostać się z lotniska do centrum Londynu masz opisane w artykule powyżej.

  Co do noclegów jest to temat tak szeroki, że można , by książkę napisać 😉 . Na naszym forum jest wątek poświęcony tej kwestii – klik.

 11. Ola napisał(a):

  Ja również korzystałam z easybusa i również nie polecam. Autobusy nie przyjeżdżają o podanej godzinie, kierowcy są nieuprzejmi, a wręcz chamscy! Miałam podobną przygodę jaką opisał miszczu i pomimo tego, że byłyśmy świadome tego że tak może być i byłyśmy wcześniej, też miałyśmy duży kłopot z dostaniem się do autobusu. Uratowało nas to, że mama ma kartę niepełnosprawności, więc miała pierwszeństwo przed innymi, a ja razem z nią. Nikomu nie polecam Easybusa – to jest najgorsza firma z jaką się spotkałam.

 12. Marta napisał(a):

  Witam, chcialam spytac gdzie „znalezc” autobus Terravision po wyjsciu z budynku lotniska stansted?

 13. admin admin napisał(a):

  Stanowiska nr 12,13 i 14 na dworcu autobusowym, który zobaczysz od razu po wyjściu z budynku lotniska.

 14. ryszard napisał(a):

  jak dojechać z lotniska stansted do hotelu Novotel London Excel

 15. admin admin napisał(a):

  @Ryszard:

  Najpierw musisz dotrzeć z lotniska do centrum Londynu. W artykule powyżej masz opisane jak. Potem możesz dojechać metrem linii Jubilee (np. ze stacji Stratfird lub Baker Street) do stacji Canning Town, gdzie musisz sie przesiąść na pociąg DLR w kierunku Beckton. Wysiadasz z niego na stacji Custom House, przy której znajduje się hotel.

 16. Marta napisał(a):

  dziekuje za odpowiedz, tylko ze patrzac na street view nie moge znalezc zadnego przejscia dla pieszych z lotniska na ten dworzec, chyba ze ja zle patrze

 17. ania napisał(a):

  Witam,

  Bardzo proszę o pomoc, jak dotrzec ze Stansted do Renfrew Road – nie mam pojecia jaka to dzielnica, czy strefa, jak nauczyć sie poruszac po Londynie? dzieki:)

 18. admin admin napisał(a):

  Podaj kod pocztowy lokalizacji do której chcesz dotrzec, bo w Londynie sa przynajmniej 3 ulice o nazwie Renfrew Road.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 19. Rafał napisał(a):

  Witam,

  W jaki sposób można się dostać z lotniska na dworzec autobusowy, który jest na przeciw? Na street view pokazuje, aby iść dookoła ale jest tam tylko droga dla samochodów. Brak jakiegoś przejścia czy źle patrzę na mapie?

 20. admin admin napisał(a):

  @Rafał:

  Dworzec autobusowy jest bezpośrednio po wyjściu z terminala i jest do niego przejście. Nie sposób nie trafić 🙂 .
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 21. Michał napisał(a):

  Witam,
  Bardzo proszę podpowiedzieć, jak najlepiej (czas przejazdu, najmniej przesiadek – gdyż będę miał ciężkie walizki:) po godz. 16-ej dotrzeć z lotniska Stansted do dworca kolejowego w Slough?
  Ile mniej więcej taka podróż dla osoby dorosłej będzie kosztować?

 22. admin admin napisał(a):

  @Michał:

  Taka podróż będzie z 2 przesiadkami.

  1. pociąg Stansted Express z lotniska do stacji kolejowej Liverpool Street;
  2. metro ze stacji Liverpool Street do stacji Paddington (linia Circle w kierunku Hammersmith);
  3. pociąg ze stacji kolejowej Paddington do Slough (linia Great Western Railway w kierunku Worcester Foregate Street)

  Cała podróż powinna zająć ok. 2 godzin, a orientacyjny koszt wszystkich (trzech) biletów to w sumie ok. 30 funtów.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 23. halina napisał(a):

  Gdzie na lotnisku stansted moge zamienic euro na funty,jade do dzieci,nie znam angiels.,a musze dojechac do station liverpool autobusem.

 24. admin admin napisał(a):

  @halina:

  Na Stansted jest kilka kantorów (bureaux de change) prowadzonych przez firmę Moneycorp, znajdziesz je bez problemu, ale nie polecam, bo kursy wymiany są (że tak powiem) „bandyckie”. Lepiej wymień waluty u siebie „w domu” lub w Londynie poza lotniskiem.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 25. Michał napisał(a):

  Dziękuję bardzo za odpowiedź!

 26. admin admin napisał(a):

  Obecnie ze Stansted nie jeździ już easyBus i Terravision. Aktualny stan jeśli chodzi o przewoźników autokarowych z tego lotniska wygląda następująco:

  stansted autokary

 27. Zf napisał(a):

  Proszę Admina o potwierdzenie (lub nie) powyższej wiadomości – kupiłem przez Internet trzy dni temu bilety na easyBus ze Stansted do baker Street na 10.03.2016 r. więc chyba jednak jeżdżą? Mam przynajmniej taką nadzieję 🙂
  Pozdrawiam

 28. admin admin napisał(a):

  @Zf:

  Informacja z Wikipedii:

  As of November 2015 EasyBus eliminated the Stansted – Old Street route, and stopped operating the Stansted – Victoria/Baker street route using its own vehicles. Instead it acts as a re-seller for National Express coach service.

  Czyli jeżdżą, ale autobusami National Express 🙂
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 29. Miram napisał(a):

  Kurcze, jestem przerażona. Muszę przylecieć z całą rodziną (5osób), tak na prawdę, tylko na jedno popołudnie 2 kwietnia do Londynu. Myślałam, że to będzie proste i szybkie, a teraz jak czytam zaczynam się bać.Czy możecie mi podpowiedzieć jak najsprawniej dotrzeć z lotniska w okolice polskiego kościoła A. Bobola Adres: 1 Leysfield Rd, London W12 9JF. gdyby ktoś miał namiary na tani w miarę schludny nocleg będę wdzięczna.

 30. admin admin napisał(a):

  @Miram:

  Pociąg Stansted Express do Liverpool Street Station. Tam przejście na Liverpool Street Underground Station i metro linii Central w kierunku Ealing Broadway. Wysiadamy na stacji Shepherd’s Bush. W jej pobliżu odnajdujemy przystanek autobusowy i jedziemy autobusem linii 94 w kierunku Acton Green lub 237 w kierunku Hounslow Heath The Hussar. Wysiadamy na przystanku Paddenswick Road, skąd pieszo (ok. 200 m) udajemy się pod adres 1 Leysfield Rd, London W12 9JF. Więcej szczegółów i inne opcje znajdziesz w mapach Google (planer podróży).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 31. Weronika napisał(a):

  Cześć,

  właśnie patrzymy jak dotrzeć z lotniska Stansted do dzielnicy Hammersmith.
  Przylecimy o 8:30. Zakładamy 1,5h na odbiór bagażu i wyjście z lotniska, bo podróżujemy z 2 maluchów.
  National Express z tego co widzę na mapie, najdalej dojeżdża do Baker Street. A co dalej? Metro?
  I czy będąc tylko 5 dni korzystać z karty Oyster czy Travelcard?

 32. admin admin napisał(a):

  @Weronika:

  Ze Stansted autobus National Express linia A8. Wysiadka na przystanku Mile End i przejście na stację metra o tej samej nazwie. Stamtąd metro linii District do miejsca docelowego.

  Na 5 dni cena pay as you go i travelcard na karcie Oyster będzie bardzo zbliżona, zatem wszystko jedno.

  Przy okazji aktualne trasy National Express ze Stansted:

  National Express ze Stansted

  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 33. Weronika napisał(a):

  I jeszcze jedno. Chcemy zarezerwować od razu powrotny z Baker Street na lotnisko.
  Jeśli rezerwujemy na konkretną godzinę to później pewnie nie ma już możliwości zmiany godziny…?

 34. admin admin napisał(a):

  @Weronika:

  Jest możliwość zmiany godziny za dodatkową opłatą min. 5 funtów.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 35. Kasia napisał(a):

  Hej. Lęcę do Londynu w poniedziałek służbowo, ale sama i muszę wszystko ogarnąć. Ląduje i wylatuję ze Stansted. Chciałabym dojechać pociągiem Stansted Express do Tottenham Hale (i podobnie wrócić) i tutaj prosiłabym o pomoc i odpowiedż na kilka pytań:
  1. Czy dobrze rozumiem, że kupując bilet na Stansted Express online mogę kupić bilety na daną datę, ale nieważne, o której godzinie tego dnia wsiądę w pociąg? I to samo z biletem powrotnym (tym na 30 dni od dnia zakupu)?
  2. Ile powinnam liczyć czasu od wylądowania do wyjścia z lotniska? Słyszałam, że to trwa tam bardzo długo, że będą też po wylądowaniu sprawdzać moje dokumenty itp. Jest tak? Jeśli chodzi o bagaż, to będę miała tylko podręczny.
  3. Gdy wysiądę na Tottenham Hale, będę musiała przesiąść się na metro (VIctoria Line) – czy stacja pociągów i stacja metra są jakoś połączone? Jak mam iść z pociągu, aby trafić do metra?
  4. Czy w pociągu/metrze są pokazywane bez problem nazwy przystanków, które się mija? Czy może trzeba mieć zwiększoną czujność, żeby wypatrzeć, gdzie w ogóle należy wysiąść.
  Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź, bo wyjazd już za kilka dni i bardzo się stresuję, że się zgubię 😉
  Pozdrawiam

 36. admin admin napisał(a):

  @Kasia:

  1. Czy dobrze rozumiem, że kupując bilet na Stansted Express online mogę kupić bilety na daną datę, ale nieważne, o której godzinie tego dnia wsiądę w pociąg? I to samo z biletem powrotnym (tym na 30 dni od dnia zakupu)?

  Tak.

  2. Ile powinnam liczyć czasu od wylądowania do wyjścia z lotniska? Słyszałam, że to trwa tam bardzo długo, że będą też po wylądowaniu sprawdzać moje dokumenty itp. Jest tak? Jeśli chodzi o bagaż, to będę miała tylko podręczny.

  To zależy od pory dnia (ile lotów akurat ląduje w tym samym czasie), może to trwać 30 min., ale też np. godzinę. Sprawdzają paszport.

  3. Gdy wysiądę na Tottenham Hale, będę musiała przesiąść się na metro (VIctoria Line) – czy stacja pociągów i stacja metra są jakoś połączone? Jak mam iść z pociągu, aby trafić do metra?

  Tak, te stacje są „połączone”. Aby przejść na stację metra podążaj za znakami.

  4. Czy w pociągu/metrze są pokazywane bez problem nazwy przystanków, które się mija? Czy może trzeba mieć zwiększoną czujność, żeby wypatrzeć, gdzie w ogóle należy wysiąść.

  Tak, pokazywane są nazwy stacji, nie sposób przegapić gdzie wysiąść.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 37. skrzyp napisał(a):

  Witam , mam pytanie, czy jak kupie bilet z stanted do stradford, chce jechać pociagiem, to cena jest wliczona w bilet za przejazd z tottanham do statford ale musze jechać pociagiem tak ? jest tam to dobrze oznaczone linia GREATER anglia ?

 38. admin admin napisał(a):

  @skrzyp:

  Tak, jedną z opcji dotarcia ze Stansted do Stratford jest pociąg Stansted Express (linia Greater Anglia) z przesiadką na stacji Tottenham Hale. Możesz kupić jeden bilet na tą trasę.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 39. Karolina napisał(a):

  Witam, czy w autobusach National Express można bezpośrednio kupić bilet czy można go kupić tylko online? I czy jego cena (zakładając, że bilet można dostać w autobusie) znacząco różni się od tej, jaka widnieje na stronie w przypadku zakupu online? Wybieram się jutro do Londynu i zastanawiam nad najlepszą możliwą opcją dotarcia do centrum (okolice Victorii; tym bardziej że na miejscu będę dopiero po północy), a z tego, co widzę, połączenie Terravision na Victorię jest już nieaktualne. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam 🙂

 40. admin admin napisał(a):

  @Karolina:

  Tak, możesz kupić bilet u kierowcy (pod warunkiem, że będą wolne miejsca w autobusie). Cena będzie taka sama jak on-line tego dnia.

  Jak przylatujesz po północy to tylko National Express.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 41. Karolina napisał(a):

  Bardzo dziękuję za odpowiedź i rozwianie wątpliwości 🙂

 42. Karol napisał(a):

  1 Maja przylatuję na to lotnisko. Mam zarezerwowany u ryanair transfer do Stratford. Czy mój autobus wyjedzie odrazu po moim przylocie czy będe mógł skorzystać ze wszystkich godzin?

 43. admin admin napisał(a):

  @Karol:

  Niestety nie wiem, nie korzystałem z takiego transferu 🙁 , ale pewnie jest to transfer autobusem National Express, zatem autobus jest na konkretną godzinę. Nie dostałeś takiej informacji przy rezerwacji?
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 44. Magda napisał(a):

  Jak najtaniej dostać się ze Stansted do Liverpool Street z 3 dziecmi? CZy któryś tani przewoźnik ma bilety zniżkowe?

 45. admin admin napisał(a):

  @Magda:

  Najtaniej będzie autokarem National Express. Dzieci w wieku 3-15 płacą połowę, poniżej 3 lat jadą za darmo.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 46. patryk napisał(a):

  korzystał ktoś z promoci 2 for 1 dla biletów kupionych przez national express ? czy sa problemy czy normalnie wszystkie honorują ?

 47. admin admin napisał(a):

  @patryk:

  Honorują każdy bilet National Express. Generalnie zasady tej promocji są takie same jak „2for1” z koleją.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 48. Lukasz napisał(a):

  witam,
  Czy te autobusy terravision to jedzą czy nie?
  Jak najtaniej dostać się do centrum (np Victoria Station) z lotniska Stansted? Podróż 3 osoby dorosłe.
  Dzieki za info.

 49. admin admin napisał(a):

  @Lukasz:

  Terravision już nie jeździ ze Stansted. Najtaniej do Victorii będzie autobusem National Express.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 50. Łukasz napisał(a):

  Skąd odjeżdża autobus National Express z lotniska Stanford. jakie stanowiska szukać?

 51. admin admin napisał(a):

  @Łukasz:

  Dworzec autobusowy tuż po wyjściu z lotniska. Stanowisko 26, 27 lub 28.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 52. Justyna napisał(a):

  Będę na lotnisku Stanford około północy 29 kwietnia. Hotel mam na Victoria Dock Road. Powinnam dojechać do Stratford autobusem National Express, tak? A potem do hotelu taksówką czy jest inna opcja po północy? Jaka jest cena za kilometr taksówka? I jeszcze jedno pytanie: czy jest szansa na miejsce w autobusie o tej porze bez wczesniejszej rezerwacji. Dziekuje za informacje 🙂

 53. admin admin napisał(a):

  @Justyna:

  Autobusem National Expresss (nie powinno być problemu z miejscem bez wcześniejszej rezerwacji) do centrum Londynu, a potem lokalnymi autobusami nocnymi do hotelu. Jakimi – nie powiem Ci, bo nie wiem 🙁 . Ale masz coś takiego jak Mapy Google, a na nich Planer Podróży, on Ci podpowie wszystkie szczegóły. Co do taksówek ceny możesz sprawdzić tu (podane są za mile, nie kilometry).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 54. kasia napisał(a):

  witam potrzebuje pomocy w piątek 24 czerwca przylatuje z mala coreczka do stansted i musze się dostać do hotelu przy Legoland Windsor jak najszybciej i najtaniej dostać się na miejsce ? czy lepiej i taniej jest wziąć autobus ?

 55. admin admin napisał(a):

  @kasia:

  Najtaniej (ale też najwolniej) będzie autobusem linii National Express z lotniska na dworzec autobusowy Victoria w centrum Londynu, a następnie autobusem Green Line z Victorii do Windsoru.

  Szczegółowo różne opcje podróży z centrum Londynu do Windsoru znajdziesz po angielsku na tej stronie: http://www.londontoolkit.com/whattodo/windsor_transport.htm.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 56. Karol napisał(a):

  Ma może ktoś mapkę jak dojść i gdzie jest przystanek National Express do Stratford. Od wyjśca z terminalu do tego przystanku jest daleko? Dziękuje bardzo za odpowiedź.

 57. admin admin napisał(a):

  @Karol:

  Stacja autobusowa jest od razu po wyjściu z terminala, nie sposób nie zauważyć 🙂 . Tu masz mapkę: klik (stanowiska National Express zaznaczone są kolorem jasno fioletowym – scheduled services only).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 58. Karol napisał(a):

  A który przystanek jest dokładnie do Stratford. Jest to dobrze oznaczone?

 59. admin admin napisał(a):

  @Karol:

  26, 27 lub 28. Nie zgubisz się, wszystko jest oznaczone.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 60. Aga napisał(a):

  Witam,gdzie czy karty oyster mozna kupic i doladowac na Stansted i jesli tak to gdzie?

 61. admin admin napisał(a):

  @Aga:

  Tak, na stacji kolejowej przy lotnisku, ale tylko Visitor Oyster Card.

  OYSTER CARD i VISITOR OYSTER CARD to generalnie to samo z dwoma różnicami:

  1. VISITOR OYSTER CARD kosztuje 3 funty, które nie są zwracane, natomiast standardowa OYSTER CARD kosztuje 5 funtów, które są zwracane jeśli „oddasz” kartę, gdy już nie będzie Ci potrzebna.

  2. Na standardową OYSTER CARD można „załadować” 7-dniową i dłuższą travelcard, co jest niemożliwe w przypadku VISITOR OYSTER CARD.

  Poza tym, VISITOR OYSTER CARD kupuje się nie „czystą”, ale z załadowanymi na nią środkami pieniężnymi w kwocie (do wyboru): £10, £15, £20, £25, £30, £35, £40 lub £50.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 62. MoFa napisał(a):

  Witam. Bede na stansted w piatek rano. Potrzebuje dojechac na Dunton Road, 7AF Leyton London. Pytanie jak mam sie dostac. Ktora linia autobusowa? Jaka cena. Dwie dorosle osoby i male dziecko. Dziekuje za pomoc

 63. admin admin napisał(a):

  @MoFa:

  O tym jak dotrzeć ze Stansted do centrum Londynu znajdziesz powyżej. Następnie z centrum Londynu będziecie musieli dotrzeć pod swój adres, niestety nie orientuję się jak będzie najlepiej, ale w sieci są rozmaite planery podróżowania po stolicy UK. Polecam mapy Google i ich planer podróży.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 64. Przemek napisał(a):

  Potrzebuję dostać się z lotniska Stansted do 7AF Leyton London. Jak najtaniej dojechać i jaką linią autobusową
  Dziękuję za odpowiedz

 65. admin admin napisał(a):

  @Przemek:

  Polecam mapy Google i ich planer podróży. Najtaniej do centrum Londynu będzie autobusem National Express.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 66. maly napisał(a):

  Witam.
  Mam pytanie czy na OYSTER CARD mozna sie poruszac autobusem National Express?
  pozdrawiam

 67. admin admin napisał(a):

  @maly:

  Nie można.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 68. Rafał napisał(a):

  Witam. Mam lot powrotny ze Stansted o 18:00. Czy wystarczy jeśli kupię bilet na easybusa o godz. 14:55 ze Stratford, który planowo jest na lotnisku o 15:45, czy lepiej na wszelki wypadek kupić na godz. 13:55? Duże jest ryzyko, że bus utknie w jakiś korkach na tej trasie?

 69. admin admin napisał(a):

  @Rafał:

  Spokojnie wystarczy 14:55 🙂 .
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 70. Adrianna napisał(a):

  Witam…25 maja ląduje na stansted po czym o 20 mam autobus z victoria oatch do swansea…jak dojechać na victoria

 71. Adrianna napisał(a):

  ląduję o 17….martwie sie czy zdąże dojechać na victoria oatch…najszybciej pociągiem ale chyba nie przystaje na tej stacji

 72. admin admin napisał(a):

  @Adrianna:

  Autobusem National Express (linia A6). Powinnaś zdążyć.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 73. Jolanta napisał(a):

  Witam. W Standsted będę 9 czerwca o godz 12:40 i chciałabym dostać się do: 11 Little Ealing Line, W54EB London, bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

 74. admin admin napisał(a):

  @Jolanta:

  Polecam mapy Google i ich planer podróży.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 75. Patryk napisał(a):

  Witam, w lipcu przylatujemy w 2 osoby do Londynu na Stansted na 4 dni przylot rano – wylot 4tego dnia wieczorem.
  Mieszkać będziemy w Edmonton Green, a więc 2 pytania :
  1. Jak najlepiej/najtaniej dostać się z lotniska do Edmonton
  2. W jakie bilety się zaopatrzyć? W te 3-4 dni będziemy zapewne poruszać się z Edmonton do stref 1-2 i spowrotem.

 76. admin admin napisał(a):

  @Patryk:

  1. Polecam mapy Google i ich planer podróży.
  2. Karty Oyster + załadowanie na nie kasy (£9,30 dziennie).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 77. kasia napisał(a):

  dziekuje za cenne rady jeszcze jedno w niedziele musze dojechac z Windsor do warner bros studio Watford jak najlepiej sie tam dostac I pozniej musze z Watford dojechac na lotnisko stasted prosze o wsparcie:-)

Skomentuj

*