księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne
Jak dojechać z lotniska Luton do centrum Londynu?

Port lotniczy London Luton (kod: LTN) to czwarte (po Heathrow, Gatwick i Stansted) pod względem liczby pasażerów lotnisko aglomeracji londyńskiej, położone 56 km na północny-wschód od centrum miasta i obsługujące głównie tanie linie lotnicze. Z Polski, a konkretnie z Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina, Wrocławia i Katowic, dolecimy tam Wizz Air-em. Po wylądowaniu będziemy chcieli z reguły  dotrzeć do centrum Londynu. Poniższy artykuł podpowie jak to zrobić. Do wyboru mamy dojazd pociągiem, autobusem lub taksówką.

Pociągiem

first capital connectW odległości 1,8 km od lotniska Luton znajduje się stacja kolejowa Luton Airport Parkway (kod LTN), na którą kursują (ze stanowiska 1 – Bay1 – przed terminalem) autobusy wahadłowe Shuttle Bus. Przejazd nimi jest wliczony w cenę biletu kolejowego pod warunkiem, że kupuje się go od razu od lotniska Luton (w tym przypadku kod LUA), ale nie w tańszej taryfie off-peak. W przeciwnym razie kosztuje £1,60 (£2,70 powrotny), płatne u kierowcy. Autobusy te odjeżdżają co 10 minut między godziną 5 rano a północą (po północy w zależności od przylotów). Przejazd trwa ok. 5 minut.

Ze stacji Luton Airport Parkway regularne i szybkie połączenia do centrum Londynu oferują przewoźnicy kolejowi First Capital Connect i East Midlands Trains. Jest to najszybszy sposób na dotarcie do miasta. Bilety można kupić przez internet (i wydrukować np. z automatu na lotnisku), w kasie na lotnisku (Onward Travel Centre) lub w automacie na stacji autobusowej przed lotniskiem.

Linia Thameslink obsługiwana przez First Capital Connect łączy lotnisko ze stacją St Pancras, przy której znajduje się stacja Kings Cross. W tym kierunku z Luton Airport Parkway kursuje do 6 pociągów na godzinę (w zależności od pory dnia). Przejazd trwa ok. 25-45 min, w zależności od tego na ilu pośrednich stacjach zatrzymują się pociągi. Ceny standardowych biletów z lotniska Luton (z autobusem wahadłowym do stacji kolejowej Luton Airport Parkway): 15 funtów w jedną stronę, 26 funtów w dwie. Są też tańsze taryfy, tzw. off peak, np. w weekendy.

Większość pociągów tej linii jedzie z St Pancras dalej na południe: przez Gatwick Airport do Brighton, albo przez Wimbledon i Carshalton do Sutton, zatrzymując się po drodze na stacjach pośrednich.

Strona internetowa First Capital Connect: www.firstcapitalconnect.co.uk.

Pociągi East Midlands Trains (przeważnie 1 na godzinę) jadą z Luton Airport Parkway do stacji St Pancras ok. 20-30 min (w zależności od pory dnia), bez zatrzymywania się na stacjach pośrednich. Ceny są takie same jak w przypadku First Capital Connect (zob. powyżej).

Strona internetowa East Midlands Trains: www.eastmidlandstrains.co.uk.

Autobusem

Lotniskowa stacja autobusowa zlokalizowana jest tuż przed terminalem. Bilety można kupić przez internet (i wydrukować np. z automatu na lotnisku), w kasie biletowej w strefie przylotów w terminalu (Onward Travel Centre), w automacie na stacji autobusowej oraz (pod warunkiem dostępności miejsc) w samych autobusach.

Z lotniska Luton do centrum Londynu kursują linie autobusowe obsługiwane przez następujących przewoźników:

National Express

national express lutonAutobusy National Express z lotniska Luton do stacji Victoria w centrum Londynu (linia NXA1) odjeżdżają co 10-30 minut przez cały dzień (najmniejsza częstotliwość w godzinach nocnych), a podróż według rozkładu trwa przeważnie ok. 1 godziny i 30 minut . W sumie jest to ponad 70 połączeń dziennie. Po drodze zatrzymują się m.in. na przystankach Golders Green, Finchley Road, Baker Street, Marble Arch.

Ceny biletów: przeważnie 16 funtów w jedną stronę (w godzinach nocnych 11 funtów), 21 funtów powrotny (w godzinach nocnych 15 funtów). W podanych cenach zawarta jest opłata za rezerwację on-line 1 funt.

National Express jeździ także między Luton Airport a lotniskami Stansted, Heathrow i Gatwick. Autobusy na tych liniach kursują od 10 do 26 razy dziennie (w zależności od lotniska docelowego).

Strona internetowa National Express: www.nationalexpress.com.

easyBus

easybus lutoneasyBus obsługuje bezpośrednie (bez przystanków po drodze) połączenie (linia EB7) z lotniska Luton do Baker Street w centrum Londynu, w pobliżu stacji metra o tej samej nazwie. Busy tej firmy na kilkanaście osób odjeżdżają co 15-30 minut niemal przez całą dobę. Czas przejazdu według rozkładu to 1 godzina. Jak reklamuje przewoźnik, ceny biletów zaczynają się od £2 w jedną stronę, obowiązuje zasada: im wcześniejsza rezerwacja, tym taniej. W praktyce ceny są bardzo różne w zależności od dnia i godziny kursu. Rezerwowane tuż przed wyjazdem będą kosztować ok. £10.

Strona internetowa easyBus: pl.easybus.co.uk.

Greenline / Terravision / Transfer WIZZ

greenline lutonDwaj przewoźnicy, Greenline (linia 757) i Terravision, wspólnie obsługują połączenie z lotniska Luton do Victoria Station w centrum Londynu (przystanki po drodze: Bricket Wood, Brent Cross, Baker Street, Finchley Road i Marble Arch). Bilety na to połączenie można również kupić przy rezerwacji biletu lotniczego w Wizz Air, gdzie usługa ta nazywa się Transfer WIZZ.

Nie jest to linia kursująca do centrum Londynu bezpośrednio z lotniska: najpierw należy dojechać odjeżdżającym z Luton Airport przeważnie co 30 min autobusem wahadłowym do centrum miasta Luton (tzw. Service A, czas podróży 11 minut), gdzie trzeba się przesiąść do właściwego autobusu do Londynu, który również kursuje zazwyczaj co 20-30 minut (w późnych godzinach nocnych co godzinę), prawie przez cały dzień. Podróż stąd do stacji Victoria według rozkładu trwa (w zależności od pory dnia) ok. 1 godziny i 15-40 minut .

Ceny biletów: 10 funtów w jedną stronę, 15 funtów powrotny (transfer Wizz odpowiednio 48 zł / 72 zł).

Strona internetowa Greenline www.greenline.co.uk, Terravision: www.terravision.eu.

luton london

Taksówką

Postój licencjonowanych taksówek znajduje się tuż przed terminalem. Należą one do następujących firm:

Alpha Taxis Luton
Tel: +44 (0) 1582 599499
www.alphataxisluton.com
e-mail: booking@alphataxisluton.com

Cabco Taxis Luton
Tel: +44 (0) 1582 737777
www.lutoncabcotaxi.com
e-mail: booking@lutoncabcotaxi.com

Luton Taxi Association
Tel: + 44 (0) 1582 735555
www.lutontaxis.com
e-mail: admin@lutontaxis.com

Cena taxi z Luton do centrum Londynu oscyluje w granicach 90-100 funtów.

Tańsze będą taksówki z polskim kierowcą, które można zamówić z polskiej firmy w Londynie o nazwie Avanti Transport Ltd, poprzez stronę internetową www.nalotnisko.co.uk lub telefonicznie: 22 2578 919 (z Polski),  0044 208 7350 919 (z UK). Taksówkarz będzie oczekiwał na podróżnego w hali przylotów trzymając tabliczkę z jego imieniem i nazwiskiem. Koszt przejazdu do centrum to w tym przypadku niecałe 60 funtów.

Znajdź drogę

Tagi: , , , , , , , ,

4 komentarze do wpisu “Jak dojechać z lotniska Luton do centrum Londynu?”