księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne

Londyn w kilka godzin – trasy zwiedzania

30 sierpnia 2013, piątek
admin
autor:

Londyn w kilka godzin – trasy zwiedzania

Londyn to jedno z najciekawszych miast na świecie, z mnóstwem przeróżnych atrakcji turystycznych, a na zobaczenie wszystkich z  nich pewnie i rok to za mało. Z reguły jednak na zwiedzanie dysponujemy tylko dniem czy dwoma, przeważnie w weekend, i wówczas pojawia się dylemat co wybrać, w jaki sposób zorganizować sobie wycieczkę? Poniżej przedstawiamy kilka pieszych tras (jedna z dojazdem autobusem), z których każda zaczyna się w centrum miasta na placu Trafalgar Square, a kończy w różnych jego punktach w zależności od preferencji zwiedzającego.

Trasa nr 1 – w kierunku Buckingham Palace

Z Trafalgar Square schodzimy w stronę wysokiej bramy Admiralty Arch, która otwiera się na the Mall, szeroką ulicę biegnącą wprost do słynnej rezydencji królewskiej. Spacer nią może być bardzo przyjemny, zwłaszcza kiedy pogoda dopisuje, a w jego trakcie można rozkoszować się widokiem na St James’s Park po lewej stronie. The Mall kończy się przy pomniku Królowej Wiktorii (Queen Victoria Memorial), tuż za którym widać już bramy Buckingham Palace. Codziennie o 11.30 można obejrzeć ceremonialną zmianę warty, która się przy nim odbywa.

buckingham palace

Wycieczkę można kontynuować wybierając jedną z dwóch tras.

Krótsza wiedzie ulicą Buckingham Gate, po lewej stronie pałacu królewskiego, do dworca autobusowego Victoria i znajdującej się w pobliżu Westminster Cathedral, najważniejszego kościoła katolickiego w Anglii. Z wieży katedry podziwiać można panoramę miasta.

Dłuższa trasa prowadzi na prawo od pałacu, ulicą Constitution Hill wzdłuż Green Parku do Łuku Wellingtona (Wellington Arch), skąd już bardzo blisko do innego słynnego parku – Hyde Parku. Idąc wzdłuż niego ulicą Knightsbridge, a następnie Kensington, można obejrzeć budynek sali koncertowej Royal Albert Hall i znajdujący się naprzeciwko niej pomnik wzniesiony przez królową Wiktorię na cześć swojego zmarłego męża – Prince Albert Memorial. Skręcając z Knightsbridge w Brompton Road dojdziemy do ekskluzywnego domu towarowego Harrod’s, a idąc jeszcze dalej – do Muzeum Wiktorii i Alberta (V&A Museum) oraz Muzeum Historii Naturalnej.

Znajdź drogę

Trasa nr 2 – w kierunku Parlamentu, a następnie wzdłuż Tamizy

Najbogatsza w atrakcyjne miejsca trasa prowadzi z Trafalgar Square na południe, ulicą Whitehall w stronę budynku Parlamentu. Spacer zajmuje zaledwie kilka minut, ale po drodze można zajrzeć w Downing Street, gdzie znajduje się siedziba premiera Wielkiej Brytanii. Ulica ta jest oddzielona od Whitehall wysoką bramą, ale można spotkać tam znanych polityków, a nawet demonstracje przeciwników czy zwolenników rządu. Whitehall kończy się dokładnie naprzeciw monumentalnego budynku Parlamentu z przyklejoną do niego wieżą ze słynnym zegarem – Big Benem.

houses of parliament

Tuż przy nim znajduje się Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey) – świątynia, która jest dla Brytyjczyków tym, czym dla Polaków katedra na Wawelu. Spoczywają w niej brytyjscy monarchowie, politycy i artyści. Za wejście do środka, w którym zobaczyć można m.in. tron koronacyjny, trzeba jednak zapłacić (18 funtów). Z kolei za darmo obejrzeć można wnętrza stojącego tuż obok opactwa małego kościółka św. Małgorzaty.

Niedaleko, za Parlamentem wzdłuż Tamizy, na ulicy Millbank znajduje się galeria Tate Britain, większość zwiedzających spod wieży Big Bena udaje się jednak mostem Westminster Bridge na drugi, południowy brzeg Tamizy.

Po przejściu na drugi brzeg rzeki skręcamy w lewo i znajdujemy się na szerokim deptaku – jednej z najpopularniejszych tras spacerowych Londynu, zarówno wśród turystów, jak i samych londyńczyków, na której spotkamy mnóstwo ulicznych artystów, muzyków, sprzedawców staroci, skaterów itp. Po lewej stronie rozciąga się widok na centrum Londynu, natomiast po prawej mijamy m.in. dawny ratusz miejski, w którym mieści się obecnie galeria sztuki Saatchi Galery, tuż za nim London Eye – olbrzymi diabelski młyn, wzniesiony dla upamiętnienia nowego tysiąclecia, który stał się najpopularniejszym punktem widokowym miasta (cena biletu na przejażdżkę to ponad 19 funtów przy zakupie na miejscu tego samego dnia), a dalej – Królewski Teatr Narodowy, wieżę Oxo, reklamującą kiedyś wołowe kostki bulionowe o tej samej nazwie, a w końcu dochodzimy do Galerii Sztuki Nowoczesnej Tate Modern. Jej zbiory umieszczono niedawno w ogromnym budynku dawnej elektrowni, której przestrzeń zagospodarowano w bardzo interesujący sposób. Nieco dalej za siedzibą Tate Modern znajduje się elżbietański  teatr Globe, w którym swoje sztuki wystawiał William Shakespeare.

Na koniec długiego spaceru wzdłuż Tamizy można wrócić na północny brzeg rzeki mostem dla pieszych Millenium Bridge, który znajduje się tuż przy Tate Modern. Idąc nim widzimy przed sobą masywną kopułę drugiego, po Westminster Abbey, najważniejszego kościoła w Londynie – St Paul’s Cathedral. Warto przyjrzeć się mu z bliska, ale za wejście do środka trzeba zapłacić. To tu odbył się ślub księżnej Diany i księcia Karola.

Znajdź drogę

Trasa nr 3 – w kierunku twierdzy Tower

Dysponując większą ilością czasu można wybrać się do jednego z najstarszych miejsc w Londynie – twierdzy Tower, która położona jest w pewnej odległości od centrum na północnym brzegu Tamizy.

Z Trafalgar Square do Tower można dojechać autobusem nr 15 (kilkanaście przystanków), po drodze „zahaczając” o Katedrę św. Pawła.

Twierdza Tower, której początki sięgają XI wieku, była niegdyś siedzibą królewską, potem wiezieniem, a obecnie mieści się w niej muzeum i skarbiec z klejnotami królewskimi. Wstęp do Tower jest drogi – 17 funtów dla osoby dorosłej, jeśli jednak interesuje nas historia brytyjskiej monarchii, warto wejść do środka, by zobaczyć wiele interesujących rzeczy z nią związanych.

tower of london

W pobliżu Tower znajduje się Tower Bridge – najsłynniejszy londyński most, z dwiema charakterystycznymi wieżyczkami, na które można wejść (odpłatnie) i częścią zwodzoną. Po drugiej stronie zacumowany jest HMS Belfast – dawny statek wojenny, a obecnie muzeum. Przy okazji można również pospacerować po dokach Św. Katarzyny, rozciągającym się za Tower portowym osiedlu, niegdyś zaniedbanym, dziś jednym z najmodniejszych i najdroższych miejsc do zamieszkania w Londynie.

Znajdź drogę

Trasa nr 4 – w kierunku Oxford Street

Z Trafalgar Square udajemy się ulicą Haymarket na północny-zachód do słynnego Piccadilly Circus – ruchliwego placu z fontanną i figurą amorka oraz z licznymi neonami i telebimami. Leży on na skraju West Endu, dzielnicy słynącej z teatrów, i Soho, dzielnicy słynącej z uciech i rozrywek wszelkiego rodzaju.

Na West Endzie warto zwrócić uwagę na budkę na Leicester Square, gdzie w dzień przedstawienia bilety do teatrów można kupić po bardzo atrakcyjnych cenach. Z kolei wędrówka uliczkami Soho jest szczególnie interesująca wieczorami, kiedy życiem tętnią puby, restauracje i kluby – najbardziej rozrywkowo jest tu w piątkową i sobotnią noc. Jednak i za dnia nie będziemy się tam nudzić. Fani dobrych książek znajdą tu antykwariaty (najwięcej przy ulicy Charing Cross) z naprawdę interesującymi pozycjami za kilka funtów.

Przecinając Soho lub omijając je od strony Regent Street dojdziemy do Oxford Street – prawdziwego raju dla zakupowiczów. Ulica ta to właściwie ciąg mniejszych i większych sklepów, w których kupić można przede wszystkim najmodniejsze ubrania, buty i akcesoria każdej możliwej marki.

oxford street

Znajdź drogę

Powyższe trasy to tylko wycinek tego co można zobaczyć w Londynie, choć dosyć reprezentatywny. Oczywiście miejsc wartych odwiedzenia jest o wiele więcej, jak chociażby Covent Garden, park w Greenwich czy liczne muzea. Na odkrywanie ich można przeznaczyć pozostałe weekendy, jeśli będziemy w stolicy Anglii dłużej, ewentualnie kolejne wizyty.

Warto jeszcze wspomnieć o London Pass – karcie turystycznej z wbudowanym czipem, której zakup umożliwia korzystanie z ponad 60 londyńskich atrakcji (np. Tower of London, St Paul’s Cathedral, Kensington Palace). Przydaje się ona zwłaszcza przy bardzo intensywnym zwiedzaniu Londynu, gdyż dzięki niej można zaoszczędzić pieniądze i czas (nie trzeba stać w często długich kolejkach po bilety do każdej atrakcji). London Pass daje również dostęp do wielu zniżek w restauracjach, barach itp. Więcej informacji o karcie dostępnych jest na stronie London Pass.

Polecamy także zapoznanie się z wpisami na naszym blogu o darmowych atrakcjach Londynu oraz o transporcie i cenach biletów w tej ogromnej metropolii, która nigdy nie pozwoli ci się nudzić!

Tagi: , , ,

Jeden komentarz do wpisu “Londyn w kilka godzin – trasy zwiedzania”

  1. Pawut napisał(a):

    Polecam darmowe spacery / wycieczki z przewodnikiem (po angielsku) po głównych zabytkach Londynu. Rozpoczynają się codziennie o godz. 11 i 13 spod Wellington Arch przy stacji Hyde Park Corner. Trwają 2,5 h i kończą się przy Houses of Parliament. Mapa i punkty zwiedzania w tym linku: http://www.newlondon-tours.com/daily-tours/royal-london-free-tour.html.

Skomentuj

*