księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne
Jak poruszać się po Londynie – transport publiczny

Po przyjeździe do Londynu powstaje pytanie: jak się po nim poruszać i ile to kosztuje? Można oczywiście kupować bilety na każdy osobny przejazd, ale to najdroższa opcja. Przykładowo, pojedynczy bilet na autobus kosztuje 2,40 funta, a na metro 4,50. Zaopatrując się jednak w specjalną kartę miejską (Oystercard) zapłacimy odpowiednio 1,40 i 2,10 funta. Poniżej podpowiemy „co, gdzie i jak”. Pamiętajmy przy tym, że Wimbledon, czyli dzielnica w której znajduje się szkoła Milner, położony jest 3 strefie komunikacyjnej Londynu (zone 3).

Na początek kilka podstawowych informacji o systemie transportu publicznego w stolicy Anglii. Dostępne są następującego jego rodzaje:

 • metro (tube, underground);
 • autobusy (bus);
 • automatycznie sterowane pociągi DLR (Docklands Light Railway) we wschodnim Londynie;
 • tramwaje (tram);
 • kolej (National Rail);
 • kolejka London Overground (dawna nazwa Silverlink) – naziemne przedłużenia dla metra na trasach podmiejskich.

Miasto jest podzielone na 6 głównych stref komunikacyjnych (zones) i opłata za przejazd zależy od tego przez ile z nich oraz które przejeżdżamy (zob. mapy).

tflWszystkie niezbędne informacje o transporcie publicznym w Londynie (część z nich po polsku) dostępne są na stronie Transport for London (TfL), prowadzonej przez odpowiedzialny za niego wydział administracji samorządowej. Można się na niej dowiedzieć m.in. o aktualnych naprawach i utrudnieniach w komunikacji, jak i czym dojechać z jednego miejsca do drugiego, sprawdzić rozkład jazdy itp.

Gdy będziemy korzystać ze środków komunikacji miejskiej w Londynie więcej niż raz czy dwa, korzystniejszym rozwiązaniem niż każdorazowe kupowanie biletów jest Travelcard – bilet wielokrotnego użycia, który można kupić na jeden dzień, tydzień, miesiąc lub cały rok. Może on mieć formę papierową, ale można go także zapisać na karcie miejskiej Oyster, o której będzie mowa poniżej. Umożliwia korzystanie ze wszystkich wspomnianych powyżej środków transportu publicznego w Londynie. Można go kupić na każdej stacji metra, kolejowej i w sklepach z oznaczeniami Transport for Londyn.

londyn travelcardJednodniowa travelcard dostępna jest tylko w wersji papierowej i ma dwie opcje: całodzienną, zatem i droższą „Anytime”, oraz „Off Peak”, uprawniającą do przejazdów poza godzinami szczytu, czyli po 9:30 rano. Obie są ważne do 4:30 rano następnego dnia. Metro i koleje w większości zamierają około północy, zatem później dostępne są już tylko nocne autobusy.

Jeśli chodzi o autobusy i tramwaje, nie ma już w sprzedaży dziennych Bus Passów, a tygodniowe, miesięczne i roczne są dostępne tylko na kartach Oyster, nie w formie papierowej.

Peak time to godziny szczytu, gdy jest największy tłok, bo ludzie jadą do pracy czy szkoły lub z powrotem do domu: do godz. 9:30 od poniedziałku do piątku oraz między 16:00 a 19:00 (ten drugi okres dotyczy tylko opłat jednorazowych)

Off Peak obejmuje podróże po godzinie 9:30, oraz weekendy i dni świąteczne.

karta oysterOyster to nazwa plastikowej karty miejskiej wielkości karty kredytowej, która może służyć do „przechowywania” travelcard, a także, po doładowaniu środkami finansowymi, do osobnych płatności za każdy przejazd (pay as you go), jako tzw. karta przedpłacona (prepaid) – używając jej wychodzi w tym przypadku taniej niż płacenie gotówką w autobusie, czy kupowanie pojedynczego biletu na metro itp.

Oyster card jest wydawana za kaucją £5, która jest zwracana jeśli kartę się odda. Można ją nabyć na stronie internetowej tfl.gov.uk/oyster, w kasach biletowych na stacjach metra i kolei naziemnej, w niektórych automatach biletowych z ekranem dotykowym na stacjach metra, w punktach sprzedaży oznaczonych niebieskim symbolem tej karty („Oyster Ticket Stops”) – adres najbliższego punktu można znaleźć na stronie ticketstoplocator.tfl.gov.uk, w biurach informacji dla podróżnych w Londynie („London Travel Information Centres”) oraz w niektórych kasach biletowych na stacjach kolei państwowych.

Z Oyster card można korzystać w:

 • autobusach – wsiadając należy dotknąć żółtego czytnika przy kabinie kierowcy; opłata za przejazd jest stała, nie zależy od liczby przystanków, zatem wystarczy dotknąć czytnika tylko raz;
 • tramwajach – należy dotknąć żółtego czytnika na przystanku tramwajowym; tu także opłata za przejazd jest stała i nie zależy od ilości przystanków;

Uwaga! Na stacji Wimbledon, jeśli jedziemy z niej tramwajem, należy dotknąć kartą czytnika przy wejściu przez bramki, a potem także żółtego czytnika na peronie. Wynika to z tego, iż jest to stacja, z której można jechać także metrem i pociągiem, zatem powyższa procedura „skasuje” tylko za podróż tramwajem. Z kolei jadąc tramwajem do Wimbledonu należy dotknąć czytnika na przystanku, na którym się wsiada, a potem tylko bramek na dworcu w Wimbledonie.

 • metrze, pociągach, DLR  i na Overground – należy dotknąć czytnika przy wchodzeniu na stacji początkowej i wychodzeniu na docelowej.

W tym ostatnim przypadku system „pay as you go” pobiera opłatę za każdą odbytą podróż, dlatego ważne jest aby dotknąć czytnika, gdy się ją zaczyna, sygnalizując w ten sposób jej początek, a następnie na stacji docelowej, sygnalizując jej koniec.

Na peronach niektórych stacji znajdują się różowe czytniki, które służą zasygnalizowaniu systemowi jaką trasą jedzie pasażer gdy się przesiada i omija np. 1. strefę, gdyż wówczas pobrana kwota za podróż będzie mniejsza.

Jeśli zapomnimy dotknąć czytnika wsiadając, to w razie kontroli, nawet posiadając wystarczające fundusze na karcie, zostaniemy potraktowani jak pasażer „na gapę”. Z kolei jeśli zapomnimy go dotknąć przy wyjściu, gdy np. bramki są otwarte lub jest tylko czytnik na ścianie, to system automatycznie pobierze z karty opłatę za całodzienną Travelcard, nawet gdy przejechaliśmy tylko jedną stację.

Daily Price Cap to system na karcie Oyster w ramach „pay as you go” (zarówno jeśli chodzi o Peak, jak i Off Peak time), dzięki któremu jej właściciel nigdy nie zapłaci więcej niż gdyby kupił papierową Travelcard. Polega on na tym, że opłaty za przejazdy pobierane są tylko dopóki nie zostanie osiągnięta cena dziennej Travelcard.

Przykładowe opłaty gotówką i kartą Oyster w systemie „pay as you go” za przejazdy jednorazowe:

Strefa

Opłata gotówką

Oyster „pay as you go”

Peak

Off Peak

Peak

Price Cap

Off Peak

Price Cap

1

£4.50

£2.10

£2.10

£8.40

£7.00

1-2

£4.50

£2.80

£2.10

£8.40

£7.00

1-3

£4.50

£3.20

£2.70

£10.60

£7.70

1-4

£5.50

£3.80

£2.70

£10.60

£7.70

1-5

£5.50

£4.60

£3.00

£15.80

£8.50

1-6

£5.50

£5.00

£3.00

£15.80

£8.50

2-3

£4.50

£1.60

£1.50

£10.60

£7.70

2-6

£5.50

£2.70

£1.50

£15.80

£8.50

Przykładowe opłaty za okresowe travelcard:

Travelcard

Strefa

Dzienna

Anytime

Dzienna

Off Peak

Tygodniowa

Miesięczna

Roczna

1 i 1-2

£8.80

£7.30

£30.40

£116.80

£1216

1-3

£11.00

£8.00

£35.60

£136.80

£1424

1-4

£11.00

£8.00

£43.60

£167.50

£1744

1-5

£16.40

£8.90

£51.80

£199

£2072

1-6

£16.40

£8.90

£55.60

£213.60

£2224

2-3

£11.00

£8.00

£23.00

£88.40

£920

2-6

£16.40

£8.90

£38

£146

£1520

Jeśli chodzi o ceny za przejazd autobusem lub tramwajem, opłata jednorazowa to (niezależnie od liczby przystanków) £2,40 przy płatności u kierowcy gotówką, natomiast w przypadku płatności kartą Oyster „pay as you go” – tylko £1,40, przy dziennym Price Cap £4,40. Tygodniowy Bus/Tram Pass (karnet tylko na autobusy i tramwaje) na karcie Oyster kosztuje £19,60, miesięczny £75,30 a roczny £784. Przy płatności gotówką lepiej mieć odliczoną kwotę, bo nie zawsze kierowca ma resztę do wydania.

Nowością jest możliwość płacenia w autobusach kartami płatniczymi (kredytowymi, debetowymi) , które mają funkcję bezdotykową. Wówczas, po zbliżeniu jej do żółtego czytnika, pobierana jest z niej kwota £1,40 (tak jak z Oyster card).

W centralnym Londynie można kupić bilet gotówką przed wejściem do autobusu – na ulicach są specjalne maszyny, ale mają one zniknąć w tym roku ponieważ niewiele osób z nich korzysta. Większość pasażerów używa kart Oyster, bo tak jest taniej, a teraz doszła do tego jeszcze możliwość płacenia bezdotykową kartą kredytową lub debetową.

Aktualizaja: od roku 2014 za przejazd autobusem nie można juz płacić gotówką  – ani u kierowcy, ani kupować pojedynczych biletów w automatach; akceptowane sa wyłącznie: Oyster card, bezdotykowe (zbliżeniowe) karty płatnicze oraz jednodniowe papierowe Travelcards.

doładowanie karty oysterDoładowanie karty Oyster jest możliwe w każdym punkcie sprzedaży (sklepie) oznaczonym jej niebieskim symbolem, w kasie na każdej stacji metra i w automatach, także na dworcach kolejowych. Można tam również uzyskać informację o aktualnym stanie funduszy na karcie.

Jeśli będziemy korzystać z „pay as you go”, podając kartę należy poinformować sprzedawcę ile funtów chcemy doładować, natomiast jeśli chcemy zapisać na karcie tygodniową czy miesięczną travelacard, należy powiedzieć na ile czasu, na ile stref i od kiedy ma zacząć działać.

Chcąc doładować Oyster card w automacie (jest w nim instrukcja po polsku), najpierw należy dotknąć kartą żółtego czytnika i wówczas pojawią się opcje co chcemy zrobić: doładować „pay as you go” czy kupić travelcard. W przypadku „pay as you go” należy wybrać z opcji na ekranie jaką kwotę chcemy doładować, a następnie zapłacić gotówką lub kartą i na koniec jeszcze raz dotknąć czytnika kartą w celu jej aktualizacji. Potem można dotknąć czytnika ponownie, aby  sprawdzić czy operacja się udała i zobaczyć stan konta. Na wszelki wypadek warto też nacisnąć przycisk, aby otrzymać dowód wpłaty – doładowania. Druga opcja to tygodniowa lub miesięczna travelcard, z tym że miesięczną należy dodatkowo zarejestrować na wypadek utraty (można to zrobić poprzez formularz dostępny na dworcach lub w punktach sprzedaży Oyster, a także na stronie internetowej tfl.gov.uk/oyster). Na ekranie należy wybrać na ile stref oraz od kiedy ma być ważna, dokonać płatności i na koniec znów dotknąć żółtego czytnika, aby kartę zaktualizować.

Oyster card można też doładować przez internet na stronie TfL.

Dzieci do lat 10 mogą jeździć wszystkimi środkami transportu publicznego za darmo, pod warunkiem, że są pod opieką rodziców lub osoby dorosłej (do 4 dzieci na jednego dorosłego). jeśli mają 5-10 lat i będą podróżować same, można im wyrobić specjalną kartę Oyster (5-10 Zip Oyster photocard), która kosztuje £10 i wymaga zdjęcia.

Trochę inne i bardziej skomplikowane zasady obowiązują na kolei (National Rail) – szczegóły na stronie TfL. Generalnie bardziej opłaca się kupić dzienną dziecięcą travelcard (o niej poniżej) jeżeli dziecko dużo jeździ pociągami, ale najlepiej zapytać się na stacji przy zakupie biletu o najkorzystniejszą opcję.

Dzieciom w wieku 11-15 lat najlepiej wyrobić 11-15 Zip Oyster photocard, która umożliwia im darmowe przejazdy autobusami i tramwajami oraz „pay as you go” i travelcards na dziecięcych taryfach w metrze, DLR, pociągach i Overground. W tym celu należy złożyć aplikację przez internet (klik), dolączyć do niej zdjecie i dokonać bezzwrotnej opłaty administracyjnej w wysokości £10, a przy odbiorze karty w Londynie (w jednym z Travel Information Centres) udokumentować wiek dziecka za pomocą paszportu, dowodu osobistego lub aktu urodzenia. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie TfL.

Podobna procedura obowiązuje w przypadku 16+ Zip Oyster photocard, która przeznaczona jest dla młodzieży w wieku 16-18 lat i uprawnia do 50 proc. zniżek na przejazdy wszystkimi srodkami transportu publicznego w Londynie. Więcej informacji dostepnych jest na stronie TfL.

Dla dzieci poniżej 16 roku życia można też kupić jednodniową papierową travelcard w cenie £3,40 (Off Peak) lub £8,20 (Anytime) na strefy 1-6. Do tego nie jest potrzebna Zip Oyster photocard ponieważ jednodniowa „travelka” sprzedawana jest wyłącznie w formie papierowej. Price Cap oraz tygodniowe (i dłuższe) travelcards w zniżkowych cenach dostępne są natomiast wyłącznie z Zip Oyster photocard.

Studenci, w tym uczniowie szkół językowych biorący udział w kursie trwającym co najmniej 14 tygodni, mają prawo do zniżkowych biletów okresowych, ale pod warunkiem, że uczą się w akceptowanych przez TfL placówkach oraz mieszkają w Londynie. Uprawniający do tegodokument – 18+ Student Oyster Photocard – można wyrobić przez internet, wypełniając podanie dostępne na stronie TfL, przesyłając cyfrowe zdjęcie i dowód, że jest się uczniem/studentem, wydany przez placówkę edukacyjną. Należy przy tym uiścić opłatę administracyjną £10. Zniżka za okresowe travelcards dla uczniów/studentów wynosi 30 procent. Więcej informacji dostepnych jest na stronie TfL.

Aktualne ceny biletów na transport publiczny w Londynie można sprawdzić tu. W tym celu, na podanej stronie należy wybrać odpowienią kategorię wiekową i pobrać cennik w formacie .pdf.

Tagi: , , , ,

320 komentarzy do wpisu “Jak poruszać się po Londynie – transport publiczny”

 1. admin admin napisał(a):

  Mapa londyńskiego metra (można ją przesuwać) z wyszukiwarką stacji, może komuś się przyda:

 2. artur.ch artur.ch napisał(a):

  Bardzo pomocny artykuł, dzięki! Mam pytanie. Za miesiąc jadę do Londynu na tydzień i zamierzam wyrobić sobie kartę Oyster. Czy jak będę ją zwracał to oddadzą mi kasę z doładowania jeśli coś na niej zostanie?

 3. admin admin napisał(a):

  Cześc. Tak, oddadzą Ci to co zostanie z doładowania i depozyt 5 funtów. Jeśli jednak planujesz jeszcze kiedyś ponownie przyjechać do Londynu radzę zatrzymać „Oysterkę”, bo środki na niej nie ulegają przeterminowaniu. A jak chcesz ją zwrócić możesz to zrobić np. na każdej stacji metra w okienkach z obsługą.

 4. Filip napisał(a):

  Witam. Mam pytanie: czy kupując travelcard na 1 i 2 strefę dotyczy to jedynie metra, a autobusami mogę jeździć po wszystkich strefach?

 5. admin admin napisał(a):

  Na autobusy nie ma stref, opłata za przejazd jest stała i nie zależy od liczby przejechanych przystanków czy stref.

 6. kaczka napisał(a):

  Jeśli chodzi o przemieszczanie się metrem, jeśli nie musicie to radzę unikać podróżowania nim w czasie godzin szczytu, czyli od 6:00 do 9:30 i od 16:00 do 19:00 w dni powszednie. W weekendy też czasami jest zapchane, zwłaszcza jeśli w Londynie coś się dzieje, typu jakiś koncert gwiazdy czy wyprzedaż w Primarku, a nawet ładna pogoda 🙂 .

  Na takich stacjach jak King’s Cross czy Tottenham Court Road, w takich sytuacjach może udać się wsiąść dopiero do 3-4 pociągu, bo poprzednie będą totalnie zapchane 🙁 .

 7. admin admin napisał(a):

  Dużo wskazuje na to, że od 2014 r. w londyńskich autobusach nie będzie można już kupić biletu u kierowcy, a wszystkie przejazdy będą opłacane kartami Oyster.

  Według danych przedsiębiorstwa Transport for London, obecnie z możliwości zakupu biletów u kierowcy korzysta tylko 1 proc. pasażerów.

  Ostateczna decyzja ma zapaść 11 października po konsultacjach społecznych. Nie jest ona przesądzona, gdyż rezygnacja z płatności u kierowców może być utrudnieniem dla turystów i osób, które rzadko korzystają z komunikacji miejskiej.

 8. admin admin napisał(a):

  Od 19 stycznia 2014 zacznie obowiązywać nowy cennik na transport publiczny w Londynie. Średnie podwyżki cen biletów wyniosą 2,7 proc. Cenniki na 2014 dostępne są tu: http://www.tfl.gov.uk/tickets/fares-2014/29089.aspx.

  Główna zmiana w porównaniu z r. 2013 jest taka, że zlikwidowano 1-dniowe papierowe Travelcards Off Peak dla stref 1-2 i 1-4 (ale Daily Price Cap na kartach Oyster dla tych stref zachowano). Zapewne po to, by zachęcić ludzi do używania Oysterek, albo uprościć rodzaje biletów, ponieważ w planach jest zamknięcie większości kas biletowych na stacjach metra. Zatem teraz jest tylko jedna 1-dniowa Travelcard Off Peak, która jest ważna na wszystkie strefy i kosztuje £8,90.

  Pozostawiono Daily Price Cap na Oysterce na wszystkie strefy i rodzaje na poziomie z ubiegłego roku.

  Opłata jednorazowa za przejazd autobusem w 2014 to: gotówką – £2,40 – utrzymano cenę zeszłoroczną, natomiast podniesiono o 5 pensów opłatę dokonywaną Osytercard, która wynosi teraz £1,45. Daily Price Cap jest jak w ubiegłym roku, czyli £4,40.

 9. Małgorzata napisał(a):

  Dzień dobry,
  Wybieram się wraz z dwiema koleżankami do Londynu w lipcu na 7 dni. Ze względu na to, że nasze miejsce zamieszkania znajduje się poza strefami metra, mamy do dyspozycji jedynie jedną linię autobusową (R6). Czy istnieje możliwość kupienia biletów wyłącznie na autobusy albo na jedną linię autobusową? Chciałybyśmy poruszać się po Londynie po pierwszej strefie, nie wiemy jednak czy wystarczy wykupić Travelcard na 7 dni dla pierwszej strefy aby korzystać również z autobusu R6, czy musimy dokupić osobny bilet.

 10. admin admin napisał(a):

  Każda Travelcard, niezależnie od tego na ile stref została kupiona, uprawnia do jazdy autobusami w całym Londynie, bo ograniczenie stref dotyczy metra i kolei, ale nie autobusów. Zatem kupując 7-dniową Travelcard na strefę 1 (cena w tym roku to £31,40) będziecie mogli bez dodatkowych biletów i opłat jeździć autobusem linii R6 i każdym innym we wszystkich strefach miasta.

 11. Michał napisał(a):

  Witam, czy w 2014 nadal można kupić bilet u kierowcy autobusu lub czy są w autobusie automaty z możliwością płatności kartą płatniczą, zbliżeniowo? No i dziecko 13 lat – ile płaci za jednorazowy przejazd autobusem? Jestem ponad tydzień i potem wykupię Travelcard. Dziękuję, pozdrawiam.

 12. admin admin napisał(a):

  Na razie jeszcze można kupić bilet u kierowcy autobusu, ale ma tak być tylko do końca sezonu letniego 2014. Aczkolwiek w ścisłym centrum Londynu kupno biletu w autobusie jest już teraz praktycznie niemożliwe 🙁

  W każdym autobusie w Londynie są już czytniki do płacenia „zbliżeniowo” kartami bankowymi. Przy takim sposobie płatności kasowane jest tyle samo jakby była ona dokonywana kartą Oyster (£1,45 za przejazd)

  Dziecko 13 lat za przejazd autobusem płaci tyle samo co dorosły, czyli £2,40 gotówką (lub £1,45 jeśli ma kartę Oyster). Natomiast jeśli wyrobi tzw. Zip Oyster photo card będzie mogło jeździć autobusami za darmo. Jej wyrobienie kosztuje £10 – szczegóły są tu: http://www.tfl.gov.uk/tickets/14310.aspx.

 13. Kn$ napisał(a):

  Witam!
  Jestem w Londynie od tygodnia.Próbowałam już raz jechać metrem lecz nie byłam sama(na szczęście). Czy ktoś wytłumaczy mi na co mam zwracać uwage jak jade metrem,jak to jest przy tych krzyżowaniach lini metra ,kiedy sie przesiadać na inna linie na co mam patrzeć jak chce jechac dana linią

 14. admin admin napisał(a):

  Poczytaj wpisy na naszym blogu z serii „Kilka słów o metrze w Londynie”, zwłaszcza ten: http://www.asbiuro.pl/blog/kilka-slow-o-metrze-w-londynie-czesc-5-techniczne-wskazowki-dotyczace-podrozowania/.

 15. Kn$ napisał(a):

  Dziękuje wiedzialam że można tu na blogu na was polegać:)

 16. Michał napisał(a):

  Dziekuję za informacje. Wróciłem. Kupowałem dziecku codziennie travelcard na 6 stref za 3,6. Nie widziałem gdzie mozna płacić w autobusie kartą, chyba że to ten sam czytnik co kart Oyster. Pozdrawiam.

 17. admin admin napisał(a):

  Dzięki za info. Czytnik do płatności zbliżeniowej kartą bankową jest ten sam co do Oysterek.

 18. Ag napisał(a):

  Czy kupując travelcard 7-dniowy trzeba go koniecznie ładować na oyster czy nadal można kupić w wersji papierowej?

 19. admin admin napisał(a):

  W wersji papierowej 7-dniową travelkę można obecnie kupić wyłącznie na stacjach kolejowych (National Rail), wszędzie indziej „ładowana” jest ona na Oysterkę.

  Aby kupić papierową travelkę na stacji kolejowej trzeba jednocześnie wyrobić sobie tam kartę ID klienta kolei. Potrzebne do niej jest zdjęcie o wymiarach paszportowych. Kartę to wyrabia się za darmo.

 20. Artur napisał(a):

  Witam, mam pytanie odnośnie zasad podróżowania korzystając z karty Oyster i opcji całodniowej price cap. A mianowicie, czy zasilając kartę jest opcja wyboru price cap, czy zasilam ją gotówką równoważną opłacie jednodniowej na dane strefy. I jak to w praktyce funkcjonuje? Na wszystkich opisach widzę, że kartę zasila się albo w systemie: pay as you go, albo travelką co najmniej tygodniową. Jak wygląda sprawa jeśli potrzebuję na 4 dni: price cap – część off-peak, część any day?

  Dzięki

  Artur

 21. admin admin napisał(a):

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale spróbuję odpowiedzieć.

  Zasilając kartę Oyster w systemie „pay as you go” nie ma opcji wyboru price cap, zasilasz ją dowolną kwotą jaką chcesz, jak nie wykorzystasz wszystkiego to najwyżej wypłacisz nadwyżkę, gdy już nie będziesz korzystał z karty. A kasować będzie Cię za przejazdy do osiągnięcia danego dziennego price cap w zależności od pór dnia, w których będziesz podróżował (i oczywiście stref). Czyli jak np. jednego dnia będziesz jeździł tylko off peak to skasuje Ci price cap za off peak, a jak drugiego będziesz jeździł cały dzień to skasuje Ci price cap za peak.

  Pokombinuj z obliczaniem cen, bo przy 4-dniowym pobycie może już Ci się bardziej opłacać kupić tygodniową Travelcard i załadować ją na Oysterkę niż „pay as you go”.

 22. Ania napisał(a):

  Proszę o radę,
  w maju jadę na 5 dni do Londynu w celach turystycznych i mam zamiar poruszać się metrem i autobusem w godzinach off-peak. Jakę wybrac opcję płatności za transport karte Oyster czy Travelcard?

  Dziekuję

 23. admin admin napisał(a):

  Przy 5 dniach nieco korzystniej będzie kupić 7-dniową Travelcard niż korzystać z pay as you go na Oysterce. Podaj strefy w jakich będziecie podróżować to sprawdzę aktualne ceny na travelkę i price cap na oysterkę. Tak czy owak, Oysterkę i tak będziesz musiała kupić, by „załadować” na nią 7-dniową Travelcard.

 24. Ania napisał(a):

  Mieszkać będę w 4 lub 6 strefie a zwiedzać generalnie centrum

  dziekuję za informację i zainteresowanie

 25. Arek napisał(a):

  Witam mam następujące pytanie :
  W jaki sposób przyjdzie do mnie karta Zip Oyster jak nie mieszkam w Londynie ?
  Czy mam jakieś szanse by zdobyć karte ?

 26. admin admin napisał(a):

  Jeśli mieszkasz poza Londynem, ale w UK, karta Zip Oyster przyjdzie do Ciebie tradycyjną pocztą na adres, który podałeś w aplikacji online.

  Jeśli mieszkasz poza UK kartę będziesz mógł odebrać po przyjeździe do Londynu w jednym z Travel Information Centres (http://www.tfl.gov.uk/fares-and-payments/buying-tickets/travel-information-centres).

  W obydwu przypadkach musisz o nią aplikować online pod adresem: http://www.tfl.gov.uk/fares-and-payments/students-and-children.

 27. admin admin napisał(a):

  Ania napisał(a):
  11 kwietnia 2014, piątek o 21:11
  Proszę o radę,
  w maju jadę na 5 dni do Londynu w celach turystycznych i mam zamiar poruszać się metrem i autobusem w godzinach off-peak. Jakę wybrac opcję płatności za transport karte Oyster czy Travelcard?

  Dziekuję

  admin napisał(a):
  11 kwietnia 2014, piątek o 22:15
  Przy 5 dniach nieco korzystniej będzie kupić 7-dniową Travelcard niż korzystać z pay as you go na Oysterce. Podaj strefy w jakich będziecie podróżować to sprawdzę aktualne ceny na travelkę i price cap na oysterkę. Tak czy owak, Oysterkę i tak będziesz musiała kupić, by „załadować” na nią 7-dniową Travelcard.

  Ania napisał(a):
  12 kwietnia 2014, sobota o 10:25
  Mieszkać będę w 4 lub 6 strefie a zwiedzać generalnie centrum

  dziekuję za informację i zainteresowanie

  @Ania – jeśli będziesz podróżowała tylko off peak, to przy 5 dniach bardziej będzie opłacał Ci się jednak pay as you go na Oysterce.

  Na przykład, jeśli będziesz podróżować w strefach 1-4:

  – pay as you go off-peak price cap na Oysterce wynosi £7,70 dziennie, czyli za 5 dni będzie to maks. £38,50;
  – 7-dniowa travelcard kosztuje £45.

  Z tym, że z 7-dniową travelcard możesz jeździć przez cały dzień, niezależnie od pory (zarówno peak i off peak).

  Tu masz ceny na 2014: http://www.tfl.gov.uk/cdn/static/cms/documents/tube-dlr-lo-adult-fares-jan-2014.pdf

 28. Jakub napisał(a):

  Witam
  Bardzo proszę o radę. Wybieramy się z dziećmi 13 i 14 lat na 5 dni do Londynu. Będziemy mieszkać w 2 strefie (Greenwich High Road). Jakie i gdzie należałoby (Kasa lub internet) kupić bilety.
  Pozdrawiam
  Jakub

 29. Jakub napisał(a):

  z dziećmi i żoną oczywiście:)

 30. admin admin napisał(a):

  A w jakich godzinach zamierzacie jeździć po Londynie? Rozumiem, że w strefach 1-2?

 31. Agnieszka napisał(a):

  Witam.
  Posiadając kartę Oyster za przejazd autobusem płaci się 1.45f bez względu czy jedzie się jeden czy kilka przystanków czyli można powiedzieć że każde wejście do autobusu kosztuje podróżującego 1.45f.
  A jak to jest z metrem zakładając że podróżujący porusza się tylko po 1 strefie. Obecnie podana jest już kwota 2.20f ale nie wiem czy to jak w autobusie za każdy przejazd jest pobierana ta kwota czy liczy jakoś inaczej za przejechane stacje?

 32. admin admin napisał(a):

  2,20 za każdy przejazd w obrębie strefy 1, nawet jeśli jedziemy tylko jedną stację. Ale nie więcej niż 8,40 dziennie – powyżej tej kwoty jeździmy „za darmo” 🙂 Oczywiście mowa o „pay as you go” na karcie Oyster.

 33. Jakub napisał(a):

  Witam
  Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Zamierzamy poruszać się po strefie 1-2

 34. Jakub napisał(a):

  No i off 🙂

 35. Agnieszka napisał(a):

  Bardzo dziękuję za odpowiedź:)

 36. admin admin napisał(a):

  Jakub napisał(a):
  29 kwietnia 2014, wtorek o 16:30

  Witam
  Bardzo proszę o radę. Wybieramy się z dziećmi 13 i 14 lat na 5 dni do Londynu. Będziemy mieszkać w 2 strefie (Greenwich High Road). Jakie i gdzie należałoby (Kasa lub internet) kupić bilety.
  Pozdrawiam
  Jakub

  admin napisał(a):
  29 kwietnia 2014, wtorek o 19:24

  A w jakich godzinach zamierzacie jeździć po Londynie? Rozumiem, że w strefach 1-2?

  Jakub napisał(a):
  30 kwietnia 2014, środa o 22:19

  Witam
  Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Zamierzamy poruszać się po strefie 1-2

  Jakub napisał(a):
  30 kwietnia 2014, środa o 22:29

  No i off

  Bilety możesz kupić w Londynie, np. w kasie na dowolnej stacji metra.

  Dla dorosłych najlepszym rozwiązaniem będzie nabycie karty Oyster (5 funtów, które można odzyskać zwracając kartę gdy już nie będzie potrzebna) i „załadowanie” na nią 7-dniowej Travelcard (£31,40), z którą można jeździć przez cały dzień, niezależnie od pory (zarówno peak i off peak).

  Dla dzieci możecie kupować codziennie 1-dniową papierową „dziecięcą” Travelcard, która kosztuje (off peak) £3,60 x 5 dni = £18. Ewentualnie wyrobić im online karty Zip Oyster (koszt £10 od sztuki, bezzwrotne), na których będą mogły jeździć w systemie „pay as you go”, w którym dzienny „off-peak price cap” wynosi £1,50 x 5 dni = £7,50.

 37. Jakub napisał(a):

  Bardzo dziękuję. Jesteś Wielki(a)
  Pozdrawiam
  Jakub

 38. Ania napisał(a):

  Witam, kompletnie gubie sie w tych opcjach biletowych. Wybieram sie z kolezanka na dwa dni do Londynu, nocleg mamy w 3 strefie a podrozowac bedziemy po calym centrum wiec nie wiem czy bardziej oplacalna jest oyster card czy papierowa travel card kupowana kazdego dnia ? Prosze o pomoc i z gory dziekuje 🙂

 39. admin admin napisał(a):

  Podaję ceny obu opcji na strefy 1-3 i tzw. peak (czyli podróżowanie o dowolnej porze dnia, także w godzinach szczytu):

  1-dniowa papierowa Travelcard: £11,40 x 2 dni = £22,80

  Karta Oyster kosztuje 5 funtów, które można odzyskać zwracając ją gdy już nie będzie potrzebna. Peak price cap w systemie pay as you go kosztuje na tej karcie £10,60 x 2 dni = £21,20 (oznacza to, że tyle maks. zapłacicie, nawet jakbyście jeździły w kółko cały dzień).

  Jak chcecie podobną kalkulację na off-peak (podróże wyłącznie po godz. 9:30), dajcie znać 🙂

 40. Marcin napisał(a):

  Witam, szkoda, że tak późno znalazłem wasze forum ale do rzeczy teraz w sobotę(24.05) przyjeżdżam do Londynu na 3 dni z żoną i 5 letnią córką . Z tego co się zdążyłem zorientować najkorzystniej jest mi kupić kartę Oyster dla 2 dorosłych jak wyczytałem dzieci do 11 roku życia podróżują za darmo ale jak wygląda przekraczanie bramek z takimi maluchami? Czy też musze dla niej jakąś karte wykupić? Nasza baza noclegowa jest koło British Museum i Russell Square nie wiem jaka to jest strefa i na pewno chcemy odwiedzić londyńskie zoo, centrum miasta i jeśli starczy czasu londyńskie oceanarium więc czy wciąż korzystnie jest kupić Oyster albo może jakaś inna opcja wchodzi w grę?
  pozdrawiam Marcin.

 41. admin admin napisał(a):

  Tak, na 3 dni najkorzystniejszym dla Was rozwiązaniem będzie nabycie katy Oyster i korzystanie w niej w systemie „pay as you go”. British Museum i Russell Square to 1 strefa komunikacyjna Londynu, podobnie jak atrakcje które chcecie zobaczyć.

  Tak, dzieci do 11 roku życia podróżują za darmo. Dla swojej 5-letniej córki nie musicie wykupywać żadnej dodatkowej karty. Jeśli chodzi o przekraczanie bramek na stacjach metra, możecie po prostu wziąć ją na ręce. Jeśli jest na to „za duża”, musicie poprosić znajdującą się w pobliżu bramki obsługę, żeby Was przepuściła z dzieckiem (w tym przypadku szukajcie bramek nie automatycznych, ale właśnie z obsługą).

 42. Marcin napisał(a):

  Dzięki wielkie za pomoc 🙂

 43. Patrycja napisał(a):

  Witam,
  w poniedziałek jadę do londynu tylko na 3dni z czego tylko poniedziałek będę miała na zwiedzanie. Mieszkać będę w hotelu na heathrow. Proszę mi doradzić jaki bilet 1dniowy jest bardziej opłacalny papierowy czy na karcie oyster? będę pod zwiedzać po godz 09:30.

 44. admin admin napisał(a):

  Jak zwiedzanie ma być tylko 1 dzień to bardziej opłacalna jest „papierowa” Travel Card 🙂

 45. Przemek napisał(a):

  Cześć, jadę w sierpniu do Londynu z 11 letnią córką (urodzona maj 2003), chcę kupić 7-dniową travelCard na dworcu kolejowym(akcja 2in1), czy córce przysługują jakieś zniżki. I drugie pytanie, czy koleją ze stacji Ilford mogę na tej karcie dojechać do centrum.

 46. admin admin napisał(a):

  Tak, córce przysługują zniżki. Np. 7-dniowa travelcard na strefy 1-2 dla dorosłych kosztuje £31,40, a dla dzieci w wieku 11-15 lat £15,70, czyli o połowę taniej.

  Tak, mając travelcard możesz dojechać ze stacji kolejowej Ilford do centrum Londynu (Liverpool Street station), ale ponieważ stacja ta jest w 4 strefie musisz kupić travelkę na strefy 1-4 (ceny: £45/dorosły, £22,50/dziecko za 7-dniową kartę).

 47. Joanna napisał(a):

  Witam, mam pytanie.
  Będę w Londynie na 3 tygodnie, między sierpniem a październikiem, jeszcze nie wiem kiedy dokładnie. Chciałabym raczej codziennie w nim spędzać czas. Interesuje mnie przyjazd do centrum rano i powrót późnym popołudniem albo późnym wieczorem ( będę mieć wynajęte mieszkanie na obrzeżach). Z tego co zrozumiałam w komunikacji autobusowej i tramwajowej nie ma stref: czy dojeżdżają na obrzeża miasta, co ile średnio kursują ? Czy można wykupić bilet do metra na konkretną linię ( taką która dojeżdża w miejsce mojego pobytu + np. na strefy 1-3) a jeśli tak czy jest to opłacalne bardziej niż kupienie biletu na większą ilość stref. Czy bardziej się opłaca kupić miesięczny bilet czy 3x po tygodniowym( ew. czy są takie na 3 tyg? ). Nie zrozumiałam za bardzo tych systemów o których piszecie, czy są „karnety” na metro które uprawniają do poruszania się też autobusami i tramwajami? A jeśli tak to czy opłaca się to bardziej niż kupienie biletu na metro + biletu na autobusy i tramwaje? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc w tym temacie, chwilę szukam na stronach internetowych ale informacje są ogólnikowe i nie za bardzo rozumiem o co chodzi. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 48. admin admin napisał(a):

  @Joanna: Podaj nazwę ulicy (najlepiej z kodem pocztowym) przy której będziesz mieszkać, bo bez tego nie jestem w stanie odpowiedzieć na część Twoich pytań.

  @Aga:

  – córka w czasie Waszego pobytu nie będzie miała ukończonych 11-tu lat, zatem obejmuje ją darmowy transport po Londynie;

  – odnośnie dotarcia z Heathrow do centrum i z powrotem: na stacji metra przy lotnisku Heathrow nabądź kartę Oyster i załaduj na nią 7-dniową travelcard na strefy 1-2 oraz jakieś 6 funtów, które pokryją Twoje 2 podróże (w tą i z powrotem) w systemie pay as you go w strefach 3-6.

 49. Aga napisał(a):

  Witam,

  w połowie lipca wybieram się do Londynu na 6 dni z córką, która 10 grudnia 2014 ukończy 11 lat. Czy Ją również obejmuje darmowy transport po Londynie?

  Z wyczytanych tu informacji wynika, że dla mnie najlepiej kupić 7-dniową travelCard. W Londynie będziemy się przemieszczać w obrębie 1-2 strefy, niemniej jednak również musimy dostać się z lotniska Heathrow do centrum Londynu (i z powrotem). Czy w tym przypadku lepiej kupić oddzielne bilety na przedostanie się z lotniska do centrum Londynu (i w drugą stronę) niż wykupić przy lotnisku travelCard obejmującą też 6. strefę?

  Pozdrawiam 🙂

 50. Aga napisał(a):

  Witam,

  dziękuję za informacje :-). Bardzo przydatna strona.

  Mam jeszcze dodatkowe pytanie. Jak rozumiem przy wsiadaniu na stacji przy lotnisku muszę zbliżyć kartę Oyster do czytnika. Czy w przypadku wjechania z 3. do 2. strefy muszę wysiąść z metra i przyłożyć znowu kartę do czytnika i potem ponownie wsiąść do metra (z Heathrow do miejsca docelowego mogę dojechać bezpośrednio jedną linią metra). Czy podróżując w drugą stronę, muszę wykonać podobny manewr?

  Pozdrawiam,
  Aga

 51. admin admin napisał(a):

  @Aga: Nie, nie będziesz musiała wysiadać po drodze, wystarczy, że przyłożysz kartę Oyster do czytnika na stacji, na której będziesz wsiadać i na tej, na której będziesz wysiadać – system pobierze odpowiednie kwoty automatycznie (czyli pay as you go na strefy 3-6, na które nie będziesz miała Travelcard, a na strefy 1-2 będzie honorował Travelcard).

 52. Joanna napisał(a):

  Mieszkanie w którym będę mieszkać znajduje się koło Finsbury Park, niestety dokładniejszej lokalizacji nie znam, mieszkanie będzie wynajmować Mi firma.

 53. admin admin napisał(a):

  @Joanna: Finsbury Park to wcale nie obrzeża Londynu, tylko 2 strefa komunikacyjna miasta 🙂 . Poza tym, doskonale skomunikowana (metro, autobusy) ze ścisłym centrum Londynu.

  Odpowiadając na Twoje pytania:

  – tak, w komunikacji autobusowej i tramwajowej nie obowiązują strefy;

  – nie można wykupić biletu na metro na konkretną linię, kupuje się go na dane strefy komunikacyjne;

  – karnety (travelcards) na komunikację miejską w Londynie uprawniają do poruszania się wszystkimi środkami transportu publicznego, zatem nie tylko metrem, ale i autobusami czy tramwajami.

  W twoim przypadku (3- tygodniowy pobyt z mieszkaniem w strefie 2) najlepszym rozwiązaniem będzie nabycie Oystercard (5 funtów, zwrotne po oddaniu karty) i ładowanie na nią co tydzień 7-dniowej Travelcard; wyniesie Cię to 3 x £31,40 = £94,20 i będzie tańsze niż zakup miesięcznej Travelcard.

  Bo rozumiem, że będziesz podróżować metrem tylko w strefach 1-2?

 54. Julia napisał(a):

  Witam. Jedziemy z koleżankami we czwórkę do Londynu na 10 dni i mamy zwiedzanie zaplanowane bardzo ciasno na każdy dzień z tym że atrakcje zaplanowałyśmy tak żeby nie były od siebie dalej niż kilometr. Mieszkamy w 1 strefie i będziemy porszać się po strefie 1-2, na jeden lub dwa dni będziemy wyjeżdżać do strefy 3. Będziemy jeździć off-peak. Czym będzie nam najwygodniej się poruszać?

 55. admin admin napisał(a):

  Odpowiedź jest oczywista – czymkolwiek będzie Wam pasowało, a więc głównie metrem i autobusami 🙂 . Co do biletu to kupcie sobie Oystercard i załadujcie na nią 7-dniową travelcard na strefy 1-2 (a po tygodniu drugą) oraz trochę funtów, z których będzie pobierana opłata w systemie „pay as you go” jak będziecie wjeżdżać metrem w strefę 3 (chyba, że będziecie do niej wjeżdżać autobusem, to wówczas nie będziecie płacić dodatkowo, bo na autobusy nie ma stref). Jak planujecie więcej niż 3 przejazdy tygodniowo w strefie 3 to bardziej będzie się Wam opłacać zakup travelcard na strefy 1-3, która jest tylko o £5,40 droższa niż ta na strefy 1-2. Wydaje mi się, że to ostatnie rozwiązanie będzie chyba najlepsze: czyli tydzień, w którym planujecie wjeżdżać do strefy 3 travelcard na strefy 1-3, a tydzień, w ktorym bedziecie podrożować w strefie 1-2 travelcard tylko na te strefy.

  PS. 7-dniowa travelcard nie ma ograniczeń co do pory podróżowania, można na niej jeździć także w „peak” bez dodatkowych kosztów.

 56. Diana napisał(a):

  Witam i prosze o pomoc. Będe mieszkac przez kilka dni w Londynie w dzielnicy Hackney, London E9 przy Hassett Rd. Która to jest strefa?
  Dziekuję za podpowiedź.

 57. admin admin napisał(a):

  Druga 🙂

 58. MadziaD19 napisał(a):

  Witam, czy mogłabym prosić o pomoc 🙂 Przyjeżdżamy z mężem i dwójką dzieci pod koniec lipca na trzy dni do Londynu. Przyjżdżamy pociągiem do stacji London St Pancras International, Nocleg mamy zarezerwowany w London Croydon Central Travelodge. Czy mógłby pan/pani podpowiedzieć mi jakie bilety najlepiej zakupić??
  z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
  pozdrawiam

 59. admin admin napisał(a):

  A w jakim wieku są dzieci?

 60. MadziaD19 napisał(a):

  po 12 lat

 61. admin admin napisał(a):

  Najlepszym rozwiązaniem dla Was będzie kupowanie codziennie 1-dniowych papierowych travelcards na strefy 1-6, najlepiej off peak (podróże po 9:30 rano) , bo są znacznie tańsze niż peak. Dla dzieci poproście o dziecięce (zniżkowe) travelcards.

 62. Michal napisał(a):

  Witam! Mam pytanie dotyczące opłat za podróże komunikacją z London Euston do Watford Junction i z powrotem. Na stronie internetowej National Rail dostałem dwie możliwości takiej podróży: używając London Overground (około 50 min) i używając London Midland (20 min) – strona zasugerowała, że bilet jednodniowy Travelcard kosztuje 16,40 funta (off-peak) – chciałbym się upewnić, czy taki bilet jest wtedy ważny tylko na przejazd między London Euston i Watford Junction czy można go używać potem normalnie do poruszania się komunikacją w Londynie – np. w 1 strefie? I jeszcze jedno pytanie – czy taki bilet można nabyć w formie papierowej czy trzeba poprzez Oyster Card?

 63. admin admin napisał(a):

  Wydaje mi się, że w Twoim przypadku najkorzystniejszy będzie zakup 1-dniowej papierowej travelcard „Zones 1-9 + Watford Junction” za 16,40 funta. Wówczas będziesz mógł się poruszać bez ograniczeń po całym Londynie, rownież w strefie 1.

 64. MadziaD19 napisał(a):

  Wielkie dzieki za pomoc 🙂

 65. Michal napisał(a):

  dziękuję 🙂

 66. Maciej napisał(a):

  Witam, chciałbym prosić o pomoc.
  Wyjeżdżam do Wielkiej Brytanii na 3 tygodnie.
  Będę mieszkać w St Albans.
  Mam pytanie, co opłaca Mi się kupić.
  Chciałbym aktywnie zwiedzać Londyn przez ten czas, zależy mi na tym aby nie wydać na sam transport kilkuset dolarów. Jak opłaca mi się podróżować do Londynu, i czym opłaca mi się najbardziej podróżować po samym Londynie ? Czy orientują się Państwo jak wygląda komunikacja w St Albans?

 67. admin admin napisał(a):

  Niestety nie wiem jak wygląda komunikacja w samym St Albans 🙁 . Natomiast do centrum Londynu (stacja St Pancras) można stamtąd dotrzeć w 20-30 min pociągami First Capital Connect. Jeśli będziesz jeździć do Londynu kup sobie na stacji kolejowej w St Albans bilet kolejowy razem z travelcard – w ten sposób będziesz miał bilet powrotny na wspomniany powyżej pociąg i nielimitowane przejazdy wszystkimi środkami transportu miejskiego w Londynie (metrem w strefach które sobie wybierzesz kupując travelcard).

 68. Maciej napisał(a):

  Dziękuję za odpowiedź, jednak mam jeszcze parę pytań. Nie zrozumiałem do końca. Chodzi o to abym za każdym razem kupował sobie bilet kolejowy „do Londynu” a poza tym kupił np. miesięczną travelcard, na której bedę mógł wrócić pociągiem do St Albans ? Czy bilet w jedną stronę jest ważny i w 2 ? Czy są może jakieś bilety miesięczne/tygodniowe na pociąg ?

 69. admin admin napisał(a):

  Jeśli przez 3 tyg. pobytu zamierzasz codziennie czy niemal codziennie jeździć do Londynu i tam zwiedzać to kup sobie bilet miesięczny na pociąg St Albans – Londyn – St Albans a do tego miesięczną travelcard na poruszanie się każdym środkiem transportu publicznego po Londynie. Można też je (bilet kolejowy i travelcard) kupić w wersji 1-tygodniowej.

  Co do biletu miesiecznego / tygodniowego na pociąg zerknij na ten link: http://www.firstcapitalconnect.co.uk/tickets-and-fares/season-tickets/.

 70. Maciej napisał(a):

  Dziękuję bardzo za pomoc.

 71. Maciej P napisał(a):

  Dzień dobry,

  W sierpniu wybieram się z synem do Londynu. Nie ma jeszcze 11 lat , więc kupię 1 kartę. Chciałbym zapytać o travelcards na karcie oyster. Rozumiem, że ładując Day off peak (jednodniowy 8.90 strefy 1-6) będę kasowany mniej po godzinie 9.30. A co z godzinami 16-19. Czy w tych godzinach tak jak anytime, czy też off peak?
  PS.świetna stronka z bardzo użytecznymi informacjami.
  Dziękuję z góry i pozdrawiam.

 72. admin admin napisał(a):

  Jednodniowa travelcard off peak jest ważna od 9.30 do 4.30 dnia nastepnego i obejmuje też g. 16-19 (zatem możesz w nich podróżować ile chcesz w cenach za off peak).

 73. Gosia napisał(a):

  Będę w Londynie przez 6 dni z córką, która skończy 16 lat 24 sierpnia br. W Lonynie będziemy od 18 do 23 sierpnia. Będziemy mieszkać w 2 strefie. Poruszać się będziemy głownie w 1-2 strefie (jeśli w strefach 3-7 to autobusami;). Rozumiem, że najlepiej jak kupimy 7-dniowe travelcard. Mam jednak kilka pytań:

  1) czy potrzebujemy mieć ze sobą zdjęcia (w formacie jak paszportowe) do którejkolwiek wersji biletu (wersji papierowej, którą z tego co zrozumiałam można kupić tylko na stacjach kolejowych razem z jakąś kartą klienta … nie wiem, czy dobrze zrozumiałam; wersji Oystercard) ?
  2) jaki bilet mam kupić dla córki, która 16 lat skończy jw. – czy jeszcze dla dziecka? Jeśli dla dziecka to jaka opcja biletu? Jak wygląda tu kwestia Oystercard – czy musi być ze zdjęciem i kosztuje bezzwrotnie 10 funtów?
  Z góry dziękuje za pilną odpowiedź. Pozdrawiam

 74. Gosia napisał(a):

  … 🙂 i jeszcze jedno pytanie -> czy to prawda, że „Peak time to czas przed godziną 9:30 od poniedziałku do piątku oraz miedzy 16:00 a 19:00 dla opłat jednorazowych” ? I jeśli tak, to czy kupując 1 dniową travelcard off Peak muszę jedynie zacząć podróżowanie po 9.30, i nie dotyczą mnie ograniczenia miedzy 16.00 a 19.00?
  Czy jednak źle rozumiem?

 75. admin admin napisał(a):

  @Gosia:

  Będę w Londynie przez 6 dni z córką, która skończy 16 lat 24 sierpnia br. W Lonynie będziemy od 18 do 23 sierpnia. Będziemy mieszkać w 2 strefie. Poruszać się będziemy głownie w 1-2 strefie (jeśli w strefach 3-7 to autobusami;). Rozumiem, że najlepiej jak kupimy 7-dniowe travelcard. Mam jednak kilka pytań:

  1) czy potrzebujemy mieć ze sobą zdjęcia (w formacie jak paszportowe) do którejkolwiek wersji biletu (wersji papierowej, którą z tego co zrozumiałam można kupić tylko na stacjach kolejowych razem z jakąś kartą klienta … nie wiem, czy dobrze zrozumiałam; wersji Oystercard) ?

  Zdjęcie jest potrzebne tylko w przypadku gdy będziecie chcieli kupić 7-dniową papierową travelcard na stacji kolejowej, a potrzebne jest do wyrobienia tzw. karty klienta kolei. Natomiast jak chcecie korzystać z kart Oyster, na które można załadować travelcards w formie elektronicznej to zdjęcie jest niepotrzebne w przypadku osoby dorosłej, natomiast potrzebne do 11-15 zip oyster photocard, która uprawnia do zniżek dziecięcych na przejazdy metrem (travelcard dla dziecka będzie wtedy o 50 proc. tańsza). Ale niestety Pani córka już nie kwalifikuje się do takiej karty o czym poniżej.

  2) jaki bilet mam kupić dla córki, która 16 lat skończy jw. – czy jeszcze dla dziecka? Jeśli dla dziecka to jaka opcja biletu? Jak wygląda tu kwestia Oystercard – czy musi być ze zdjęciem i kosztuje bezzwrotnie 10 funtów?

  „Dziecięca” 11-15 zip oyster photocard dostępna jest dla osób, które mają mniej niż 16 lat w dniu 31 sierpnia a Pani córka w dniu tym będzie już miała 16 lat skończone. Zatem trzeba będzie jej kupić bilet tak jak dla osoby dorosłej .

  i jeszcze jedno pytanie -> czy to prawda, że „Peak time to czas przed godziną 9:30 od poniedziałku do piątku oraz miedzy 16:00 a 19:00 dla opłat jednorazowych” ? I jeśli tak, to czy kupując 1 dniową travelcard off Peak muszę jedynie zacząć podróżowanie po 9.30, i nie dotyczą mnie ograniczenia miedzy 16.00 a 19.00?
  Czy jednak źle rozumiem?

  Tak to prawda. Wystarczy jedynie rozpocząć podróż po 9.30.

 76. Dominika napisał(a):

  Witam wybieram sie z siostrą na 3 dni do Londynu (25-28 wrzesień). Planujemy mieszkac przy Belgrave Road i poswiecic nasz pobyt przede wsztskim na zwiedzanie i zakupy. Jaki sposób podróży bedzie dla nas najbardziej korzystny i co mieć ze sobą ? Z góry dziękuje za odpowiedź, bo już się pogubiłam

 77. admin admin napisał(a):

  @Dominika:

  Belgrave Road to 1 strefa komunikacyjna Londynu, zatem do większości atrakcji turystycznych i sklepów dotrzecie metrem lub autobusami.

  Co do biletów, najkorzystniej będzie jeśli nabędziecie Oyster Card (£5, zwrotne po oddaniu karty) i załadujecie na nią gotówkę:

  – £8,40 x 3 dni = 25,20 jeśli chcecie jeździć po strefie 1 od samego rana.
  – £7,00 x 3 dni = 21 jeśli będziecie jeździć po 9.30.

  Jeśli chodzi o pytanie „co mieć ze sobą” to nie bardzo rozumiem 🙁 . Jeśli masz na myśli to co macie zapakować do walizek, to raczej indywidualna kwestia 🙂 .

 78. Dominika napisał(a):

  ja również proszę o pomoc:na początku października przyjeżdzamy na 5 dni do Londynu,dwójka dorosłych i dziecko lat 8(więc jeździ gratis),będziemy mieszkać w 4 strefie.Jakie bilety są najkorzystniejsze na 1-szy i 5 dzień,które będą obejmować praktycznie dojazd do/ z hotelu do Old Street Station .Nie bardzo się łapię w tym systemie Oyster card.Załadować kwotę taką by starczyła na tych kilka przejazdów w te skrajne dni.Z kolei na pozostałe 3 dni kiedy to będziemy zwiedzac kupić lepiej travelki jedniodniowe?Oczywiście w wersji papierowej by skorzystać z promocji 2 za 1

 79. admin admin napisał(a):

  Nie wiem czy nie będzie sie Wam bardziej opłacało kupić travelkę 7-dniową? Kluczowe dane potrzebne do wyliczenia to 1 i 5 dzień pobytu w Londynie – ile podróży, czym oraz w jakich strefach i godzinach chcecie w tych dniach wykonać? Co do pozostałych 3 dni – rozumiem, że będziecie jeździć po godzinach szczytu tj. po 9.30 (off peak)?

 80. Dominika napisał(a):

  Dziękuję za odpowiedź 🙂 1-szego dnia jazda będzie obejmować będzie tylko dojazd do hotelu,bo przylatujemy wieczorem.Z kolei 5ty dzień to myśle że max kilka przejazdów,bo z kolei popołudniu odlatujemy.Dlatego myslałam że kupić Oysterkę i załadowac ją określoną kwotą tak by starczyło na te dwa dni,ewentualnie 1szy dzień pojechać na jednorazowym bilecie i kupić na ten 5ty dzień Daily Peak off za bodajże 7,7funta,a na te 3 dni intensywnego zwiedzania całodzienne travelki.Przyjeżdzamy w czwartem wieczorem więc opcja Peak off jak najbardziej wchodzi w grę.Proszę o poradę .
  I jeszcze jedno zapytanie: czy jest jakiś maksymalny limit skorzystania z promocji 2 za 1?Chodzi mi o to czy z jednej travelki mogę skorzystać na kilka atrakcji?

  p.s. bardzo fajna stronka i fantastyczne porady i ciekawostki

 81. admin admin napisał(a):

  Tak, będzie to dla Was najkorzystniejsza finansowo opcja:

  – nabycie Oystercard (£5, zwracane po oddaniu karty);
  – pierwszy dzień: załadowanie na Oystercard £2,70 na jeden przejazd metrem ze strefy 1 (Old Street Station) do 4 (wasz hotel) + ewentualnie £1,45 jeśli z docelowej stacji metra (w 4 strefie) dojedziecie do hotelu autobusem;
  – dzień 2, 3 i 4: zakup 1-dniowej papierowej travelcard off peak na strefy 1-4: £8,90 x 3 dni = £26,70; jeśli chcecie korzystać z promocji 2za1 musicie ją kupić na stacji kolejowej;
  – dzień 5: doładowanie Oystercard kwotą £7,70, za którą będziecie mogli jeździć ile chcecie w strefach 1-4 po godz. 9.30 rano.

  Oczywiście na Oystercard możecie od razu załadować dowolną kwotę, to co nie wykorzystacie zostanie Wam zwrócone.

  Droższą w sumie o niecałe 10 funtów alternatywą będzie dla Was zakup 7-dniowej travelcard (koszt £45 na strefy 1-4). To rozwiązanie ma taką zaletę, że nie będziecie musieli codziennie kupować 1-dniowej travelki oraz będziecie mogli podróżować także „peak”, czyli przed 9.30 rano. Jeśli chcecie skorzystać z promocji 2za1 musicie ją kupić na stacji kolejowej – ma wówczas formę papierową, a poza tym nie będziecie musieli nabywać Oystercard i ładować na nią pieniędzy.

  Co do pytania: „Czy jest jakiś maksymalny limit skorzystania z promocji 2 za 1? Chodzi mi o to czy z jednej travelki mogę skorzystać na kilka atrakcji?„.

  Nie ma takiego limitu, zatem z jedną travelką kupioną od brytyjskich kolei możesz korzystać z ilu atrakcji chcesz (pod warunkiem oczywiście, że uczestniczą one w tej promocji).

 82. Paula napisał(a):

  Mam pytanie w pazdzierniku wybieram się z rodzina do Londynu z 7 letnim dzieckiem w sumie 5 dorosłych osób i dziecko 7 lat . chcieli byśmy zwiedzić Londyn czy jest mozliwość kupienia biletu jednodniowego rodzinnego lub grupowego? czekam na odpowiedz:)

 83. admin admin napisał(a):

  Jeśli chodzi Wam o travelcard to niestety nie ma takiej możliwości 🙁 .

 84. Asia napisał(a):

  Witam, mam pytanie. Za tydzień wyjeżdżam do Londynu i będę zamieszkiwać w 3 strefie tj przy Circular Rd, London, niedaleko stacji metro Neasden. Chciałabym codziennie dojeżdżać do centrum Londynu np do Victoria station. Co będzie najkorzystniejsze w takiej sytuacji i ile mnie wyniesie koszt codziennych dojazdów? Czy dobrze rozumiem by najlepiej kupić kartę Oyster, doładować ją poprzez Pay as you go i w ten sposób korzystać z przejazdów? Czy należałoby Naładować ją tą Travelcard? Co to za różnica? I jeszcze pyt odnośnie tych Peak and off-peak? Mając ta kartę nie muszę się martwić o której godzinie będę podróżowała? Z góry dziękuję za odpowiedź, która będzie bardzo pomocna dla mnie!

 85. admin admin napisał(a):

  Żeby odpowiedzieć na to pytanie potrzebuję jeszcze jednej informacji: jak długo (ile dni) będzie Pani w Londynie?

 86. admin admin napisał(a):

  @Asia: Najkorzystniejszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie nabycie karty Oyster i załadowanie na nią miesięcznej Travelcard na strefy 1-3, która kosztuje £141,40. Mając ją będziesz mogła podróżować o dowolnej porze dnia, również „peak”.

 87. Asia napisał(a):

  Przepraszam, przeoczyłam inf. Planuje być przez 3-4 miesiące.

 88. Danka napisał(a):

  Witam, mam dość może zdawać się głupie pytania, ale proszę wybaczyć gdyż wybieram się pierwszy raz do Londynu i trochę nie do końca rozumiem tą komunikację. Proszę o pomoc.
  Za niecałe 3 tyg wyjeżdżam do Londynu, będę zamieszkiwać przy stacji metra Elephant & Castle- do której strefy zalicza się ta stacja?? Chcąc dojeżdżać np codziennie do stacji metro Regent’s Park, muszę opłacać jak za podróż z 1 strefy do 2-iej?
  Jak to jest z tą kartą Oyster? Najpierw należy ją zakupić i opłacić £5? Rozumiem, że później należy doładować np konkretną kwotą załóżmy £40 i za każdym razem korzystając z metra czy tramwaju np wsiadając i wysiadając zbliżać do czytnika i pobiera się dana opłata w zależności od tego między jakimi strefami się poruszaliśmy i tak do chwili w której skończą się środki na karcie?
  Czy od razu lepiej załadować kartę Oyster kartą TravelCard (miesięczną-planuje zostać 2 miesiące) za konkretną kwotę na wybrane strefy np 1-3 i wtedy można bez limitu jeździć po tych strefach czy to metrem czy pociągiem nie ponosząc dodatkowych kosztów? A co gdy mamy naładowaną tą kartę Oyster Travelką-jak wyżej i będziemy chcieli się poruszać kilka razy między 3 a 4strefą? Jak należy „dopłacić”
  Czy mając tą kartę Oyster naładowaną Travelką możemy wtedy podróżować o dowolnej porze dnia (czy to w peak czy off-peak)? Z góry przepraszam za swoje pyt, ale bardzo liczę na pomoc i odp.

 89. admin admin napisał(a):

  @Danka:

  Za niecałe 3 tyg wyjeżdżam do Londynu, będę zamieszkiwać przy stacji metra Elephant & Castle – do której strefy zalicza się ta stacja??

  Stacja ta leży na pograniczu strefy 1 i 2 i należy do obu stref.

  Chcąc dojeżdżać np codziennie do stacji metro Regent’s Park, muszę opłacać jak za podróż z 1 strefy do 2-iej?

  Stacja Regent’s Park leży w strefie 1 zatem za przejazd do niej z Elephant & Castle będzie pobierana opłata tak jak za podroż w strefie 1. Aczkolwiek i tak koszt price cap pay as you go oraz travelcard jest taki sam na strefę 1 jak na strefy 1-2.

  Jak to jest z tą kartą Oyster? Najpierw należy ją zakupić i opłacić £5?

  Tak.

  Rozumiem, że później należy doładować np konkretną kwotą załóżmy £40 i za każdym razem korzystając z metra czy tramwaju np wsiadając i wysiadając zbliżać do czytnika i pobiera się dana opłata w zależności od tego między jakimi strefami się poruszaliśmy i tak do chwili w której skończą się środki na karcie?

  Tak, ta procedura zgadza się jeśli będziesz korzystać z systemu „pay as you go” na karcie Oyster. Z tym że w przypadku autobusów i tramwajów kartę przykładasz do czytnika tylko raz – przy wsiadaniu. W metrze 2 razy – przy wsiadaniu i wysiadaniu.

  Czy od razu lepiej załadować kartę Oyster kartą TravelCard (miesięczną-planuje zostać 2 miesiące) za konkretną kwotę na wybrane strefy np 1-3 i wtedy można bez limitu jeździć po tych strefach czy to metrem czy pociągiem nie ponosząc dodatkowych kosztów?

  Tak, to będzie korzystniejsze rozwiązanie. Np. koszt miesięcznej travelcard na strefy 1-3 to £141,40. Mając ją załadowaną na kartę Oyster można jeździć w obrębie tych stref przez cały dzień bez ograniczeń. Dla porównania dzienny peak price cap w systemie pay as you go na karcie Oyster wynosi dla stref 1-3 £10,60. Mnożąc to przez liczbę dni w miesiącu, w których będziesz jeździć na pewno wyjdzie sporo drożej niż travelcard.

  A co gdy mamy naładowaną tą kartę Oyster Travelką-jak wyżej i będziemy chcieli się poruszać kilka razy między 3 a 4strefą? Jak należy „dopłacić”

  Załadować na kartę Oyster trochę gotówki – będzie Was wówczas kasowało w systemie „pay as you go” jak za pojedyncze przejazdy między strefą 3 a 4.

  Czy mając tą kartę Oyster naładowaną Travelką możemy wtedy podróżować o dowolnej porze dnia (czy to w peak czy off-peak)?

  Tak jeśli jest to travelka tygodniowa lub miesięczna.

  Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie transportu z Airport Stansted do stacji metra (okolice) Elephant & Castle. Jak, czym najprościej a właściwie najtaniej dojechać??

  Najpierw musicie dojechać ze Stansted do centrum Londynu – w tym wpisie na naszym blogu opisujemy dostępne opcje: http://www.asbiuro.pl/blog/jak-dotrzec-z-lotniska-stansted-do-centrum-londynu/. Następnie dojechać metrem do stacji Elephant & Castle – żeby dowiedzieć się szczegółów polecam skorzystanie z jakiegoś planera podróży online, np. pod adresem http://www.tubeplanner.com.

 90. Asia napisał(a):

  Wielkie dziękuję za odpowiedź :)))

 91. Danka napisał(a):

  Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie transportu z Airport Stansted do stacji metra (okolice) Elephant & Castle. Jak, czym najprościej a właściwie najtaniej dojechać?? Proszę o pomoc

 92. Danka napisał(a):

  Bardzo bardzo ale to bardzo dziękuję za odpowiedzi, super forum!

 93. Danka napisał(a):

  A mam jeszcze jedno pyt czy Travelcard można też kupić na sam autobus i jaki byłby jej tygodniowy koszt chcąc poruszać się np z przystanku Elephan’t & Castle do Belgravi do centrum? Rozumiem, że kartą odbijam się tylko wchodząc do autobusu? Czy nie ma czegoś takiego i zakupując taką kartę mam możliwość jeździć metrem i autobusem do woli po tych strefach? A jak to wygląda jeśli chciałabym jechać metrem-niestety nie ma bezpośredniego na tej trasie, i muszę się przesiadać na Oxford Circus w kierunku Victorii, czy za każdym razem wchodząc do metra i wychodząc a także przy przesiadce trzeba się „odbijać”?

 94. Danka napisał(a):

  Pominęłam jeszcze ważne pytanie (obiecuje ostatnie)- czy codziennie dojeżdżając np tylko w jedną stronę ( z Elephant do Belgravi) nie poprzez Travelkę tylko wtedy korzystając z Pay as you go, nie byłoby taniej? I wtedy jak jest z tym odbijaniem Oysterki w momencie przesiadki z jednego metra do drugiego?Pozdr.

 95. admin admin napisał(a):

  @Danka:

  A mam jeszcze jedno pyt czy Travelcard można też kupić na sam autobus i jaki byłby jej tygodniowy koszt chcąc poruszać się np z przystanku Elephan’t & Castle do Belgravi do centrum?

  Istnieje coś takiego i nazywa się Bus & Tram Pass. Ładuje się go na kartę Oyster i kosztuje £20,20 / 7 dni, £77,60 / miesiąc. Umożliwa jeżdzenie autobusami i tramwajami po całym Londynie bez ograniczeń.

  Natomiast pojedynczy przejazd autobusem (na każdej trasie, nie ma różnicy czy tylko 1 przystanek czy powiedzmy 20, bo na autobusy nie obowiązują strefy) kosztuje w systemie „pay as you go” £1,45, a daily price cap na autobusy wynosi £4,40.

  Sama musisz skalkulować która z podanych przeze mnie opcji bedzie Ci się najbardziej opłacać, a to zależy od tego czym i jak czesto bedziesz jeździć.

  Rozumiem, że kartą odbijam się tylko wchodząc do autobusu?

  Tak, kartę Oyster „odbijasz” tylko raz – wchodząc do autobusu.

  Czy nie ma czegoś takiego i zakupując taką kartę mam możliwość jeździć metrem i autobusem do woli po tych strefach?

  Kupując Bus & Tram Pass możesz jeździć autobusami i tramwajami bez ograniczeń po całym Londynie, ale NIE metrem. Z kolei nabywając Travelcard (7-dniową lub miesięczną) możesz jeździć „do woli” wszystkimi środkami transportu publicznego (w tym metrem i autobusami) w obrębie stref, na które ją kupiłaś.

  A jak to wygląda jeśli chciałabym jechać metrem-niestety nie ma bezpośredniego na tej trasie, i muszę się przesiadać na Oxford Circus w kierunku Victorii, czy za każdym razem wchodząc do metra i wychodząc a także przy przesiadce trzeba się „odbijać”?

  „Odbijać” musisz się tylko wchodząc i wychodząc ze stacji metra. Przesiadając się nie musisz tego robić, jeśli nie opuszczasz danej stacji (tzn. przesiadka jest na tej samej stacji).

  Pominęłam jeszcze ważne pytanie (obiecuje ostatnie)- czy codziennie dojeżdżając np tylko w jedną stronę ( z Elephant do Belgravi) nie poprzez Travelkę tylko wtedy korzystając z Pay as you go, nie byłoby taniej? I wtedy jak jest z tym odbijaniem Oysterki w momencie przesiadki z jednego metra do drugiego?

  W takim przypadku „pay as you go” wyniesie taniej, bo za 1 podróż zapłacisz £2,20. Ale to pod warunkiem, że nie będziesz jeździć więcej. Na pytanie dot. przesiadek odpowiedziałem powyżej.

 96. Ela napisał(a):

  Witam,

  proszę o informację, jaka karta będzie najlepsza w przypadku mojego wyjazdu. Po przylocie dojadę do Londynu w czwartek ok. 2.00 nad ranem. Opuszczę Londyn w niedziele popołudniu. Mieszkać będę w 4 strefie. Planuję rozpoczynać zwiedzanie/zakupy po 9.30 😉

  Z góry dziękuję za pomoc 😉
  Ela

 97. admin admin napisał(a):

  @Ela: karta Oyster (5 funtów, zwracane przy oddaniu) + załadowanie na nią gotówki (£7,70 na każdy dzień podróżowania w strefach 1-4).

 98. Asia napisał(a):

  Mam pytanie co do biletów na autobus (z National Express) czy też easy busa, chcąc kupić bilet przez internet z lotniska Stansted oo stacji London Liverpool Street ceny wynoszą na stronie: na autobus 10f, a na easy bus 5,99f. Moje pytanie brzmi, czy takie same ceny są, gdy bilety kupowane są bezpośrednio na lotnisko u kierowcy autobusu czy busa? Czy się przepłaca i jeśli tak to czy się orientujesz ile kosztują takie bilety? Czy jednak lepiej kupić przez internet:)

 99. admin admin napisał(a):

  Proszę zadaj to pytanie pod artykułem na stronie http://www.asbiuro.pl/blog/jak-dotrzec-z-lotniska-stansted-do-centrum-londynu/, tam odpowiemy.

 100. Laura napisał(a):

  Mam pytanie, czy ktoś miał kiedyś taką sytuację, że wyprał swoją oyster card? Niestety tak się stało i zastanawiam się teraz, czy będzie dalej działaś, czy muszę wykupić nową.

 101. admin admin napisał(a):

  Wypranie wypraniu nierówne 🙂 . Moim zdaniem nie pozostaje nic innego jak sprawdzenie na miejscu, np. na bramkach przed wejściem na stację metra.

 102. Asia napisał(a):

  Mam pytanie. Czy na tą samą OysterCard można jednocześnie załadować np. bilet miesięczny na autobusy i pay as you go w razie potrzeby podróży metrem? Czy trzeba mieć dwie osobne karty?

 103. admin admin napisał(a):

  Wystarczy jedna karta 🙂 .

 104. Sabi napisał(a):

  Witam,
  Czytam o zbliżeniowych kartach bankowych PayPass i możliwości kasowania ich w metrze, busie i innych zamiast zakupu biletów. Więc chyb nawet nie tzreba kupowac kart, biletów? Czy wiadomo od kiedy to będzie obowiązywało?
  Planuję podroż dopiero pod koniec lutego na 3 dni – będzie nas 5 osób dorosłych.
  Na czym najtaniej jeździć by pozwiedzać Londyn? (strefa1 lub 1,2).

 105. admin admin napisał(a):

  Jeśli chodzi o karty zbliżeniowe, już można z nich korzystać w metrze czy autobusach. Proszę zerknąć na ten temat na naszym forum – klik, tam znajdziesz szczegóły jak to działa.

  Na 2015 rok zapowiada się kilka ważnych zmian w londyńskim transporcie i jego cenach. Więcej informacji znajdziesz w tym wątku na naszym forum – klik.

  Najkorzystniej dla Was będzie korzystać z pay as you go na karcie Oyster lub karcie zbliżeniowej.

 106. kuba napisał(a):

  Witam
  Mam pytanko odnośnie transportu po Londynie.Proszę o informację, jaka karta będzie najlepsza w przypadku mojego przyjazdu do Londynu.W styczniu planuję podróż z Victoria Coach Station do South Croydon i przy okazji oczywiście chciałbym zwiedzić Londyn i okolice.Będę tam 6 dni i nie wiem która opcję doładowania karty wybrać… „Travelcard” na tydzień czy doładowanie „Pay as you go”…Z tym że codziennie nie będę zwiedzać centrum,poświęce na to góra trzy dni.I jeszcze jedno pytanko jaki jest najprostszy dojazd z Victorii do South Croydon i z South Croydon na lotnisko Stansted bo z tego mam wylot do polski.Z góry dziękuje za pomoc.

 107. admin admin napisał(a):

  Najkorzystniejsza będzie karta Oyster i doładowanie „pay as you go”.

  Z Victorii do stacji kolejowej South Croydon (5 strefa komunikacyjna Londynu) kursują pociągi Brighton Main Line operowane przez spółkę kolei brytyjskich o nazwie Southern. Victoria Railway Station znajduje się ok. 5 min pieszo od Victoria Coach Station.

  Jeśli chodzi o dojazd z South Croydon na lotnisko Stansted, to najpierw będziesz musiał dojechać do centrum Londynu (np. do Victorii) i stamtąd wybrać jedną z dostępnych opcji – na naszym blogu jest wpis na ten temat: http://www.asbiuro.pl/blog/jak-dotrzec-z-lotniska-stansted-do-centrum-londynu/. Z Victorii na Stansted kursują autobusy National Express i Terravision.

 108. kuba napisał(a):

  Dziekuje za pomoc. Suth Croydin jest w piatej strefie ? wielkie dzięki. gdzieś sprawdzałem i czytałem, że w czwartej. Czyli z Victorii dojadę bez żadnych przesiadek do South Croydon ? ale na tą sama karte Oyster czy na normalnie zakupiony bilet i kierowcy?

 109. admin admin napisał(a):

  Według Wikipedii stacja kolejowa South Croydon jest w 5 strefie: http://en.wikipedia.org/wiki/South_Croydon_railway_station.

  Tak, z Victorii dojedziesz tam pociągiem bez przesiadek. Na ten przejazd możesz korzystać z karty Oyster.

 110. Goalt napisał(a):

  witam, w styczniu wybieram sie do Londynu na 3 dni, dwie osoby dorosle + dwie 17-latki. Bedziemy mieszkac w piatej lub w drugiej strefie. Czy po obecnych zmianach w komunkacji najkorzystniej dla osoby doroslej bedzie zakup karty Oyster Zones 1-2 i korzystanie z niej na liniach metra w strefie 1-2 a poza strefa pierwsza poruszac sie autobusami? Czy jednak Travelcard? I jakie bedzie najlepsze wyjscie dla nastolatek? Wyrobic dla nich 16+ Zip Oyster?

 111. admin admin napisał(a):

  @Goalt:

  witam, w styczniu wybieram sie do Londynu na 3 dni, dwie osoby dorosle + dwie 17-latki. Bedziemy mieszkac w piatej lub w drugiej strefie. Czy po obecnych zmianach w komunkacji najkorzystniej dla osoby doroslej bedzie zakup karty Oyster Zones 1-2 i korzystanie z niej na liniach metra w strefie 1-2 a poza strefa pierwsza poruszac sie autobusami? Czy jednak Travelcard? I jakie bedzie najlepsze wyjscie dla nastolatek? Wyrobic dla nich 16+ Zip Oyster?

  Najkorzystniej dla Was będzie wyrobić sobie kartę Oyster i korzystać w niej w systemie „pay as you go”, a najtaniej wyniesie jeżdżenie tylko autobusami. Ale jeśli będziecie chcieli poruszać się po strefie 1-2 metrem, to ten pomysł z podróżami autobusem do strefy 5 też jest dobrym rozwiązaniem.

  Dla 17 latek możecie wyrobić 16+ Zip Oyster, która daje 50 proc. zniżki, ale kosztuje 10 funtów (bezzwrtotne), czyli tyle ile mniej więcej przez 3 dni jeżdżenia metrem (w strefie 1-2) i autobusami zaoszczędzą. Choć w sumie to i możecie wyrobić im zwykłą Oysterkę za 5 funtów (zwrotne), wyjdzie mniej więcej na to samo – wydadzą ok. 10 funtów więcej na przejazdy, co równa się bezzwrotnej opłacie za wyrobienie 16+ Zip Oyster.

 112. kinga napisał(a):

  Mam takie pytanie i bardzo prosze o rade. Musze dostac sie na lotnisko stansted z sittingbourne. Jezeli wyszukuje polaczenia pociagiem to w londynie mam przesiadke na metro a potem znow na pociag. Jak kupie bilet na to polczenie przez internet to moge na tym bilecie kolejowym przejechc metrem? Albo jakbym kupila trawelke na6 stref to moge dojechac do stansted? Nigdy nie podrozowalam po londynie, na lotnisko i z zawsze autem, ale teraz niestety musze sobie poradzic inaczej. Jeszcze raz prosze o rade.

 113. admin admin napisał(a):

  @kinga:

  Stansted leży poza Londynem, więc travelka go nie obejmuje.

  W Twoim przypadku sprawa jest prosta:

  1. jedziesz pociągiem z Sittingbourne do Londynu (stacja St Pancras International);
  2. w Londynie na St Pancras przesiadasz się na metro linii Victoria (Northbound, Platform 3) i jedziesz do stacji Tottenham Hale;
  3. na Tottenham Hale przesiadasz się bezpośrednio na pociąg do Stansted.

  W cenie biletu kupionego online będzie zawarty przejazd metrem (punkt 2 powyżej).

 114. Kamil napisał(a):

  Cześć!
  A jeśli chodzi o ulgi przy tygodniowej Travelcard to są one czy ich nie ma?
  I jeszcze Travelcard można kupić na każdej stacji metra i DLR?
  Pozdrawiam

 115. admin admin napisał(a):

  @Kamil

  Ulgi obejmują też Travelcard.

  Żeby kupić 7-dniową Travelcard musisz mieć najpierw kartę ZIP Oyster, na którą „ładujesz” travelkę. Doładowanie to możesz zrobić w automatach biletowych na każdej stacji metra i DLR, a także w kasie na stacji pod warunkiem, że na danej stacji jest czynna kasa 🙂 .

 116. jola napisał(a):

  Witam,
  jadę w najblizszy wtorek do Londynu (pierwszy raz) jezeli zamierzam sie poruszac tylko autobusami (bo nie ma stref) to travelcard na 1 dzien -anytime powinnam kupic tylko dla 1 strefy?

 117. admin admin napisał(a):

  Obecnie nie ma jednodniowej travelcard tylko na pierwszą strefę, jest na strefy 1-4 i kosztuje aż 12 funtów. W Twoim przypadku lepszą opcją będzie zakup „Day Buss and Tram Pass”, który jest dostępny od tego roku (można kupić na stacjach metra i niektórych automatach) i kosztuje 5 funtów.

  PS. Wkrótce zamieścimy osobny wpis uwzględniający ostatnie zmiany w londyńskim transporcie publicznym.

 118. Kris napisał(a):

  Hej, wyjeżdżamy w sobotę do Londynu na pięć dni. Będziemy mieszkać w 3 strefie (North Woolwich Road Silverstown) i zwiedzać miasto poruszając się w 1-3 strefie w Peak Off. Lądujemy w Stansted. Czym najtaniej dostać się do 3-ciej strefy? Jakie będą najtańsze bilety dla dwóch osób na 4 dni zwiedzania wraz z dniem przyjazdu a w piątym dniu tylko dojazd na lotnisko?

 119. admin admin napisał(a):

  Odpowiedzieliśmy już na to pytanie pod artykułem na temat dojazdu z lotniska Stansted do centrum (klik). Poniżej wklejam tą odpowiedź:

  Najpierw musicie dotrzeć ze Stansted do centrum Londynu (czyli do strefy 1), a czym to macie opisane w tym artykule. W centrum na najbliższej stacji metra nabądźcie elektroniczną kartę miejską Oyster (5 funtów, zwrotne po oddaniu karty) i załadujcie na nią gotówkę. Z tą kartą będzie Was „kasowało” w systemie „pay as you go” aż osiągnięcie tzw. „price cap”, czyli maksymalną kwotę powyżej której nie będziecie już płacić. Więcej na ten temat w artykule powyżej. Aktualny cennik na 2015 rok jest tu: https://www.tfl.gov.uk/cdn/static/cms/documents/tube-dlr-lo-adult-fares.pdf, pomoże on Wam zorientować się ile kasy załadować na Oysterkę.

  Z kartą Oyster można jeździć każdym środkiem miejskiego transportu publicznego (metrem, autobusami etc).

 120. irena napisał(a):

  Wybieram sie z dwojka 13latek do Londynu. Bedziemy mieszkac obok baker street. Chcemy zwiedzac centrum londynu..jaki rodzaj kart kupic oyster, travelerke ? Co dla mlodych? Strasznie to skomplikowane, bardzo prosze o rade

 121. admin admin napisał(a):

  Ile dni będziecie w Londynie?

 122. irena napisał(a):

  5 dni 😉

 123. admin admin napisał(a):

  W takim razie dla siebie kup zwykłą kartę Oyster (5 funtów, zwracane jak ją oddasz) i załaduj na nią tygodniową travlecard na strefy 1-2 (cena: £32,10).

  Dla 13-latek kup 11-15 Zip Oyster photocard (10 funtów, bezzwrotne) i załaduj na nią travlecard na strefy 1-2 (cena: £16,10).

 124. Andrzej napisał(a):

  Witam,
  Czym więcej czytam ,tym mniej rozumiem 🙂
  Jadę w piątek wracam w poniedziałek. Ja i dorosła córka.
  Lądujemy na Luton i Easybusem dojeżdżamy do Marble Arch.Noclegi mamy w Glendale Hyde Park Hotel.
  Pierwsze pytanie: czy na piechotkę to daleko? (taki mam plan w pierwszy dzień by przyoszczędzić)
  Drugie: Czy żeby zobaczyć główne atrakcje w 2 pełne dni-Big ben,Tower Bridge,Pałac Buckingham,Muzeum historii trzeba kupić bilet komunikacji,czy da się to zrobić na piechotkę? 🙂
  Jeżeli bilet to jaki? 2 dorosłe osoby na 2-3 dni w ścisłym centrum.
  Bardzo dziękuję za wszystko co dla nas robicie.Ta strona jest naprawdę cool 🙂
  Z niecierpliwością czekam na odpowiedź i serdecznie pozdrawiam!
  ps.czy nadal można płacić kartą debetową w autobusie i czy dostaje się jakieś drukowane potwierdzenie ?

 125. admin admin napisał(a):

  Z Marble Arch do Glendale Hyde Park Hotel jest ok. 2 km.

  Większość głównych atrakcji Londynu da się „zaliczyć” na piechotę, więcej w tym wpisie na naszym blogu: http://www.asbiuro.pl/blog/londyn-w-kilka-godzin-trasy-zwiedzania/. Wyjątkiem jest Tower Bridge/Tower of London, które są zbyt daleko, żeby dotrzeć tam „z buta”, zatem w tym przypadku w rachubę wchodzi autobus.

  W autobusach można płacić kartami debetowymi, które mają funkcję płatności zbliżeniowej. Przykłada się je po prostu do czytnika i to wszystko, nie dostaje się żadnego papierowego potwierdzenia. Ale uwaga: każdy pasażer musi mieć swoją kartę, nie da się w ten sposób zapłacić jedną kartą za dwie osoby.

 126. Andrzej napisał(a):

  Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź 🙂 Będę polecał stronę wszystkim znajomym!
  Odezwę się po powrocie.Pozdrawiam!

 127. Diana napisał(a):

  Cześć! Jedziemy z chłopakiem na weekend walentynkowy (sobota rano14-16 wylot z lotniska southend o 18) do londynu, bedziemy mieszkać w okolicy kings cross. tam też mamy koncertowe plany na niedzielę wieczór. myśle że bedziemy sie poruszać tylko po strefie 1.2 nieliczac dojazdów z i na lotnisko.
  czytam juz rożne artykuły na temat tej komunikacji i jestem coraz głupsza… 🙁
  Najsensowniejsze wydaje mi się wykupienie karty Oyster ale co z dojazdem na lotnisko i z?
  i czy na lotnisku mogę kupić ta karte?

  czekam na odpowiedz.
  Pozdrawiam

 128. admin admin napisał(a):

  Karta Oyster i system „pay as you go” będą dla Was najlepszym rozwiązaniem. Niestety na lotnisku Southend nie kupicie tej karty. Z tego lotniska (Southend Airport Rail Station) kursują do centrum Londynu (Liverpool Street Station) pociągi – polecam tfl.gov.uk do sprawdzenia połączeń i cen.

 129. Diana napisał(a):

  Hej! Dzieki bardzo za pomoc!

 130. Grzegorz napisał(a):

  Witam
  W czerwcu jedziemy w 3 osoby dorosłe do Londynu i będziemy mieszkać koło stacji Ladywell (3 strefa?) i codziennie dojeżdżać do centrum.
  Będziemy tam 7 dni. Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłaby 7 day travelcard, ale czy istnieje możliwośc zakupu papierowej na Liverpool Street Station i czy musimy mieć zdjęcia?
  Czy lepiej kupić oyster card i załadować na nią 7 days travelcard?
  Rozważam jeszcze zakup travelek na http://visitorshop.tfl.gov.uk/, ale czy wtedy też będą potrzebne zdjęcia?
  Proszę o radę
  Pozdrawiam

 131. admin admin napisał(a):

  @Grzegorz:

  Tak, Ladywell jest w 3. strefie metra.

  7-dniową papierową travelcard można zakupić na stacjach kolejowych, ale nie metra. Liverpool Street Station jest zarówno stacją kolejową, jak i metra, zatem będziecie mogli tam kupić papierową travelkę. Będziecie musieli przedtem wyrobić sobie bezpłatne karty klienta kolei (w tym samym okienku co travelkę), do czego potrzebne jest zdjęcie.

  Załadowanie 7-dniowej „elektronicznej” travelcard na kartę Oyster to taki sam koszt. W tym przypadku nie potrzeba zdjęcia.

  Jeśli chodzi o zakup travelek na http://visitorshop.tfl.gov.uk/ – mają one formę papierową i kosztują tyle samo jak te powyższe + koszt przesyłki do Polski £4.99. Nie potrzeba zdjęcia.

 132. Beti napisał(a):

  Witam, wybieramy się z chłopakiem na 3 dni di Londynu 6-8 marca. będziemy mieszkać przy north circular road Hotel holiday Inn expres czyli zdaje się dosyc daleko.. czy ta strefa również wliczana jest do miasta? nie mam pojęcia w jaki bilet się zaopatrzeć.. gdziekolwiek się wybieraliśmy jakoś wydawało mi się to łatwiejsze a Londyn całkowicie mnie przeraża..bardzo proszę o pomoc w mojej desperacji 🙂

 133. admin admin napisał(a):

  @Beti:

  Ten hotel znajduje się na granicy 3 i 4 strefy, czyli jak najbardziej w obrębie Londynu 🙂 . Najbliższe stacje metra to Golders Green (3 strefa) i Finchley Central (4 strefa), obie na Northern Line.

  Co do biletu, nabądźcie kartę Oyster za 5 funtów (zwrotne po jej oddaniu), załadujcie na nią kasę i „śmigajcie” w systemie „pay as you go”.

 134. Grzegorz napisał(a):

  Dzięki serdeczne za odpowiedź. Chyba kupię jednak travelki przez internet, bo przyjedziemy na Liverpool Street około 18 w piątek, więc obawiam się że zakup o tej porze w piątek wraz z wyrobieniem karty klienta może długo trwać.
  Jeżeli można, mam jeszcze jedno pytanie.
  Czy w przypadku zakupu 7 dniowej travelcard na Oyster muszę za każdym razem „rozpoczynać” i „kończyć” podróż przyłożeniem karty do czytnika tak jak przy „pay as you go”?
  Pozdrawiam

 135. admin admin napisał(a):

  @Grzegorz:

  Czy w przypadku zakupu 7 dniowej travelcard na Oyster muszę za każdym razem „rozpoczynać” i „kończyć” podróż przyłożeniem karty do czytnika tak jak przy „pay as you go”?

  Tak, bo inaczej bramka się nie otworzy 🙂 .

 136. Kuba napisał(a):

  Witam,
  pod koniec marca wybieram się na weekend do Londynu.
  Będę poruszał się w strefach 1-2. Czy dobrze zrozumiałem, że mam dwie możliwości:
  1. kupić 2 razy papierową Travelcard i zapłacić 2 x 7,30 = 14,60?
  2. lub „pay as you go”, czyli muszę załadować na Oyster card 14,00?

  Kupując Travelcard, jak i ładując Oyster mogę bez ograniczeń jeździć autobusami, prawda? Wchodząc do autobusu muszę przyłożyć kartę do czytnika, tak?
  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Pozdrawiam!

 137. admin admin napisał(a):

  @Kuba:

  Tak, masz dwie możliwości: papierową 1-dniową travelcard i „pay as you go” na karcie Oyster.

  W 2015 r. najtańsza jednodniowa travelka kosztuje aż 12 funtów i obejmuje strefy 1-4.

  Natomiast dzienny price cap w systemie „pay as you go” na Oysterce wynosi obecnie £6.40 (na strefy 1-2).

  Czyli jak widzisz ta druga opcja będzie zdecydowanie korzystniejsza.

  Kupując Travelcard, jak i ładując Oyster mogę bez ograniczeń jeździć autobusami, prawda? Wchodząc do autobusu muszę przyłożyć kartę do czytnika, tak?

  Dokładnie tak 🙂 .

 138. Joanna napisał(a):

  Witam. Razem z 8 koleżankami jedziemy do Londynu od 6 do 9 marca. Nocleg mamy w centrum i z lotniska już transport mamy. Natomiast nie ogarniamy jak mamy poruszać się po mieście. Będziemy oglądać tylko główne atrakcje (1 dzień) i planujemy zakupy w centrum handlowym Westfield (2 dzień). Korzystać będziemy tylko chyba z autobusów. Jakie bilety, albo jaką kartę mamy kupić? Co będzie dla nas najkorzystniejsze? Pozdrawiamy

 139. admin admin napisał(a):

  @Joanna:

  Jeśli korzystać będziecie tylko z autobusów to najlepszą dla Was opcją będzie zakup jednodniowego Bus and Tram Pass, który kosztuje 5 funtów. Bilet ten można kupić w formie plastikowej (w sklepach i centrach informacji) lub papierowej (na stacjach metra i w niektórych automatach). Umożliwia jazdę wszystkimi autobusami w całym Londynie przez cały dzień.

 140. Kuba napisał(a):

  Dzięki wielkie za pomoc! 🙂

 141. Joanna napisał(a):

  Dziękuję bardzo. Chyba bym na to nie wpadła. Jeszcze raz wielkie dzięki!!

 142. Janusz napisał(a):

  Witam,
  Przylatuję z dorosłym synem 6 marca na Luton. Kupiłem już bilety na National Express na Baker street dojedziemy około 12:55pm. Stamtąd musimy się dostać do Hotelu na Sussex Place, Westminster. Zauważyłem, że w pobliżu naszego hotelu jest stacja metro Paddington.
  Piątek po południu bez planów, Pub?, Harrods?. Sobotę zamierzmy spędzić na zwiedzaniu, zaczynamy od Buckingham Palace. British Museum planujemy odwiedzić w niedzielę. O 16:54 z Baker street mamy National Express na Luton.
  Jaki sposób transportu byłby dla nas optymalny?.
  Z góry dziękujemy, Janusz i Jakub
  P.S. Wiem, wiem – lepiej było pojechać do Ciechocinka.

 143. admin admin napisał(a):

  @Janusz – autobusy i metro, a jeśli chodzi o bilet karta Oyster i „pay as you go”.

 144. Marysia napisał(a):

  Dzień dobry,

  Do Londynu lecę pojutrze, na 4 dni, z czego 3 chciałabym spędzić na zwiedzaniu. Zatrzymam się w Kingston-czy to w ogóle jeszcze strefa Londynu? Którą opcję biletu najlepiej byłoby kupić w tym przypadku?
  Pozdrawiam serdecznie, Marysia

 145. admin admin napisał(a):

  W Kingston znajduje sie kilka stacji kolejowych, które są w 4, 5 lub 6 strefie. Metro tam nie dociera, zatem do centrum będziecie jeździć koleją lub/i autobusami. Kupcie sobie kartę Oyster (po zakończeniu pobytu można ją oddać) i załadujcie na nią kasę, by jeździć w systemie „pay as you go”.

 146. Marysia napisał(a):

  Dziękuję, działa.
  Bardzo pomocne forum, świetny pomysł.

 147. Roman napisał(a):

  Witam, mam 60 lat i wybieram się na pół roku do Londynu. Chcę podróżować autobusami po Londynie, jaki muszę mieć bilet? Pytam, ponieważ słyszałem,że 60 latkowie mogą podróżować po Londynie bezpłatnie, ale wymagany jest jakiś bilet do wolnych przejazdów.

 148. admin admin napisał(a):

  @Roman:

  Jest coś takiego jak „60+ London Oyster photocard”, która uprawnia do darmowych przejazdów, ale warunkiem jej otrzymania jest zameldowanie na pobyt stały w Londynie. Tu jest info po angielsku – klik.

  W przeciwnym razie najlepiej nabyć zwykłą kartę Oyster i – jeśli zamierzasz podróżować tylko autobusami – ładować na nią co miesiąc „Monthly Bus & Tram Pass” za £80,70.

 149. Tomek napisał(a):

  Ja chyba jestem całkiem ciemny, bo nie mogę nadal zrozumieć jednej kwestii… w kwietniu zeszłego roku byłem u znajomych w Londynie i przemieszczałem się po mieście metrem, autobusami i DLR z kartą Oyster, którą zgodnie z instrukcją otrzymaną od przyjaciół, rano doładowywałem w sklepie pod blokiem kwotą 7,70 prosząc o jeden dzień na strefy 1-4. To doładowanie wystarczało mi na cały dzień jazdy w szczycie (popołudniowym) i poza szczytem, i odbywałem mnóstwo kursów dziennie. Do tej pory nie mogę zrozumieć jednej rzeczy… dlaczego za te 7,70 mogłem jeździć do woli, jeśli za 1 przejazd z Oysterki pobiera 1,45…? Zaczynam się nad tym zastanawiać tym bardziej, że w tym roku też tam będę przez 2 dni, tym razem sam. Nie będę miał Oysterki, tylko zamierzam kupić jednodniową Travelcard i szczerze mówiąc nie mam już zielonego pojęcia o co mam poprosić w kasie, chcąc kupić travelkę, z którą będę mógł tak jak ostatnio śmigać dowoli, cały dzień po strefach 1-4 w godzinach 8.45 – 20? Będę bardzo wdzięczny za rozjaśnienie mi tego bo już chyba nic nie kumam…

 150. admin admin napisał(a):

  @Tomek:

  To „zjawisko”, o którym piszesz nazywa się „daily price cap” i polega na tym, że opłaty za przejazdy pobierane są tylko dopóki nie zostanie osiągnięta ustalona przez Transport for London kwota – w Twoim przypadku było to 7,70 dziennie i jak już „przejeździłeś” się za tą kwotę resztę podroży miałeś za darmo.

  Jeśli chcesz kupić 1-dniową travelcard na strefy 1-4, to obecnie kosztuje ona £12,00 i możesz na niej jeździć przez cały dzień (od tego roku w tych strefach zniesiono w jej przypadku rozgraniczenie na godziny szczytu „peak” i poza sczytem „off peak” – jest jedna cena).

 151. Anka P napisał(a):

  Witam,

  wybieramy się (2 dorosłe osoby) pod koniec maja do Londynu na 5 dni w celach turystycznych. Zakładamy zwiedzanie w obrębie 1-2 strefy z 2-3 wypadami do strefy 3, zaś mieszkać będziemy w strefie 2 lub 4.

  Jaka opcja zakupu biletów jest najkorzystniejsza?

 152. admin admin napisał(a):

  @Anka P:

  Nabądźcie 2 karty Oyster i załadujcie na nie pieniądze, aby jeździć w systemie „pay as you go” LUB załadujcie na nie tygodniową travelcard na strefy, w których będziecie sie poruszać. Tu macie cennik: klik.

 153. Rafał napisał(a):

  Witam a orientuje się ktoś jakie są ceny dla osób niepełnosprawnych ?

 154. admin admin napisał(a):

  @Rafał:

  Są zniżki, ale tylko dla osób niepełnosprawnych, które mieszkają w Londynie na stałe. Niestety nie dotyczy to niepełnosprawnych turystów, którzy płacą normalną cenę.

 155. Tomek N. napisał(a):

  Dzień Dobry.
  Wybieram się w maju na 4 dni do Londynu, będę mieszkać obok Hyde Parku tuż przy stacji Queensway, czyli w 1 strefie, chcę zobaczyć raczej typowe atrakcje Londynu, więc będę poruszać się raczej po 1 i ewentualnie 2 strefie, w jaki bilet najlepiej się zaopatrzyć? Kolejne pytanie a jak jest z nocną komunikacją, działają tylko autobusy tak? trzeba kupić oddzielny bilet na nocne?

 156. admin admin napisał(a):

  @Tomek N.:

  Nabądź kartę Oyster i załaduj na nią pieniądze, aby jeździć w systemie „pay as you go”. Tu masz cennik: klik.

  Jeśli będziesz poruszał się po strefie 1 lub 1 i 2 dziennie zapłacisz maks. £6,40 (tzw. capping).

  Po północy jeżdżą tylko autobusy. Nie trzeba kupować na nie oddzielnych biletów – płacisz tak jak normalnie kartą Oyster.

 157. Roberto napisał(a):

  hello
  wymyśliliśmy wypad do Legolandu w pierwsze dni wakacji… hotele zabukowane, samolot też, ale polegliśmy na dojazdach lokalnych, więc z uniżeniem prosimy o pomoc logistyczną, żeby się nie zagubić i nie pójść z torbami. Założenia są takie:
  Dwoje dorosłych i dziecko 6 lat
  Przylot na Stansted 29 czerwca około 18.00, stąd musimy się dostać do hotelu Travelodge Windsor Central… tu prosimy o pomoc, czym (cena i bezstresowość priorytetem) i gdzie najlepsze przesiadki.
  Następny dzień klocki, klocki, klocki… 🙂
  1 lipca musimy przedostać się do centrum do hotelu Travelodge Liverpool Street i tu znowu prośba jak wyżej 🙂

  Potem dzień szlajania się po centrum, tu dzięki za artykuł powyżej, który sporo nam rozjaśnił. Dalej na lotnisko już sprawa łatwiutka, autobusów dostatek.
  Pomóżcie turystom z tymi dojazdami podmiejskimi 🙂

 158. admin admin napisał(a):

  @Roberto:

  Jeśli chodzi o podróż ze Stansted do Waszego hotelu (Travelodge Windsor Central), proponuję najpierw dojechać z tegoż lotniska autobusem linii National Express lub Terravision na dworzec autobusowy Victoria w centrum Londynu (tu są szczegóły: http://www.asbiuro.pl/blog/jak-dotrzec-z-lotniska-stansted-do-centrum-londynu/), a następnie autobusem Green Line z Victorii do Windsoru.

  Z kolei z Windsoru najlepiej będzie dojechać pociągiem do londyńskiej stacji Paddington (z 1 przesiadką w Slough) lub stacji Waterloo (bez przesiadek, ale nieco dłużej), a stamtąd metrem do stacji Aldgate, która znajduje się ok. 5 min pieszo od Travelodge Liverpool Street.

  To tak w dużym skrócie. Szczegółowo różne opcje podróży z centrum Londynu do Windsoru (i analogicznie z powrotem) znajdziecie po angielsku na tej stronie: http://www.londontoolkit.com/whattodo/windsor_transport.htm.

 159. Roberto napisał(a):

  Dziękuję bardzo za informacje 🙂 też się ku opcji autobusowej przymierzałem (czytając negatywne opinie o Easy Bus).
  Przy okazji, chciałem się upewnić, czy dobrze widzę, iż bilety Stansted Express kupione online z 30- dniowym wyprzedzeniem, są porównywalne z autobusowymi? (offers: Low-cost 30 day Advance Fare)? Wychodzi 8 funciszy za podróż z lotniska? :-).
  Druga sprawa, to szkoda tych oneday Travelcard za 7,30. Teraz za komfort rozszerzenia stref do 6-tej i anytime zapłacimy całe 12 :-).
  No i zamiast 5 funtów zwrotnej kaucji za Oysterkę jest teraz 3 funty bezzwrotnej opłaty manipulacyjnej. Heh, niezły „mózg” musi tam siedzieć w marketingu TFL :-). No nic, trzeba się będzie wykosztować, bo wiadomo, że nawet w jeden dzień, każdy 6-ciolatek, będzie się chciał przejechać i metrem i kolejką i tramwajem… o czerwonym piętrusie nie wspomnę :-).
  Jeszcze jedno pytanie do zorientowanych (czyli admina w szczególności) czy autobusy Green Line są pewną opcją, czyli czy przyjedzie, czy wsiądę… (wiem, wiem, trauma z jazdy powiatowym pekaesem), pytam, bo nie ma możliwości zabukowania online, opcja zakupu tylko u kierowcy, co dla mnie, maniakalnego planisty wszelkich rodzinnych wycieczek i zapinania ich na ostatni guzik, spędza sen z powiek.
  Pozdrawiam

 160. admin admin napisał(a):

  @Roberto:

  Tak, bilety Stansted Express kupione online z 30- dniowym wyprzedzeniem są porównywalne cenowo z autobusowymi – kosztują od 8 funtów w jedną stronę. Pewnie pula tych najtańszych jest mocno ograniczona.

  Atobusy Green Line są jak najbardziej pewną opcją. Ale nie wiem czy wyrobicie się na ostatni, który odjeżdża z Victorii o godz. 20:30. Tu jest rozkład – klik.

 161. Dorota napisał(a):

  Dzień dobry!
  Bardzo proszę o pomoc i wytłumaczenie:
  1) Lecę pod koniec kwietnia do Londynu pierwszy raz z koleżanką – czy mogę bez problemu kupić bilet na bus Terravision na lotnisku Stansed czy lepiej wcześniej przez internet?
  2) Jak jest z tymi strefami w Londynie – będziemy poruszać się między strefami 1-3. Mamy zarezerwowany hotel w strefie 3. Chcemy kupić kartę Oyster – czy ten limit dzienny obejmuje przejazd przez strefę 2?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam!

 162. admin admin napisał(a):

  @Dorota:

  1) Lecę pod koniec kwietnia do Londynu pierwszy raz z koleżanką – czy mogę bez problemu kupić bilet na bus Terravision na lotnisku Stansed czy lepiej wcześniej przez internet?

  Możesz kupić na lotnisku, ale w takim przypadku może np. okazać się, że na najbliższy bus nie ma już wolnych miejsc. Jak kupisz on-line masz gwarancję miejsca.

  2) Jak jest z tymi strefami w Londynie – będziemy poruszać się między strefami 1-3. Mamy zarezerwowany hotel w strefie 3. Chcemy kupić kartę Oyster – czy ten limit dzienny obejmuje przejazd przez strefę 2?

  Tak, w takim przypadku limit dzienny (capping) obejmuje również przejazd przez strefę 2. Obecnie wynosi on £7,50 (strefy 1-3).

 163. Roberto napisał(a):

  @admin
  Ale nie wiem czy wyrobicie się na ostatni, który odjeżdża z Victorii o godz. 20:30

  trochę mnie zaniepokoiłeś 🙂 myślisz, że od teoretycznego wylądowania (właśnie sprawdziłem dokładnie) o godz. 17.20 nie dotrzemy do Victorii na 20.30 ?

  Nowa wątpliwość: wczoraj rozmawiałem ze znajomym, który wrócił właśnie z londyńskiego wypadu i zaniepokoił mnie informacją, że dla turystów są Visitor Oyster Card (czyli bezzwrotne 3 funty plus koszt wysyłki do Polski), a zwykłe „oysterki” są tylko dla mieszkańców i po pierwsze nie da się ich kupić bez potwierdzenia miejsca zamieszkania, a po drugie, jeśli nawet uda się po pierwsze, to mogą być problemy w razie kontroli… adminie kochany: prawda li to???

 164. admin admin napisał(a):

  @Roberto:

  Jak lądujecie o 17:20 to powinniście spokojnie się wyrobić 🙂 .

  Co do info, że zwykłe „oysterki” sa dostępne tylko dla Londyńczyków, to pierwsze slyszę. Sprawdzałem przed chwilą na stronie TfL i kilku innych i nigdzie nie ma takiej informacji.

 165. Roberto napisał(a):

  Ooo… jak ja lubię wracać na tę stronę 🙂
  Mam problem ze skalkulowaniem przejazdu, gdyż nie bardzo rozumiem zawiłości „special fares” do niektórych stacji.
  Ale po kolei.
  Generalnie mam Oysterkę. Jestem już po porannym „peak” na Victoria lub Hammersmitch i muszę dojechać do Watford Junction (wiadomo: Harry Potter:-)) gdzie jest „special fares”. Po kilku godzinach wracam do strefy 1-2 i tam jeżdżę do bólu. Jak wygląda tutaj sytuacja płacenia oysterką i caping, bo przez te gwiazdki z objaśnieniami w cenniku już się gubię w kalkulacjach.

 166. Aneta napisał(a):

  Witam, świetny blog
  czytając również komentarze i przeglądając także inne strony troszkę się pogubiłam i proszę o pomoc:-(
  Jadę z córką do Londynu w dniach 04-07.VI.2015 (mielibyśmy jeszcze parę dni na wyrobienie ZIP Oyster Photocard) jednak czy jeśli córka dzień przed przyjazdem do Londynu tj. 03.VI.2015 kończy 16 lat kwalifikuje się na ZIP Oyster P? Na innej stronie znalazłam zapis: „dziecko kwalifikuje się jeśli 16 urodziny przypadają prze 31 sierpnia” ale czy faktycznie? bardzo proszę o przeanalizowanie naszego przypadku i odpowiedź.
  Z góry dziękuję. AM

 167. Aneta napisał(a):

  Witam,
  świetny blog, jednak jak na początek jakoś nie bardzo mogę to wszystko ogarnąć 🙁
  i proszę o pomoc,
  Jedziemy z synem i córką i do Londynu na 4 dni (pobyt od 04 do 07. VI .2015) chcielibyśmy dla syna i córki wyrobić ZIP Oyster Photocard aby skorzystać z ulgowych dziecięcych opłat minimalizując te strasznie wysokie koszty transportu (kalkulowałam i wiem, że taka karta byłaby w naszym przypadku najlepszą opcją), jednak czy córka kwalifikuje się na taka kartę i zniżki, jeśli dzień przed przyjazdem do Londynu tj. 03.VI.2015 kończy 16 lat. Bardzo proszę o analizę naszego przypadku i wyjaśnienie. Nie chcę ryzykować i nie potrzebnie stracić 10 f za aplikację, która może być z powodu wieku córki odrzucona (zresztą być może całkiem słusznie). Dodam jeszcze tylko że na innej stronie przeczytałam, iż dziecko kwalifikuje się jeżeli 16 urodziny przypadają przed 31sierpnia, czy faktycznie?
  Bardzo proszę o pomoc.

 168. admin admin napisał(a):

  @Aneta:

  11-15 Zip Oyster photocard jest dostępna dla dzieci, które w dniu 31 sierpnia nie mają jeszcze skończonych 16 lat, więc niestety twoja córka nie kwalifikuje się 🙁 . Poniżej stosowny cytat ze strony Transport for London:

  Children aged over 10 years and 11 months and under 16 on 31 August can get an 11-15 Zip Oyster photocard to travel free on buses and trams, and child rate on Tube, DLR, London Overground and most National Rail services in London

  Kwalifikuje się natomiast do 16+ Zip Oyster photocard:

  Children aged between 16 and 18 may be able to get a 16+ Zip Oyster photocard to:

  – Buy child rate 7 Day, Monthly or longer period Travelcard and Bus & Tram Passes
  – Pay as you go at half the adult rate on bus, Tube, tram, DLR, London Overground and most National Rail services in London

 169. admin admin napisał(a):

  @Roberto:

  W takim przypadku dzienny „capping” na Oysterce wynosi £16,80.

 170. Aneta napisał(a):

  Bardzo dziękuję za informacje,
  Prosiłabym jeszcze o pomoc i informację o tej 16+ZIP Oyster P (bo takiej opcji „nie zgłębiałam”, gdyż kiedyś usłyszałam, że trzeba być mieszkańcem Londynu), tj. co należy zrobić aby ją otrzymać, czy wyrabia się ją także na te co najmniej 4 tyg przed, czy np. można ją wyrobić na miejscu po przyjeździe i do czego uprawnia. (czy tak jak 11-15 Zip Oyster darmowych przejazdów na autobusy i dziecięcych taryf na metro itd.),
  Pozwolę sobie jeszcze dopytać upewnić się odnośnie 11-15 Zip Oyster P dla syna, maju kończy 12 lat ( w Londynie będziemy w czerwcu) zatem on kwalifikuje się na tę kartę 11-15 Zip?.

 171. Aneta napisał(a):

  odnośnie tego zamieszkania to dodam jeszcze że nie jesteś ani mieszkańcami Londynu ani UK.

 172. admin admin napisał(a):

  @Aneta:

  Tak, syn kwalifikuje sie do 11-15 Zip Oyster photocard.

  Co do 16+ Zip Oyster photocard, jest ona dostępna także dla osób, które nie mieszkają w UK. Uprawnia do 50 proc. zniżek na przejazdy wszystkimi środkami transportu publicznego w Londynie (w tym autobusami i metrem). Aplikuje się o nią online (koszt 10 funtów) z conajmniej 4-tygodniowym wyprzedzeniem, a odbiera w Londynie.

  Poniżej stosowne info ze strony Transport for London:

  You need to apply online for a 16+ Zip Oyster photocard to receive half adult rate fares on all our services.

  We can’t send Zip Oyster photocards overseas, so you’ll need to collect it from a Travel Information Centre.

  You must apply at least four weeks before the date you want to collect the Oyster photocard. If you’re travelling to London within the next four weeks, then you’ll be unable to apply for an Oyster photocard. You can apply up to three months before the collection date.

  To apply online you’ll need:

  – An active, valid email address
  – A credit or debit card to pay the £10 administration fee
  – A digital photo of your child which must be:
  * A JPG, BMP or GIF file and less than 2MB in size
  * A true likeness of your child
  * Without hats and head coverings, unless worn consistently for religious or medical reasons and, only then, if the features of their face can still be seen

  When you collect your child’s Zip Oyster photocard from a Travel Information Centre, you must bring your confirmation email and proof of identity for your child. It can be any of the following:

  – A valid passport
  – An ID card from a European Economic Area country
  – A birth certificate

  We can’t accept photocopies, so you must provide original documents.

  If you don’t have the correct documents (including the confirmation email), or the name or date of birth doesn’t match your application exactly, we will not be able to issue the photocard.

  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 173. Aneta napisał(a):

  Pięknie dziękuję 🙂

 174. Jola napisał(a):

  Witam,.
  Na dwa tygodnie wyjeżdżam z dziećmi do Londynu,jakie bilety komunikacji miejskiej w strefie 1-3 powinnam kupić na ten okres dla 3,11,15 i 19 lat dzieci.?Proszę pilnie o pomoc. Czy powinnam wyrobić imienne ze zdjęciem bilety.

 175. admin admin napisał(a):

  @Jola:

  Dla 3- latka nic nie musisz kupować – jeździ za darmo.

  Dla 11- i 15- latka/i karta imienna 11-15 Zip Oyster ze zdjęciem (szczegółowe informacje po angielsku na http://www.tfl.gov.uk/fares-and-payments/travel-for-under-18s/zip-oyster-photocards); musisz o nią aplikować online min. 4 tyg. przed wyjazdem.

  Dla 19- latka/i nie ma taryf ulgowych – kupujecie zwykłą kartę Oyster jak dla osoby dorosłej.

  Na karty ładujecie tygodniową travelcard na Wasze strefy, a w drugim tygodniu pobytu to samo.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 176. Jola napisał(a):

  Dziękuję bardzo za pomoc,pozdrawiam.

 177. Kasia napisał(a):

  Rewelacyjna strona. Wielkie podziękowania dla Admina. „Kawał dobrej roboty”. Well done.
  Jeśli można – pytanie : Lewisham jest na granicy stref – końcowa stacja DLR. Tam będę mieszkałą. Mam 4 pełne dni na zwiedzanie – może być po 9.30. Jak załadować Oyster ? Jak zaliczają to Lewisham ?

  Dzięki za pomoc

 178. Kasia napisał(a):

  Adminie kochany,
  a jeśli na oysterkę pojadę autobusem i mi zeżre cap 4,40 funta , to czy będę mogła jeżdzić nadal metrem i DLR jak mi już niewiele niewiele tego dziennego limitu zostanie ? Jak mam załadować tą OYSTERKĘ ?
  Proszę pomóż. Jadę po 20 maja.

 179. admin admin napisał(a):

  @Kasia:

  Stacja Lewisham znajduje się na granicy 2 i 3 strefy. Jeśli będziesz podróżować z niej tylko po strefie 1-2 to będzie Cię kasowało tylko za te strefy (nie za 1-3). Czyli maks. £6,40 dziennie, niezależnie od pory podroży (w tym roku zniesiono rozróżnienie na peak i off peak w strefach 1-6 dla posiadaczy oyster-ek jeżdżących w systemie „pay as you go”, którzy osiągną dzienny „capping”).

  Jak osiągniesz dzienny „cap” na autobusy (£4,40) to potem bedziesz mogła jeździć metrem i DLR bez ograniczeń pod warunkiem, że będziesz miała wystarczajace środki na oysterce, czyli np. £6,40 dziennie na strefy 1-2.

  Zatem jeśli zamierzasz poruszać się tylko w strefach 1-2 załaduj na oysterkę £6,40 x 4 dni = £25,60.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 180. admin admin napisał(a):

  @Amelia:

  Jeśli chodzi o dojazd do Londynu z lotniska Stansted opcji jest wiele – przedstawiliśmy jest w osobnym wpisie na naszym blogu – klik.

  Moim zdaniem najlepszą opcją dla Was będzie autobus National Express (linia A6 do London Victoria) – po ok. 70 min jazdy wysiadacie z niego na przystanku Golder’s Green (będzie to pierwszy przystanek na trasie tej linii) i tam ze stacji metra o tej nazwie dojeżdżacie metrem linii Northern do stacji Camden Town (niecałe 15 min).

  Co do biletów na komunikację miejską w Londynie dla Waszej rodziny, najlepszą opcją będą karty Oyster (w przypadku dzieci 11-15 Zip Oyster photocard uprawniające do darmowych przejazdów autobusami i 50 proc. zniżki na metro czy kolejkę DLR), które doładowujecie gotówką i jeździcie na nich w systemie „pay as you go”, płacąc za przejazdy tylko do osiągniecia określonego dziennego pułapu cenowego (tzw. capping – cennik dla dorosłych jest tu).

  UWAGA: o karty 11-15 ZIP Oyster dla dzieci aplikować musicie on-line na min. 4 tyg. przed wyjazdem – tu są szczegóły po angielsku – klik.

  Jeśli chodzi o wycieczkę z Camden do Greenwich proponuję następującą trasę:

  1) ze stacji Camden Town metro linii NORTHERN
  2) przesiadka na stacji London Bridge do metra linii JUBILEE
  3) przesiadka na stacji Canary Wharf do kolejki DLR
  4) wysiadamy z kolejki DLR na stacji Greenwich

  Wszystkie przystanki po drodze: Camden Town → Euston → Kings Cross St. Pancras → Angel → Old Street → Moorgate → Bank → London Bridge (przesiadka) → Bermondsey → Canada Water → Canary Wharf (przesiadka) → Heron Quays → South Quay → Crossharbour & London Arena → Mudchute → Island Gardens → Cutty Sark → Greenwich.

  Czas podróży: ok. 60 minut.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 181. Amelia napisał(a):

  Witam
  Bardzo proszę o pomoc w kwestii logistycznej. Wybieramy się do L rodzinnie (2 dorosłe+2 dzieci-16 lat kończą w XI 2015) w okresie 4 -8 czerwca. Przylatujemy na Stansed, mieszkamy Camden, planujemy zwiedzać gł. w strefie1-2 . Jeśli się uda – wycieczka do Greenwich.
  Proszę o pomoc w doborze najtańszych i najlepszych (ew.przesiadki) dla nas opcji:
  – dojazdu z/na lotnisko (przylot 4-go ok.9-tej, wylot 8-go ok 19-tej)
  – komunikacji w tych dniach w mieście (jakie bilety/karty?)
  – wycieczki do Greenwich ( czym?połączenie?
  Z góry bardzo dziękuję za pomoc i wszelkie przydatne informacje!

 182. Kasia napisał(a):

  B.dziękuję za odpowiedź. Ostatnie pytanie – czy capping 6,40 ft jest i na metro i na autobusy ? Czy na autobus muszę mieć 4,40 ft oddzielne ? A jeśli już przejeżdzę sporo na metrze i na autobus nie będzie na koncie kwoty 4,40 ft to co wtedy ? Dopytuję , bo trochę to skomplikowane a nie chcę mieć problemu w Londynie, no i żebym wstydu sobie nie zrobiła . 🙂

 183. admin admin napisał(a):

  @Kasia:

  £6,40 – capping na metro i autobusy.
  £4,40 – capping tylko na autobusy.

  Zatem dziennie nigdy nie wydasz więcej niż £6,40 choćbyś nawet jeździła metrem i autobusami non stop 😉 .
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 184. Amelia napisał(a):

  Bardzo dziękuję za pomoc i szczegółowe informacje. Serdecznie pozdrawiam!

 185. Ania napisał(a):

  Witam
  Bardzo prosze o pomoc. Wybieram sie z moja rodzinką (mąż i 6-letnia córka) do Londynu w dniach 30 czerwca do 2 lipca. Przylatujemy ok. 7.30 rano na Luton i musimy dostać sie do naszego lokum przy stacji New Cross później poszwedac sie troche po najważniejszych zabytkach i później ok. 15.00 pojechać do Warner Bros Studio Tour (córka ma tzw. czarodziejski obłed Potterem :)). Nastepnego dnia chcielibyśmy pojechać do Thorp Parku a 2 lipca mamy wylot ok. 16.00 z Luton więc starczy nam troche czasu na szwedania c.d.. I tu pojawia sie problem z transportem miejskim. Im wiecej czytam o travelkach, Oysterkach i innych biletach to coraz mniej kumam. Prosze o poradę co najlepiej bedzie nam sie opłacać? Dodam, ze najwiekszym wyzwaniem jest dla mnie wypad do tego Thorp Parku. z góry dziekuje za pomoc 🙂
  Pozdrawiam
  Ania

 186. admin admin napisał(a):

  @Ania:

  O tym jak dotrzeć z Luton do centrum Londyn pisaliśmy na naszym blogu – klik (część informacji niestety już nieaktualna, ale ogólny pogląd jest OK). W waszym przypadku najszybciej i najkorzystniej pod względem logistycznym (choć i najdrożej) będzie koleją Thameslink. Następnie z centrum Londynu będziecie musieli dotrzeć do New Cross, niestety nie orientuję się jak będzie najlepiej, ale w sieci są rozmaite planery podrózowania po stolicy UK, zatem poszperajcie.

  Co do transportu w Londynie – dziecko 6 lat może jeździć za darmo, natomiast Wy (rodzice) kupcie sobie karty Oyster (5 funtów sztuka, z czego 2 funty zwracane jak je oddacie na koniec pobytu) i załadujcie na nie ”kasę” – na Wasz pobyt i to co planujecie powinno starczyć 30 funtów / osoba.

  Do Warner Bros dostaniecie się pociągiem linii London Midland ze stacji London Euston do stacji Watford Junction (nie musicie kupować dodatkowych biletów – korzystacie z Oysterki), a następnie z Watford Junction specjalnym autobusem pod samo studio.

  Do Thorp Park dostaniecie się pociągiem linii South West ze stacji London Waterloo. Wysiadacie z niego na stacji Staines, a następnie dojeżdżacie do parku autobusem wahadłowym nr 950. Na tą podróż będziecie musieli kupić na stacji Waterloo dodatkowe bilety, bo Oysterka jej nie obejmuje.

  Powrót na Luton analogicznie jak dojazd z niego do Londynu.

  Powodzenia!

  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 187. Wojtek napisał(a):

  Dzień dobry.
  Pytanie odnośnie Oysterki(pay as you go).Czy mogę ją zakupić w automacie czy mogę tam tylko sprawdzać stan konta i doładowywać.No i ponoć w automatach jest wersja po polsku.
  I czy takie automaty są na dworcu Victoria.
  Jeszcze jedno zapytanie.Czy na dworcu Paddington są jakieś szafki do przechowywania bagażu ponieważ po wymeldowaniu z hotelu mam cały dzień na zwiedzanie i nie chciałbym chodzić z torbami.
  Dzięki bardzo Wojtek

 188. admin admin napisał(a):

  @Wojtek:

  W niektórych automatach jest możliwość zakupu karty Oyster, ale niestety nie wiem czy takie są na Victorii 🙁 .

  Jesli chodzi o bagaż, szafek na stacjach w Londynie nie ma, ale można go zostawić w punktach prowadzonych przez firmę Excess Baggage – na Paddington jest on na peronie 12 stacji kolejowej. Opłaty: £6 za sztukę do 3 godzin, £10 za dobę.


  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 189. Ania napisał(a):

  Dziękujemy za pomoc 🙂 Mamy jeszcze jedno dodatkowe pytanie odnosnie tych pociągów. Czytałam gdzieś, ze dzieci moga nimi jeździc za darmo tylko do 5-tego roku zycia? więc bedziemy musieli i tak kupowac dla niej bilety?
  Pozdrawiam

 190. admin admin napisał(a):

  @Ania:

  Niestety to prawda – dziecko powyżej 5 roku życia płaci za bilet kolejowy 50 proc. stawki za osobę dorosłą 🙁 .
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 191. anna napisał(a):

  Mam pytanko, jestem studentką z Krakowa. Czy moja legitymacja studencka zostanie uznana w Londynie i otrzymam zniżkę na transport komunikacją miejską? pozdrawiam

 192. admin admin napisał(a):

  @anna:

  Niestety nie 🙁 .
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 193. Wojtek napisał(a):

  Dzień dobry.
  Czy kupując OysterCard w okienku w kasie(za 5 Funtów) od razu mogą mi tam doładować czy muszę sam załadować w automacie.
  Dziękuję

 194. admin admin napisał(a):

  @Wojtek:

  Będziesz mógł doładować Oysterkę od razu w okienku w kasie.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 195. Dorota napisał(a):

  Witam,

  Muszę dostać się z Dunmow Road, Takeley, CM22 6SP do Hounslow. Będę miała tylko jeden dzień
  (pn) na załatwienie sprawy i nie będę więcej podróżować komunikacją miejską.

  Z tego, co wyczytałam, to najlepszą opcją przy jednodniowej jeździe jest papierowa Travel Card, ale pomimo wydrukowania trasy, obawiam się pułapek lub przekłamań.

  Czy mogę liczyć na pomoc w zaplanowaniu trasy tak, by było możliwie tanio i zwinnie?
  Nie jestem pewna, czy aby na pewno przejadę całą trasę na Travel Card, bo wiem, że będę musiała skorzystać z National Express z lotniska Stansted w kier. Heathrow.

  Dobrze kombinuję?

  Pozdrawiam

 196. admin admin napisał(a):

  @Dorota:

  Travelcard nie obejmuje podróży autobusami National Express, zatem za ten odcinek będziesz musiała zapłacić osobno.

  Jeśli chodzi o zaplanowanie trasy to niestety nie znam całego Londynu na pamięć 🙁 . Proszę skorzystać np. z planera podróży dostępnego na stronie Transport for London (klik) lub z map Google. Z Travelcard będziesz mogła podróżować bez ograniczeń wszystkimi środkami londyńskiego transportu publicznego (autobusami miejskimi, metrem, koleją) bez potrzeby kupowania osobnych biletów na każdy przejazd.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 197. Maria napisał(a):

  Właśnie wróciłam z bardzo krótkiego pobytu w Londynie i chciałabym podpowiedzieć chyba najlepszy sposób podróżowania… Zbliżeniowe karty kredytowe zastępują Oysterki. Działają we wszystkich środkach transportu, opłaty takie same jak przy użyciu Oysterki, też jest daily capping oraz Monday to Sanday capping, nie ponosi się dodatkowych opłat (jak za wyrobienie Oyster). Nasza Visa działa, bo korzystałam. Naprawdę bardzo wygodne i tanie rozwiązanie. Wszelkie informacje na tlf.gov.uk/contactless Polecam i pozdrawiam. Świetna strona! Przed wyjazdem sporo się stąd dowiedziałam. Gratuluję administratorowi stronki 🙂

 198. Maria napisał(a):

  Przepraszam za literówkę w linku (tfl :-))- podaję skopiowany ( zatem już na pewno bezbłędny) link bezpośrednio do wszelkich informacji na ten temat :
  https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/contactless?intcmp=8257
  Pozdrawiam!

 199. Małgorzata napisał(a):

  Witam, moja 16-letnia córka jedzie na 10 dni do Londynu w celach turystycznych. Poruszać się będzie głównie w strefach 1-3. W co ją zaopatrzyć aby komunikacja po Londynie jak najmniej ją kosztowała.
  Pozdrawiam

 200. admin admin napisał(a):

  @Małgorzata:

  16+ Zip Oyster photocard. Info po angielsku – klik.

  Na kartę załadować dwie tygodniowe travelcards lub kasę na jazdę w systemie „pay as you go”. Cennik – klik.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 201. Rafał M. napisał(a):

  Witam.
  Mam pytanie odnośnie karty Oyster mianowicie kupuję sobie w okienku kartę i czy mogę ją doładować od razu na 3 dni w strefach 1-2 pay as you go day capping 3×6,4 czy muszę każdego dnia rano muszę doładowywać za 6,4? i drugie pytanie jak wpisuję sobie w planowanie podróży na tfl jak mam dojechać z danego miejsca po północy to jedne autobusy są z literką N, domyślam się, że chodzi o nocne, ale są też normalne nr autobusów tzn. bez literki N, o co z tym chodzi?

 202. admin admin napisał(a):

  @Rafał.M:
  Kartę Oyster możesz od razu doładować na cały pobyt.

  Literka N oznacza, że jest to autobus nocny jeżdżący przeważnie po tej samej trasie co jego dzienny odpowiednik, ale z „przedłużeniem” do miejsc, które w ciągu dnia obsługiwane są przez metro czy kolej. Brak literki N oznacza, że autobus kursuje przez cały dzień dokładnie tą samą trasą (bez „nocnych” modyfikacji).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 203. Marzena napisał(a):

  Dzień dobry mam pytanie 1 lipca jadę do londynu – 4 osoby 2 dorosłe 1 dziecko <15 lat 1 dziecko <16 lat mieszkać mamy podam post code NW10 7DH Aivagh Ave. Jaka to strefa? Czy autobusem dostaniemy się do centrum czy musimy też korzystać z metra

 204. Marzena napisał(a):

  Dzień dobry mam pytanie 1 lipca 2015 jadę do londynu – 4 osoby 2 dorosłe 1 dziecko <15 lat 1 dziecko <16 lat mieszkać mamy podam post code NW10 7DH Aivagh Ave. Jaka to strefa? Czy autobusem dostaniemy się do centrum czy musimy też korzystać z metra. jaką kartę najlepiej wykupić będziemy do 11 lipca ale chcemy też wybrać się do OXFORD

 205. admin admin napisał(a):

  @Marzena:

  NW10 7DH to 3/4 strefa. Na pewno kursują stamtąd jakieś autobusy do centrum.

  Kupcie sobie karty Oyster (dla dzieci najlepsze byłyby Zip Oyster photocard, które umożliwiają jazdę na zniżkach, ale o nie można aplikować tylko on-line najpóźniej na 4 tyg. przed przyjazdem do Londynu) i załadujcie na nie kasę, aby jeżdzić w systemie pay as you go, lub 2 x 7-dniową travelcard.

  Do Oxfordu możecie pojechać pociągiem z Paddington Station lub autobusem np. linią The Oxford Tube z Victoria Station. Bilet na ten przejazd płatny oczywiście dodatkowo.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 206. Marzena napisał(a):

  SUPER bardzo dziękuje z odpowiedź i pomoc Chciałabym się dowiedzieć ile kosztuje bilet oyster z tej strefy np. 7-dniowy

 207. admin admin napisał(a):

  @Marzena:

  Bilet 7-dniowy (tzw. travelcard) na karcie Oyster to koszt £37,70 na strefy 1-3 lub £46,10 na strefy 1-4. Szczegółowy cennik – klik.

  Wasza lokalizacja znajduje się na pograniczu stref 3 i 4.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 208. Maciek napisał(a):

  Dzień dobry.

  Na początku lipca wyjeżdżam z 15 letnim synem na 5 dni do Londynu. będziemy mieszkać na Bayswater i
  zwiedzać centrum oraz Greenwich czyli 1-2 strefa. Planujemy też krótki rajd po londyńskich klubach piłkarskich z tym, że White Hart Lane i Upton Park znajdują się w 3 strefie. Planowałem zakupić dla syna 7 dniową
  Travelcard na strefy 1-2 i dla siebie Oystercard pay as you go za 25 funtów. w tym układzie do 3 strefy dostajemy się kolejką overground na White Lane ale jest kłopot z Upton. może lepszym wyjściem jest kupienie synowi Travelcard na strefy 1-3? Zip Oyster photo card nie wyrobiliśmy.
  Która opcja będzie lepsza?

  Ps: Super strona

 209. admin admin napisał(a):

  @Maciek:

  W jakiej formie chcesz zakupić travelcard dla syna? Na zwykłą kartę Oyster? I jaki problem widzisz w dotarciu do Upton Park?
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 210. Maciek napisał(a):

  Dla syna myslałem o papierowej 7 dniowej travelcard z 50% znizka.
  Na Upton nie lata overground, które nie jest podzielone na strefy (chyba) a samo Upton jest w 3 strefie.

 211. Maciek napisał(a):

  Taka travelcard można załadować na Oyster?

 212. admin admin napisał(a):

  @Maciek:

  Aha, rozumiem.

  Zatem dla Ciebie najlepszą opcją będzie karta Oyster i pay as you go. Ale chyba musisz załadować na nią wiecej niż 25 funtów jak będziesz jeździć 5 dni, bo dzienny „capping” na strefy 1-2 to £6,40, a na strefy 1-3 £7,50.

  Na overground obowiązują strefy. Strefy nie obowiązują tylko na autobusy.

  Z tego co się orientuję papierową travelcard na 7 dni można kupić tylko na stacjach kolejowych. Oczywiście nie da się jej załadować na elektroniczną kartę Oyster. Ze zniżką 50 proc. będzie ona kosztować:

  – £16,10 na strefy 1-2
  – £18,90 na strefy 1-3

  Jeśli przewidujecie nawet tylko 2 podróże do strefy 3, bardziej opłacać się będzie kupić tygodniową travelcard dla 15-latka na strefy 1-3.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 213. Maciek napisał(a):

  Wielkie dzięki i wszysykiego dobrego.

 214. Roberto napisał(a):

  @Maria
  a propos płacenia zbliżeniową kartą płatniczą, to tak różowo nie jest :-(, mastercard z mbanku nie działa, poza tym dochodzi spread i nienajkorzystniejszy kurs wymiany, czyli przewalutowanie, jeśli masz kartę do konta w PLN, oczywiście to grosze, ale jednak…
  jeśli chodzi o oysterkę wyrobioną w automacie, to zwrot (odzyskanie środków i kaucji) jest możliwy tylko w okienku, bo karta musi być zarejestrowana, czyli trzeba podpisać kwitek nazwiskiem i adresem.
  @admin
  właśnie wróciliśmy z Londynu i twoje rady bardzo się przydały :-), trafiliśmy na upały 34 stopnie, ale dało się przeżyć.

 215. Anna K. napisał(a):

  Dzień Dobry!

  Czy mogę prosić o pomoc. Posiadam już kartę Oyster z ostatniego pobytu w Londynie w lutym. Chciałam dokonać doładowania online, neistety karta już się przedawniła ( nie była używana dłużej, niż 8 tygodni), więc będę musiała doładować na miejscu. I tu pojawia się moje pytanie, jaką opcję wybrać na 3 dni dla osoby dorosłej poruszającej się w strefie 1-2. Czy 3×6,4 capping to najlepsza opcja? I wystarczająca, jeśli chcę kursować między Shepherd’s Bush a Euston Road i w obrębie niżej wymienionych dzielnic: Piccadilly, Soho, Westminster oraz Covent Garden. Będę bardzo wdzięczna za pomoc! Pozdrawiam serdecznie!

 216. admin admin napisał(a):

  @ Anna K.:

  Tak, w Twoim przypadku 3×£6,40 capping na Oysterce to najlepsza opcja (i wystarczająca na obszar, po którym chcesz podróżować).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 217. Magdalena napisał(a):

  Bardzo proszę o pomoc.wybieram się do Londynu do pracy na 2 miesiące. stacja na której wsiadam to Bounds Green która na mapie metra zaznaczona jest jako stacja między 3 a 4 strefą. Pracę mam w centrum, czy to oznacza że mogę kupić bilet na strefy 1-3 czy muszę na 1-4 ?

 218. admin admin napisał(a):

  @Magdalena:
  Możesz kupić bilet na strefy 1-3 (o ile oczywiście nie będziesz wjeżdżała do strefy 4).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 219. Anna K. napisał(a):

  Bardzo dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam! 🙂

 220. Beata napisał(a):

  Wróciłam z urlopu – Adminie serdeczne dzięki za odpowiedzi ! Zdecydowaliśmy się że weźmiemy na lotnisko taxi. Jak na razie najtańsza znaleziona z TW2 na Stansed 55 funtów. Mam jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie . Jak to jest ze stacjami które są w dwóch strefach np. East India strefa 2 i 3 albo Turnham Green też 2 i 3 . Czy jak mam travelkę na strefy 1 i 2 to mogę jechać z tej i do tej stacji ?

 221. admin admin napisał(a):

  @Beata:

  Jak masz travelkę na strefy 1-2 to możesz jeździć z tych i do tych stacji w obrębie stref 1-2. Jak chcesz z tych stacji jeździć też do strefy 3 to musisz mieć travelkę na strefy 1-3.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 222. Beata napisał(a):

  Rozumiem ale jak to jest ze stacjami które w opisie mają że leżą w strefie 2 i 3 Czy na travelkę wykupioną na strefę 1 i 2 mogę dojechać do stacji Turnham Green która jest oznaczona jako 2 i 3 strefa . Nie rozumiem dlaczego są tak opisane- jest ona w 2 czy już w 3 strefie ?

 223. admin admin napisał(a):

  @Beata:

  Tak, na travelkę wykupioną na strefę 1 i 2 możesz dojechać do stacji Turnham Green 🙂 .

  Jeśli chodzi o stacje, które są na granicy stref – jeśli np. jedziesz ze strefy 2 do stacji na granicy strefy 2/3 i przejeżdzasz tylko przez 2 strefę to płacisz za przejazd przez 2 strefę, czyli: zawsze płacisz za strefy przez które przejeżdzasz i jak nie „wkraczasz” do strefy 3 to za nią nie płacisz.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 224. Beata napisał(a):

  ok wszystko jasne ! A teraz jeszcze pytanko odnośnie travelki którą mam czyli 1 – 2 strefa: Jeżeli przytrafi mi się konieczność jednorazowego przejazdu do 4 strefy bo coś niespodziewanego się wydarzy to mając moją travelkę muszę kupić jednorazowy bilet na przejazd 1-4 strefa czy jest jakieś kwotowe uzupełnienie między travelką a jednorazowym przejazdem do strefy 4? Dziękuję

 225. admin admin napisał(a):

  @Beata:

  Rozumiem, że travelkę będziesz miała na karcie Oyster? Jeśli tak, po prostu doładuj Oysterkę odpowiednią kwotą za ten jeden przejazd przejazd w strefie 3-4. Będzie to (w jedna stronę): £1,70 (peak) lub £1,50 (off peak).

  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 226. Beata napisał(a):

  Nie będę miała papierową od kolei żeby korzystać z oferty 2 for 1

 227. admin admin napisał(a):

  @Beata:

  W takim przypadku niestety będziesz musiała kupić jednorazowy papierowy bilet do stacji w strefie 4. Ale ponieważ bedziesz miała travelkę na strefy 1-2, bilet ten będzie musiał być na strefy 3-4, zapytaj w kasie, doradzą Ci.

  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 228. Iza napisał(a):

  Witam!
  Przylatujemy do Londynu na 6 dni. 2 os. dorosłe i 2 dzieci (10 i 8 lat). Z lotniska Stansted dojedziemy easybusem do Old City. Potem będziemy się poruszać metrem w strefach 1-3. Mamy też zaplanowany wyjazd do Watford Junction. I tu moje pytanie. Planowała zakupić dwie 7-dniowe travelki. I tu dwie opcje: Oyster card lub papierowa. Czy dobrze doczytałam, że obecnie za Oyster card pobierana jest opłata – 3£? Z punktu widzenia podróży do Watford Junction ta opcja byłaby dla nas korzystniejsza, bo będziemy mieli około 21£ zniżki na przejazd koleją. Ale jak w tym przypadku z zakupem biletów dla dzieci? Czy muszę im kupić bilety osobno, czy też mogą skorzystać z naszych Oyster cards? Czy mając Oyster card muszę zakupić bilety w kasie, czy tylko odbić je na czytniku? Karta papierowa jest bezpłatna, ale wymagane jest zdjęcie i bilety kolejowy będę musiała kupić w wyższej cenie – czy tak? Z ofert 2in1i tak nie skorzystamy.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 229. admin admin napisał(a):

  @Iza:

  Przepraszam za spóźnioną odpowiedź, pewnie i tak już byliście w Londynie, ale mimo to odpowiem.

  Za wydanie „plastikowej” Oystercard pobierane jest £5, z czego £2 oddają przy zwrocie karty, zatem rzeczywiście można powiedzieć, że kosztuje ona £3.

  Jeśli nie będziecie korzystać z promocji 2za1 to kupcie sobie 2 plastikowe Oysterki i załadujcie na nie 7-dniowe travelki. Dodatkowo załadujcie na nie kasę na jednorazowy przejazd do Watford Junction (w tą i z powrotem). Takie karty „odbija” się na czytniku przy bramkach prowadzących do stacji.

  Dzeci w tym wieku jeżdżą metrem i autobusami za darmo, ale na przejazd pociągiem do Watford Junction będziecie musieli kupić im bilety z 50 proc. zniżką.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 230. ola napisał(a):

  Witam! Za dwa tygodnie wylatuję z moją 8 letnią córką do Londynu na 4 dni. Będziemy mieszkać w hotelu w strefie 1. Ze wszystkich informacji wynika, że jej przejazdy komunikacją są darmowe. Jak to wygląda technicznie, tzn. czy na jedną kartę mamy się razem pchać przez bramki do metra, czy ona dostaje jakąś bezpłatna kartę? Zamierzam kupić kartę Oyster dla siebie.
  Poza tym Wasz serwis rozjaśnił mi wiele wątpliwości. dzięki

 231. admin admin napisał(a):

  @ola:

  Tak, córka bedzie mogła jeździć metrem i autobusami za darmo.

  Nie musisz wyrabiać jej żadnej karty, wystarczy, że będzie podróżować z tobą.

  Jeśli chodzi o przekraczanie bramek na stacjach metra, możesz po prostu wziąć ją na ręce. Jeśli jest na to „za duża”, musisz poprosić znajdującą się w pobliżu bramki obsługę, żeby cię przepuściła z dzieckiem (w tym przypadku szukaj bramek nie automatycznych, ale właśnie z obsługą).

  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 232. Martaa napisał(a):

  Może to pytanie już padło, ale komentarzy jest bardzo dużo i nie czytałam wszystkich, w razie co przepraszam 🙂
  Płacenie kartą kredytową obejmuje też polskie karty?

 233. admin admin napisał(a):

  @Martaa:

  Jeśli chodzi o płatność kartą zbliżeniową, proszę zerknąć na ten temat na naszym forum – klik. Generalnie nie wszystkie karty z funkcją płatności zbliżeniowej wydane poza UK będą działać 🙁 .

  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 234. tomek napisał(a):

  Witam! Czy 7 Day Travekcard strefy 1-3 można załadować na Oyster Card i czy można podróżować antyime? Gdzie można, poza automatem, kupić Oyster Card na Victoria Station? Gdzię ją doładować travelką? Dziękuję 🙂

 235. admin admin napisał(a):

  @tomek:

  Tak, 7 Day Travelcard na strefy 1-3 można załadować na Oyster Card i podróżować anytime (koszt £46,10).

  Na Victorii możesz kupić kartę Oyster i doładować ją travelką w kasach biletowych.

  //edycja 06.11.2015 – w tym roku kasy biletowe na stacjach metra w Londynie są sukcesywnie zamykane na stałe, na większości jedyną opcją zakupu biletu są już tylko automaty.

  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 236. tomek napisał(a):

  Do Londynu wybieram się pierwszy raz i przyznam, że strefowe regulacje są dla mnie nowością. W innych krajach jest prościej. Proszę mi opisać skutek przekroczenia granicy strefy wykupionego biletu. Rozumiem, że bramka się otworzy przy wyjściu, czy tak? Ale nie otworzy się, gdy chce się pojechać z powrotem nie mając biletu na kolejną strefę.

  Jeszcze jedna rzecz: jak reaguje kontroler, gdy przez pomyłkę przejedzie się o jedną stację poza wykupioną strefę? Czy to daje się jakoś wytłumaczyć urzędnikowi i uniknąć kary? Jeśli o coś nie zapytałem w tej materii, bardzo proszę uwzględnić w odpowiedzi. Dziękuję

 237. admin admin napisał(a):

  @tomek:

  Jeśli będziesz miał bilet papierowy to bramka wyjściowa ze stacji nie otworzy się, pojawi się ktoś z personelu i będziesz musiał zapłacić karę (chyba, że go przekonasz, że granicę strefy przekroczyłeś przypadkowo, ale wówczas po co miałbyś wychodzić ze stacji, kiedy możesz wrócić z niej do „swojej” strefy?). Jeśli będziesz miał travelcard na karcie Oyster i dodatkowo pieniądze na niej (pay as you go) to po prostu przy wyjściu ze stacji odpowiednio „skasuje” cię (ale nie ukarze) za przekroczenie stref objętych travelcard.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystycznyUważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 238. tomek napisał(a):

  To pewna nowość dla mnie. Rozumiem, że jeśli prześpię swoją stację i dojadę do końca linii nic mi nie grozi dopóki nie zechcę wyjść z metra, czy tak? A co do kary, jakiej ona jest wysokości w Londynie?

 239. admin admin napisał(a):

  @tomek:

  Niestety grozi Ci, bo są też kontrole w pociągach.

  Kara wynosi 40 funtów płatne w przeciągu 21 dni lub 80 funtów jeśli zapłacisz po 3 tygodniach.

  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 240. tomek napisał(a):

  Czy taką karę można zapłacić w Polsce na poczcie?

 241. tomek napisał(a):

  Czy jednodniowa Travelcard ważna jest od godziny zakupu czy od momentu skasowania? Chodzi mi o to, czy można sobie kupić kilka jednodniowych biletów na najbliższe dni i skasować je każdego kolejnego dnia rano?

 242. admin admin napisał(a):

  @tomek:

  Można zapłacić na poczcie w Polsce, ale trzeba pamiętać, aby dotrzymać terminu, a takie przekazy pocztowe mogą długo iść.

  Jeśli chodzi o jednodniową travelcard, jest ona ważna tylko w dniu zakupu.

  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 243. tomek napisał(a):

  Czy w automatach biletowych są dostępne zarówno Anytime oraz Off Peak jednodniowe Travelcard na dowolnie wybrane strefy?

 244. admin admin napisał(a):

  @tomek:

  Tak.

  Od tego roku w przypadku jednodniowej travelcard na strefy 1-4 nie ma już opcji off peak – jest jedna cena (anytime) 12 funtów.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 245. tomek napisał(a):

  Czy jest bilet jeden bilet na kilka przesiadek w metrze? Jeśli tak, to jak się nazywa?

 246. admin admin napisał(a):

  @tomek:

  Chodzi ci o jednorazowy, papierowy bilet?
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 247. tomek napisał(a):

  Tak

 248. admin admin napisał(a):

  @tomek:

  Pojedynczy „papierowy” bilet umożliwia odbycie jednej podróży metrem (od-do) z tyloma przesiadkami ile będzie konieczne. Przesiadki są tak zorganizowane, że nie trzeba wychodzić ze stacji i przechodzić przez bramki biletowe.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 249. dolores napisał(a):

  Witam.
  Wyjazdzam do Londynu w przyszłym tygodniu i prawdopodobnie na długo.
  Już wcześniej się doczytalam że z lotniska Luton dojezdzam osobno do np.Victoria Station osobnym transportem ,a potem chce dojechać do Feltham bo tam mieszkanie, początkowo będę chciała zwiedzać czyli interesuje mnie strefa 1. Potem zależnie od miejsca pracy .
  Mam pytanie czy pierwsze dni zwiedzania (2-3) taniej będzie kupić Oyster card żeby ją doładować na przykład na 30 funtów i a kolejne dni można z nie korzystać również na krótsze trasy np.na lotnisko Heathrow gdzie będzie prawdopodobnie praca. Prosze o podpowiedzi.

 250. admin admin napisał(a):

  @dolores:

  Tak, na początek nabądź kartę Oyster i załaduj na nią kasę (pay as you go). Karta ta przyda ci się na cały pobyt w Londynie, bez niej ani rusz. Będziesz mogła na nią „ładować” bilety okresowe (np. tygodniowy, miesięczny) i/lub korzystać z pay as you go w zależności od potrzeb.

  Za podróże w strefach 1-6 zapłacisz z kartą Oyster maks. £11,70 dziennie.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 251. maksiu napisał(a):

  Witam, czytam od kilku dni o tych wszystkich metodach płatności za transport w Londynie i chyba już zaczynam łapać o co chodzi. Mam jednak pytanie, wybieramy się z córką (12 lat) do Londynu w lutym 2016. Będziemy tam dwa dni (sobota i niedziela). Nocleg mamy mieć w strefie 3 lub 4. Plan jest taki, żeby w sobotę pozwiedzać ile się da w centrum (jak domyślam się, ty chyba wszystko strefa 1). Zakładam, że dla wygody będzie chyba najtaniej kupić jednodniową travelcard dla mnie i ulgową dla dziecka. To jest dla mnie zrozumiałe. Wątpliwości dotyczą dla mnie drugiego dnia kiedy to wybieramy się do Watford (oczywiście Harry Potter), zamierzamy być tam cały dzień i bezpośrednio stamtąd jedziemy na lotnisko Luton (linia 321). No i teraz wreszcie pytanie, jak będzie najtaniej dostać się do Watford, czy kupić normalny jednorazowy bilet na pociąg z Euston do Watford, czy może coś pokombinować z kartami? Jeszcze trzeba pamiętać, że z miejsca noclegu musimy dostać się do Euston. Wg strony, jeśli dobrze odczytałem, bilet jednorazowy z Euston do Watford kosztuje 9,70f, ile ulgowy dla dziecka nie wiem. Proszę o pomoc i góry dziękuje. Będziemy w Londynie pierwszy raz w życiu.

 252. admin admin napisał(a):

  @maksiu:

  Pierwszego dnia, tak jak piszesz, jednodniowe travelcards (ulgowa dla dziecka).

  Drugiego dnia bilet jednorazowy na transport z miejsca zakwaterowania do Euston, a z Euston do Watford bilet kolejowy za 9,70f (dziecko za 4,85).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 253. Renata napisał(a):

  Czesc,
  mam pytanie, w lutym jedziemy z mezem na 2 dni do Londynu. Pierwszego dnia chcemy zwiedzic glownie centrum. Mamy nocleg w hostelu Peckham Rd. Chcialabym prosic o rade, czy lepiej Oyster, czy Travel na 2 dni (i ile za to zaplacimy) jesli:
  1szy dzien- Londyn STN- Peckham Rd
  Peckham Rd-centrum

  2gi dzien
  Peckham-Wembley
  Wembley-Centrum
  Centrum-Green Lanes

  I czy Oyster/Travel card moge kupic juz na lotnisku?
  Pozdrawiam

 254. admin admin napisał(a):

  @Renata:

  Na Stansted nie kupisz Travelcard. Możesz tam kupić kartę Oyster, ale tylko w formie „Visitor” + doładowanie „pay as you go” (koszt karty: £3, bezzwrotne).

  Na 2 dni korzystniej będzie Oyster pay as you go niż travelcard. Jak podasz mi adres/kod pocztowy hostelu to sprawdzę ile zapłacicie za podróże, które wymieniłaś.

  PS. Czym chcecie dojechać ze Stansted do centrum Londynu?
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 255. maksiu napisał(a):

  Witam ponownie, wyjazd coraz bliżej i coraz więcej przemyśleń. Mam jeszcze kilka pytań. Założyłem wcześniej na pierwszy dzień pobytu (sobota) kupimy z córką jednodniowe travelcards Będziemy jednak nocować w 2 strefie, no i policzyłem że chyba taniej wyjdzie kupić Oyster Card, załadować 10f i używać na Pay as you go. Tam dzienny limit to 6,5f,, przy zwrocie karty odzyskam resztę plus jeszcze 2 funty za samą kartę. Wychodzi więc 6,5+3= 9,5 funta, a tymczasem jednodniowa travelcard to 12.10f. Widzę w cenniku ze travelcards dla dziecka (Apprentice) kosztuje tyle co dla dorosłego, nie ma już ulgi? Więc może bardziej opłaca się kupić po prostu dwie normalne Oyster i zrobić tak jak pisałem powyżej? Jeżeli coś źle interpretuje to proszę mnie poprawić. Oyster przyda mi sie tez drugiego dnia zeby dojechac z hotelu na Euston, będzie taniej.
  Czytałem też na stronie Midland (http://www.londonmidland.com/tickets-and-fares/more/oyster-card/ ) że można przy pomocy Oyster pojechać kolejami Midland z Euston do stacji Watford Junstion, Np. wyszukując cene na stronie: https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/fares/single-fare-finder między London Euston Rail Station a Watford Junction Rail Station wychodzi mi cena biletu przy użyciu Oyster tylko 5f. Rozumiem, że dotyczy to połączenia kolejami Midland, a nie Overground.

  Jeśli by to wszystko było tak jak mi się wydaje to tylko kwestia załadowania na Oyster odpowiedniej ilości gotówki i można jechać dużo taniej.

  Wiem że dużo pytań, ale jeśli bym mógł poprosić o wyjaśnienie czy jest tak jak pisze, to z góry dziekuje

 256. admin admin napisał(a):

  @maksiu:

  Tak, Oysterka pay as you go wyniesie taniej niż jednodniowa travelcard. Przy okazji podaję link do aktualnego cennika (na 2016) dla dorosłych: klik.

  1 dniowa travelcard dla dziecka kosztuje £6, tu masz cennik – klik.

  Jeśli chodzi o pytanie dotyczące podróży kolejami Midland z Euston do Watford Junction z kartą Oyster – odpowiedź brzmi TAK. Ta cena (£5) dotyczy też Overgroundu.

  Powodzenia!
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 257. Dorota napisał(a):

  Cześć,
  może już było takie pytanie, ale sie nie doszukałam. Mam takie pytanko….
  Lecę z mężem w przyszłym tygodniu do Anglii, ale bedziemy mieszkac pod Londynem w Slouth.
  Jednego dnia na pewno chcemy pojechać sobie do Londynu i pochodzić po centrum ( 1-2 strefa) i wrócić do Slouth
  Prośba o podpowiedż jak najkorzystniej to zrobić.
  Ze Slouth pociągiem, czy autobusem, busem ,a potem Metero? Tylko jakie bilety/ karty nalepiej kupić?

  Dajcie proszę znać.

 258. admin admin napisał(a):

  @Dorota:

  Ze Slough pociąg do stacji Paddington w Londynie (bilet powrotny off peak 9,30 f.; strona kolei obsługującej tą trasę – klik), w Londynie 1-dniowa papierowa travelcard (12,10 f.), dzięki której będziecie mogli jeździć metrem i autobusami bez ograniczeń.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 259. Renata napisał(a):

  Hej,
  dziekuje za odpowiedz- wiec w takim razie precyzuje nasze przejazdy, troche zmodyfikowane:
  – 1szy dzien ze Stansted do centrum, czyli mysle, ze autobusem troche taniej (linia A1 o ile dobrze pamietam?) wiem ze sa tez pociagi, ale chyba bardziej oplaca sie tym autobusem..i zapewne trzeba kupic i tak osobny bilet..i potem tam pozwiedzac centrum, pomachac królowej itd, a potem po calodziennym zwiedzaniu, do hostelu:110 Peckham Rd, London SE15 5EU
  -2 dzien planujemy z hostelu na Wembley i potem znowu centrum, i koniecznie cukiernia na 381-383 Oxford St, London W1C 2JS, potem powrot do hostelu
  -3 dzien to od rana z hostelu do Victoria Station

  dziekuje za info i czekam na druga czesc:)

 260. admin admin napisał(a):

  @Renata:

  Tak, ze Stansted do centrum Londynu autobusem będzie taniej (choć dłużej) niż koleją, tu masz więcej o tym.

  Na poruszanie się po Londynie karta Oyster i załadowanie na nią gotówki (tzw. pay as you go). Wszystkie największe atrakcje Londynu są w strefach 1-2, Wasz hostel w strefie 2, stadion Wembley w strefie 4, cukiernia przy Oxford St w strefie 1. Maksymalnie zapłacicie dziennie £6,50 za strefy 1-2 i £9,30 za strefy 1-4. Jak już tyle wyjeździcie więcej nie będzie pobierane z karty. Ostatniego dnia jednorazowy przejazd z kartą Oyster z hostelu do stacji Victoria będzie Was kosztował oczywiście mniej (zależy czym, jak i o której godzinie będziecie jechać, np. autobusem £1,50).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 261. Dorota napisał(a):

  Cześć,
  dziękuję za informację.
  Musze jednak dopytać , czy w przypadku biletu na pociąg ten „bilet powrotny off peak 9,30 f” to jest w obie strony i poza szczytem (Off-peak) , czy tylko w jedną stronę i to 9,30f to jego cena, tak?

  I w jakich godz. . jest szczyt (Peak) od 6:30 do 9:30 i od 16:00 do 19:00?

 262. admin admin napisał(a):

  @Dorota:

  Bilet powrotny Slough-London Paddington-Slough kosztuje 9,30 funtów i to jest w obie strony poza szczytem (off peak). Szczyt (peak) w Londynie jest w dni powszednie w godz. 06:30-09:30 i 16:00-19:00 (nie obowiązuje na autobusy).

  Ale sprawdzałem przed chwilą na stronie kolei i najkorzystniej cenowo będzie kupić od razu bilet łączony na pociąg (Slough-London Paddington-Slough) z jednodniową travelcard na strefy 1-6, wszystko off peak. Cena £13.40. Ewentualnie za £21 to samo tylko, że bez ograniczeń off peak (tzw. anytime).

  W metrze jednodniową papierową travelcard wkłada się w otwór przy bramce wejściowej na stację (i przy wyjściu), a w autobusach tylko zachowuje do ewentualnej kontroli.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 263. Dorota napisał(a):

  Cześć,
  Czy 1-dniowa papierowa travelcard musze kasować w metrze lub autobusie?
  Mogę ja kupić np tylko na 1-2 strefę, prawda?

 264. Dorota napisał(a):

  Wielkie dzięki.
  Mogę też od razu ( jeszcze w Slough) kupić travelcard na strefę 1-2 lub 1-3?.
  Będę w zasadzie poruszać się po centrum Londynu.
  Jak możesz to sprawdź jaka będzie to cena.

  To już chyba ostatnie pytanko, gdyż jutro o 6:00 wylwtuje do UK.
  Pozdrawiam
  Dorota

 265. admin admin napisał(a):

  @Dorota:

  W Slough kupisz bilet łączony na przejazd pociągiem do Londynu (i z powrotem) + jednodniowa travelcard na Londyn strefy 1-6 (nie ma opcji tylko na strefy 1-2). Cena £13,40 off peak, £21 anytime.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 266. Aga napisał(a):

  Witam, wybieram się w lutym z rodzina do Londynu i chciałabym upewnić się co do jednej rzeczy : otóż moja córka miała 10-te urodziny w grudniu 2015 i według tego co tu znalazłam może podróżować po Londynie bez biletu, prawda? I jeszcze jedno pytanko: czy na metro można kupić bilet rodzinny czy trzeba dla każdego oddzielny? Interesuje nas głownie strefa 1 na cały dzień.

 267. admin admin napisał(a):

  @Aga:

  Tak, córka będzie mogła jeździć za darmo, bo w lutym nie będzie miała jeszcze skończonych 11 lat.

  Nie ma czegoś takiego jak bilety rodzinne, będziecie zatem musieli dla każdego kupić osobny.

  Przy okazji informuję o nowości – dzieci w wieku 11-15 lat nie muszą już wyrabiać Zip Oyster photocard, by podróżować po Londynie z 50 proc. zniżką. Wprowadzono bowiem „Young Visitor discount” – rodzic „ładuje” po prostu tą zniżkę na kartę Oyster. Jest jednak jeden warunek – pobyt dziecka w Londynie nie może trwać dłużej niż 2 tygodnie, bo po 14 dniach zniżka „wygasa”.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 268. Aga napisał(a):

  Dziękuje za odpowiedz, jedziemy na 1 dzień ale dobrze wiedzieć takie rzeczy na przyszłość. Jeszcze raz dziękuje

 269. Bożena napisał(a):

  Witam Lecę z mężem i 2 dzieci (10 lat i 7 lat) do Londynu w ten piątek, chcieliśmy troszkę pozwiedzać. Chciałabym zwiedzić figury woskowe wykorzystując 2 for 1, ja z mężem kupujemy trawelki tygodniowe na kolei,dzieci mają metro za darmo. Lecz wyczytałam żeby skorzystać z 2 for 1 to dzieci muszą mieć bilety choćby na 1 przejazd, czy to jest prawda jaka jest cena takiego biletu, czy mogę im kupić w automacie czy muszę skasować taki bilet?

 270. admin admin napisał(a):

  @Bożena:

  Tak, żeby skorzystać z oferty „2 for 1” dzieci też muszą mieć bilety zakupione na kolei, choćby tylko na 1 przejazd jedną stację. Cena takiego pojedynczego biletu dla dziecka zaczyna się od £1,45, np z Vauxhall do Waterloo. Takie bilety możecie kupić w automacie i nie trzeba ich nawet wykorzystać do przejazdu. Ale pamiętajcie, że z promocji „2 za 1” dzieci będą mogły skorzystać tylko w dniu, w którym zakupicie takie bilety.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 271. Janusz napisał(a):

  Przeczytałem od dechy do dechy, bardzo dobra strona dużo wyczerpujących informacji i szczegółowych odpowiedzi. Wykorzystam w Londynie jeszcze w tym miesiącu. Pozdrawiam autora, tak trzymać. Nara

 272. Dorota napisał(a):

  Cześć,
  Byłam w Lądynie i wróciłam o Twoje rady co do komunikacji bardzo mi się przydały i w 100% sprawdziły!
  Wielkie dzięki.

 273. Ewa napisał(a):

  Lecimy z mężem do Londynu 31 marca na lotnisko Stansted i będziemy w Londynie do 4 kwietnia. Nie mamy jeszcze zabukowanego hotelu, ale mimo to bardzo proszę o informację, jak będzie najlepiej dostać się do centrum ( czytałam na innej stronie informację admina, że easyBus i Terravision już nie kursują z tego lotniska). Ponieważ będziemy kilka dni, jaki bilet / kartę miejską kupić na cały okres pobytu, aby było najtaniej ?
  Z góry dziękuję za odp.

 274. admin admin napisał(a):

  @Ewa:

  Autokarem np. National Express lub pociągiem Stansted Express do centrum i stamtąd metrem lub autobusem do hotelu. Na transport w Londynie karta Oyster + załadowanie na nią gotówki i jazda w systemie pay as you go (np. maks. dzienna stawka na strefy 1-2 to £6,50).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 275. Michał napisał(a):

  Witam. W najbliższy czwartek i pt potrzebuje poruszać się po Londynie między Victoria Station a okolice Crystal Palace, Battersea i Putney. Kolejka southern jest naziemna? Jaki bilet powinienem kupić w sensie kartę:-) pozdr

 276. admin admin napisał(a):

  @Michał:

  Tak, Southern to kolej naziemna. Co do karty – nabądź Oyster Card (£5) i załaduj na nią gotówkę (£7,60 dziennie na strefy 1-3).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 277. Ania napisał(a):

  Witam,
  Wybieram się z dziećmi do Brighton i mamy w planach podróż do Watford – Harry Potter 😉
  Mam pytanie dotyczące transportu. Z Brighton do Londynu jedziemy pociągiem. I nie bardzo wiem co potem, jaką najlepszą opcję wybrać.
  Dzieciaki mają skończone 10 i 15 lat.
  Możecie doradzić jakie bilety kupić, czym się poruszać itd?
  Będę wdzięczna za wszystkie cenne wskazówki 🙂

 278. admin admin napisał(a):

  @Ania:

  Na który dworzec kolejowy w Londynie przyjedziecie z Brighton? Czy z Londynu chcecie tylko pojechać do Watford, czy może również pozwiedzać miasto?
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 279. Michał napisał(a):

  ‚nabądź Oyster Card (£5) i załaduj na nią gotówkę (£7,60 dziennie na strefy 1-3)’

  Czyli wystarczy, że załaduje na kartę gotówkę, niemusze mieć wgranej Travel Card jeśli dobrze rozumiem?

 280. admin admin napisał(a):

  @Michał:

  Tak, zgadza się 🙂
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 281. Michał napisał(a):

  W ciągu miesiąca będę potrzebował przemieszczac się z Battersea do Beddington, Croydon 5dni w tygodniu z przesiadkami bo niema bezpośredniego połączenia (Battersea – Beddington), jaki ‚bilet’ byłby najkorzystniejszy? Pozdr

 282. admin admin napisał(a):

  @Michał:

  Karta Oyster + załadowanie na nią 7-dniowej travelcard na strefy, w których będziesz podróżował (np. strefy 2-5 koszt £32,20).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 283. Beata napisał(a):

  Dzień dobry,
  Wybieramy się z dzieckiem (13 lat) do Londynu na 5 dni, nocleg mamy w 2 strefie, o ile dobrze liczę to najbardziej opłaca nam się Oyster dla nas (Off Peak) i jednodniowe TravelCard dla córki? I jeszcze jedno – planujemy Watford (wiadomo, Harry Potter 😉 jaki i za ile będziemy potrzebować bilet – nocleg w pobliżu stacji metra Bayswater. Z góry dziękuję!

 284. admin admin napisał(a):

  @Beata:

  Dla dorosłych karta Oyster (£5) + załadowanie na nią 7-dniowej Travelcard na strefy 1-2 (£32,40). Dla 13-latka tzw. „Young Visitor discount” na karcie Oyster – dziecko jeździ (pay as you go) ze zniżką 50 proc. (trzeba poprosić kogoś z obsługi stacji, żeby „ustawił” tą zniżkę na Oysterce no i oczywiście doładować kartę gotówką).

  Do Watford Junction pociąg ze stacji kolejowej Euston – doładujcie na swoje Oysterki 5 funtów w każdą stronę (dla dziecka 2,50) lub jeśli będziecie podróżować w godzinach „peak” (pon-pt 16-19) £8,20 (dziecko £4,10) w każdą stronę.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 285. Beata napisał(a):

  Kolejne pytanie (bo caly czas doczytuję szczegóły) – czy z jednodniową travelką dla dziecka można skorzystać z promocji 2w1 – oczywiście w dniu jej ważności?

 286. admin admin napisał(a):

  @Beata:

  Jeśli ją kupicie od kolei (na stacji kolejowej) – tak, w innych przypadkach – nie.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 287. Beata napisał(a):

  Dziękuję. Tylko żeby skorzystać z „2w1” obie osoby muszą mieć bilety kolejowe, prawda? Muszę to jeszcze przeliczyć. A dla nas nie byłoby lepiej jeździć na zasadzie pay as you go? I czy zniżkę Young Visitor można „załadować” w kasie na dowolnej stacji? Im dalej w las, tym więcej drzew 😉

 288. admin admin napisał(a):

  @Beata:

  Tak, żeby skorzystać z oferty „2w1” obie osoby muszą mieć bilety kolejowe. Papierowe tygodniowe travelcards możecie też kupić dla siebie (dorosłych) od kolei. Ale wówczas nie załadujecie na nie „Young Visitor” 🙁 .

  Zniżkę Young Visitor można „załadować” na każdej stacji metra, na której jest obsługa (pracownicy metra) w holu głównym (czyli raczej na większych). Typowych kas na większości stacji metra niestety już nie ma, zostały zlikwidowane w zeszłym roku.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 289. Beata napisał(a):

  Dziękuję 🙂 Jeszcze tylko jedno – dobrze zrozumiałam, że Young Visitor Discount ładuje się na oysterkę dorosłego? A jak wtedy z przejściem przez bramki w metrze? Czy ma mieć własną „przerobioną” na ulgową?

 290. admin admin napisał(a):

  @Beata:

  Tak, Young Visitor Discount ładuje się na oysterkę dorosłego. Przechodzi się (dorosły razem z dzieckiem) przez szerszą bramkę lub prosi kogoś z obsługi o pomoc.

  // edit 23.03.2016:

  Przepraszam, wprowadziłem Cię w błąd. Okazuje się bowiem, że dziecko musi mieć swoją własną Oysterkę (identyczną jak dorosły), na którą ładuje się „Young Visitor Discount”.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 291. Srebrny napisał(a):

  Czym się różnie OYSTER CARD od VISITOR OYSTER CARD?
  i która lepsza na wyjazd 3 dniowy (od piątku do poniedziałku)?

 292. admin admin napisał(a):

  @Srebrny:

  OYSTER CARD i VISITOR OYSTER CARD to generalnie to samo z dwoma różnicami:

  1. VISITOR OYSTER CARD kosztuje 3 funty, które nie są zwracane, natomiast standardowa OYSTER CARD kosztuje 5 funtów, które są zwracane jeśli „oddasz” kartę, gdy już nie będzie Ci potrzebna.

  2. Na standardową OYSTER CARD można „załadować” 7-dniową i dłuższą travelcard, co jest niemożliwe w przypadku VISITOR OYSTER CARD.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 293. Michał napisał(a):

  Czyli np taka travelcard na strefy 2-5 umożliwia nielimitowane przejazdy autobusami i tramwajami? Strefy dotyczą tylko metra i kolei z tego co wiem. Dojeżdżam do pracy np ze stacji Battersea Park koleją naziemna do Wimbledon gdzie przesiadam się na tramlink. Szukam najtańszej opcji przy założeniu, że podróż ma być możliwie jak najkrótsza.

 294. admin admin napisał(a):

  @Michał:

  Tak, taka travelcard na strefy 2-5 umożliwia nielimitowane przejazdy autobusami i tramwajami w całym Londynie, gdyż na autobusy i tramwaje nie obowiązują strefy (z tymże na jazdę tramwajami bez ograniczeń travelcard musi obejmować jedną z następujących stref: 3, 4, 5 lub 6).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 295. Michał napisał(a):

  I jeszcze jedno pytanie, jeśli ktoś ma na Oysterce np. 7dniową travelcard czy ma on obowiązek odbijać się na czytnikach jeśli jedzie np. tylko tramwajem i/lub autobusem?

 296. admin admin napisał(a):

  @Michał:

  W autobusie „odbija” się ją na czytniku po wejściu do pojazdu, nie „odbija” przy wysiadaniu. W przypadku tramwajów należy ją „odbić” na peronie tuż przed wejściem do pojazdu, nie „odbija” się przy wysiadaniu z wyjątkiem Wimbledonu, gdzie trzeba ją „odbić” na bramce przy wyjściu ze stacji.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 297. Aga napisał(a):

  Witam,
  Wybieramy się na kilka dni do Londynu. Zamierzamy zakupić Travelcard 7-dniową. Czy dobrze rozumiem, że jeśli tę kartę kupię na stacji kolejowej np. Stratfod, to będziemy mogli korzystać wówczas z promocji 2for1?
  I jeszcze jedno pytanie: chcemy kupić travelkę na strefę 1-3, jednak jednego dnia chcemy pojechać metrem na lotnisko Heathrow (a to jest zone 6). Jak najlepiej to rozwiązać, jaki bilet dokupić i gdzie. Jaka jest jego cena? Dodam tylko, że ponieważ kupujemy travelkę nie chcę już kupować karty Oyster.

  Z góry dziękuję za pomoc

 298. admin admin napisał(a):

  @Aga:

  Tak, jeśli tę kartę kupisz na stacji kolejowej w „okienku” obsługiwanym przez National Rail, to będziecie mogli skorzystać z promocji 2for1.

  Jeśli chodzi o jednorazową podróż do Heathrow, to w waszym przypadku (jeśli nie chcecie kupować Oysterek) jedynym rozwiązaniem będzie dokupienie zwykłego papierowego biletu na metro pokrywającego przejazd od ostatniej stacji w strefie 3 (lub na granicy stref 3 i 4) do Heathrow w strefie 6. Sprawdź na mapie jaka to będzie stacja i wyszukaj cenę biletu na stronie https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/fares/single-fare-finder. Taki bilet kupisz w automacie na dowolnej stacji metra, ale najlepiej „załatw” to w kasie National Rail, prosząc o osobny jednorazowy bilet przedłużający strefy na twojej travelcard do strefy 6.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 299. Tomek napisał(a):

  Witam.
  Zamierzam jechać do Londynu w połowie maja na 5 tyg do znajomych. Przewoduje że będę podróżował po calym miescie. Mieszkanie jest w pierwszej strefie. Jakie dla mnie będzie najlepsze rozwiazanie ?. Myslalem o travelcard na 7 dni w strefie 1-2 a dalej ewetualnie autobusami. Nie kazdegk dnia będę pewnie jeździł i stąd travelka 7 dni Zastanawim sie czy to rozwiazanie jest dobre bo dalsza podróż może trwalc zbyt dlugo. Może też warto było by rozważyć kupno 1-3 lub 1-4 i nie kombinowac. Po prostu nie wiem. Rozwiazanie „pay as you go” tu sie nie sprawdzi raczej. Chyba że jest jakies inne rozwiązanie. Jakis fajny pomysl?!:)

 300. admin admin napisał(a):

  @Tomek:

  Trudno mi odpowiedzieć na Twoje pytanie, bo musiałbym znać dokładnie kiedy, gdzie i po jakich strefach byś podróżował, wówczas można by było dokładnie obliczyć która opcja najbardziej się opłaca. Oczywiście nabądź kartę Oyster i możesz na nią załadować 7-dniową travelkę na wybrane przez Ciebie strefy (np. 1-2), a jednocześnie kasę na pay as you go, jeśli będziesz wyjeżdżał metrem poza te strefy.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 301. Artur napisał(a):

  Witam.

  Przylatuję na Stansted 18 kwietnia rano, wylatuje następnego dnia po godzinie 18.
  Moim głównym celem podróży to jest zwiedzanie, spacerowanie więc nie będę nigdzie nocować.
  Przeczytałem Państwa posty ale i tak nie wiem o co chodzi, jestem pełen obaw.
  Otóż chcę bezpiecznie dojechać do Londynu z Lotniska, kupować bilet będę na miejscu, jak już wyląduje i wyjdę z lotniska. Czy w taki sposób mogę zakupić bilet? To pierwsze moje pytanie.
  Następną sprawą jest to, iż kompletnie nie ogarniam tej karty Oyster. Otóż u siebie w Warszawie, w autobusie miejskim takową kartę znalazłem, ale po 1 – nie wiem jak sprawdzić, czy ona jest zarejestrowana, czy mogę z niej skorzystać, jak to się odbywa. Gdzie ją mogę kupić? Jeśli do następnego dnia będę w Londynie się przemieszczać, to jak ja mam to wszystko zakodować? Zaznaczę, że raczej będę się pieszo poruszać, bo lubię łazić to raz, a dwa nigdzie dalej nie zamierzam jechać ( no chyba że dowiem się o jakiś ciekawych obiektach) Więc:
  1) Dojazd ze Stansted do Londynu (centrum) oraz następnego dnia powrót i zakup biletów na miejscu – jak to zrobić?
  2) Poruszanie się po Londynie, jaki bilet, jak to zrobić, ile to kosztuje, jak obsługiwać, jakie są ciekawe miejsca…

  Napewno się powtarzam z pytaniem, ale baaaardzo proszę o pomoc, Będę naprawdę bardzo wdzięczny.
  Niestety moim wielkim problemem jest to, że kiepsko znam angielski, stąd też moje obawy.
  Dziękuję
  Artur

 302. admin admin napisał(a):

  @Artur:

  Otóż chcę bezpiecznie dojechać do Londynu z Lotniska, kupować bilet będę na miejscu, jak już wyląduje i wyjdę z lotniska. Czy w taki sposób mogę zakupić bilet? To pierwsze moje pytanie.

  Tak, możesz. W zależności od tego czym będziesz jechał do centrum – na stacji kolejowej lub dworcu autobusowym. Możesz od razu kupić bilet powrotny.

  Następną sprawą jest to, iż kompletnie nie ogarniam tej karty Oyster. Otóż u siebie w Warszawie, w autobusie miejskim takową kartę znalazłem, ale po 1 – nie wiem jak sprawdzić, czy ona jest zarejestrowana, czy mogę z niej skorzystać, jak to się odbywa.

  Korzystanie z cudzej karty Oyster nie jest zgodne z prawem. Ale jeśli mimo tego chcesz zobaczyć czy jest ona aktywna i ją doładować, w celu korzystania z niej, zrób to w automacie na dowolnej stacji metra. Automaty mają też menu w j. polskim.

  Gdzie ją mogę kupić? Jeśli do następnego dnia będę w Londynie się przemieszczać, to jak ja mam to wszystko zakodować?

  Kartę Oyster możesz nabyć za 5 funtów np. w automatach na stacjach metra lub w punktach sprzedaży oznaczonych niebieskim symbolem tej karty („Oyster Ticket Stops”). Potem ładujesz na nią gotówkę (np. w automacie) i jeździsz. Zakładam, że będziesz jeździł w strefie 1-2, bo tam są wszystkie najwieksze atrakcje, zatem załaduj £6,50 na dzień, bo do tej kwoty będzie Cię „kasować”, a powyżej niej jeździsz za darmo.

  Poruszanie się po Londynie, jaki bilet, jak to zrobić, ile to kosztuje, jak obsługiwać, jakie są ciekawe miejsca…

  To temat na przewodnik, nie pojedynczy post. Poczytaj w necie (i na naszym blogu), znajdziesz praktycznie wszystko na ten temat. Na część pytań odpowiedziałem powyżej.

  Powodzenia!
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 303. Julian napisał(a):

  Witam. Przeprowadzam się do Londynu na Greenford i będę przemieszczał się autobusami z domu do centrum. Co będzie najlepszym rozwiązaniem? Travelcard czy Oyster? Dzięki za radę.

 304. admin admin napisał(a):

  @Julian:

  Jak będziesz jeździł tylko autobusami to Bus & Tram Pass załadowany na kartę Oyster, np. miesięczny kosztuje £81,50.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 305. Aga napisał(a):

  Kompletnie zielona jeśli chodzi o komunikację londyńską (choć z zapisanym dokładnym planem podróży) muszę się jutro służbowo znaleźć w Londynie. Ląduję na Stansted, potem jadę autobusem i wysiadam na Liverpool Street. Stamtąd jeden przystanek do Moorgate i przesiadka na Northerline, którą już jadę dalej, aż do Belsize Park. Tę samą trasę, tylko w drugą stronę mam do przebycia w środę. Ile i jakie bilety mam kupić, żeby było najbardziej sensownie? Zaznaczam, że nie będę miała jak zwiedzać, więc nie będzie mi potrzebne nic ponad wyżej zapisane przejazdy…

 306. admin admin napisał(a):

  @Aga:

  Zwykły, papierowy bilet na metro z Liverpool Street do Belsize Park. Koszt w jedną stronę: £4,90. Kupisz w automacie na stacji metra.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 307. Luk napisał(a):

  Witam.
  na poczatku lutego wybieramy sie ze znajomymi ( 5 osób) do londynu na jeden dzień. Lądujemy rano w Londyn Luton i wieczorem wracamy z tego samego lotniska. Jakie bilety kupić aby wyszło najtaniej. Interesuje mnie dojazd do centrum i powrót oraz cały dzień podróży metrem w strefie 1 oraz 2.
  Z góry dziekuje za odpowiedź

 308. Luk napisał(a):

  Przepraszam w poście powyżej wdarł się błąd. Lecimy na początku maja 😉

 309. Luk napisał(a):

  Aha dodam że w Luton lądujemy rano ok 8 a wylot do polski ok 21

 310. admin admin napisał(a):

  @Luk:

  Najtaniej z Luton do centrum Londynu będzie autobusem (National Express, easyBus lub Green Line / Terravision). Z National Express będziecie mieć zniżkę 25 proc. za podróż „grupową” jeśli zarezerwujecie bilety on-line przynajmniej 3 dni przed wyjazdem. Aczkolwiek jak widzę macie mało czasu, więc szybciej (choć drożej) będzie pociągiem z pobliskiej Luton Parkway Station.

  W Londynie kupcie sobie papierowe jednodniowe travelcards za £12,10 / osoba.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 311. Aga napisał(a):

  Dziękuję 🙂 Wprawdzie pomoc przyszła z opóźnieniem, ale dałam radę i to o dziwo bez gubienia się czy pytania o drogę 🙂 Jutro czeka mnie ta sama podróż, ale w drugą stronę…

 312. Justyna napisał(a):

  Podczas majówki bede poruszać sie autobusem i DRL. Czy do obu srodków transportu wymagana jest karta Oyster. Czy mozna kupic bilet na autobus u kierowcy? Dziękuje za informacje 🙂

 313. admin admin napisał(a):

  @Justyna:

  Biletu na autobus nie kupisz u kierowcy, w ogóle nie ma już czegoś takiego jak papierowe bilety na pojedyncze przejazdy autobusem. W Waszym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie karta Oyster + załadowanie na nią pieniędzy. Ewentualnie 1-dniowa papierowa travelcard.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 314. Gosia napisał(a):

  Witam,
  Proszę o pomoc nie mogę się połapać.
  czy wg poniższego linka za podróżowanie 1-ego dnia jednocześnie metrem i autobusami w strefie 1, z kartą Oyster za 6,50 funtów ściągnie mi max 6,50 funtów, a kolejne jazdy za darmo?
  Czy może muszę załadować więcej?
  http://content.tfl.gov.uk/adult-fares.pdf

 315. admin admin napisał(a):

  @Gosia:

  Ściągnie Ci max 6,50, czyli kolejne jazdy za darmo.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 316. Renata napisał(a):

  Witam pod koniec czerwca jedziemy do Londynu z mezem i corka 17 lat,chcialabym zapytac jakie kupic bilety,bedziemy tam 3 dni,hotel to Elmwood Hotel 19/20 Argyle square Camden,bedziemy chcieli zwiedzic centrum miasta,co dzien kupowac papierowa travelcard czy Oyster i czy te bilety sa wazne w autobusach i tramwajach,dziekuje.

 317. Renata napisał(a):

  Mam jeszcze jedno pytanie czy te bilety upowazniaja do znizek w zakupie biletow do niektorych obiektow.

 318. admin admin napisał(a):

  @Renata:

  Korzystniej finansowo będzie z kartą Oyster + załadowanie na nią kasy (6,50 funtów dziennie, podczas gdy papierowa jednodniowa travelcard kosztuje 12,10 funtów).

  Tak, te „bilety” są ważne w autobusach i tramwajach.

  Niestety karta Oyster nie uprawnia do zniżek w zakupie biletów do atrakcji turystycznych. Do takich zniżek potrzebny jest jakikolwiek bilet kupiony od brytyjskich kolei (National Rail) i wcale nie musi być to bilet na przejazd koleją – więcej info jest tu (plus komentarze pod artykułem).
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

 319. Renata napisał(a):

  Witam pod koniec czerwca wybieramy sie do Londynu z mezem i corka 17 lat ,mamy zarezerwowany hotel przy Argyle square ;bedziemy tam od niedzieli popoludnia do czwartku,chcemy zwiedzic centrum miasta i moze dojechac do Burberry factory shop,prosze doradzic jakie bilety beda dla nas korzystne,kupowac jednodniowe travel czy moze oyster,wieksza czesc pokonamy pieszo od jednej atrakcji do drugiej,ale trzeba bedzie wrocic do hotelu;jeszcze chcialabym wiedziec czy przy zakupie tych biletow sa jakies znizki na wejscia do platnych obiektow jedni pisza ze tak a inni ze to nieaktualne;bede wdzieczna za pomoc

 320. admin admin napisał(a):

  @Renata:

  Na Twoje pytania już odpowiedziałem powyżej.
  __________________________________________________________________________________________________

  Londyn przewodnik turystyczny
  Uważasz nasz serwis za przydatny?

  Wspomóż jego rozwój kupując przewodnik po Londynie lub jakąkolwiek inną publikację w internetowej ksiegarni turystycznej bezdroza.pl.
  Dziękujemy 🙄

Skomentuj

*