księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne

Wpisy oznaczone tagami ‘Transport for London’

W pierwszych czterech wpisach o londyńskim metrze przedstawiliśmy dotyczące go dane statystyczne i ciekawostki (klik), podział miasta na strefy komunikacyjne odwzorowany na słynnej mapie (klik), poszczególne linie „tuby” i ceny biletów na przejazdy nią (klik) oraz przydatne porady dla podróżujących po stolicy Wielkiej Brytanii tym środkiem transportu (klik). W ostatnim już artykule z tej serii znajdziecie najbardziej praktyczne informacje natury „technicznej”, czyli w jakich godzinach kursuje, jak nim podróżować, np. wsiąść do odpowiedniego pociągu i przesiąść się na inny, czy „skasować” bilet. (więcej…)

W pierwszych trzech wpisach o londyńskim metrze przedstawiliśmy dotyczące go dane statystyczne i ciekawostki (klik), podział miasta na strefy komunikacyjne odwzorowany na słynnej mapie (klik) oraz poszczególne linie „tuby” i ceny biletów na przejazdy nią (klik). W przedostatnim artykule z tej serii znajdziecie praktyczne porady dla podróżujących po stolicy Wielkiej Brytanii tym środkiem transportu – poznacie jego niepisaną etykietę oraz dowiecie się m.in. co to jest słynne „Mind the Gap!”, po której stronie stać na ruchomych schodach, czy też dlaczego nie należy się patrzeć na współtowarzyszy podróży i warto jeździć ze spryskanym perfumami szalikiem. (więcej…)

W pierwszych dwóch wpisach o londyńskim metrze przedstawiliśmy podstawowe dane statystyczne i ciekawostki o nim (klik), a także podział miasta na strefy komunikacyjne odwzorowany na słynnej mapie, która stała się symbolem stolicy Wielkiej Brytanii (klik). Tym razem przyjrzymy się poszczególnym liniom popularnej „tuby”, jej stacjom oraz rodzajom biletów i ich cenom. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, niestety poruszanie się transportem publicznym po Londynie należy do najdroższych na świecie – przykładowo bilet na pojedynczy przejazd metrem kosztuje aż 4,50 funta, nawet jeśli jedziemy tylko jedną stację. Da się jednak obniżyć tą kwotę nawet o połowę – podpowiemy jak. (więcej…)

W pierwszym wpisie o londyńskim metrze (klik) przedstawiliśmy podstawowe dane statystyczne oraz garść dotyczących go ciekawostek. Tym razem przyjrzymy się podziałowi miasta na strefy komunikacyjne oraz temu jak są one pokazywane na popularnej mapie, której początki sięgają czasów przed II wojną światową. Przedstawimy również pomocne, aktualizowane na bieżąco, informacje dostępne na stronie Transport for London (TfL), jednostki zarządzającej transportem publicznym w stolicy Wielkiej Brytanii, dotyczące m.in. rozkładu jazdy czy aktualnych napraw i niedogodności. We wpisie tym znajdziecie udostępnione przez nią narzędzia on-line, umożliwiające np. sprawdzenie jak i czym dojechać z jednego miejsca do drugiego, będziecie mogli też wydrukować przydatne  mapy. (więcej…)