księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne
Camden Market – barwne targowisko różności w Londynie (część 2 – teraźniejszość)

W poprzednim wpisie na naszym blogu przyjrzeliśmy się historii słynnych marketów w londyńskiej dzielnicy Camden Town (klik). Tym razem przedstawimy ich współczesny wygląd, napiszemy co można na nich kupić, w jakich godzinach są otwarte, czy jak do nich dotrzeć. Choć między stacjami metra Camden Town i Chalk Farm formalnie rozróżnia się 6 targów, nazywanych zbiorczą nazwą Camden Market, w weekendy jest tu tak dużo handlarzy i kupujących, że trudno rozgraniczyć jeden od drugiego. Handel odbywa się zarówno na straganach na otwartej przestrzeni, jak i w przeznaczonych do niego budynkach (np. halach targowych). Niestety, wraz z coraz większą liczbą turystów, w ostatnich latach nastąpiła znaczna komercjalizacja tego miejsca, które nie jest już tak unikalne jak niegdyś. Z drugiej strony, choć stało się ono już nawet „snobistycznym” punktem na mapie brytyjskiej stolicy, gdzie można spotkać gwiazdy takie jak Tim Burton, nadal stwarza szansę do zaprezentowania się różnej maści artystów oraz kupienia czegoś naprawdę oryginalnego i niepowtarzalnego – alternatywnych ciuchów (np. w stylu „vintage”), dzieł sztuki, mebli, książek czy płyt. Oferujące tego rodzaju rzeczy stragany są przeważnie „ukryte” głębiej, za najbardziej komercyjnymi częściami targowisk w tej dzielnicy.

camden markety

Początkowo markety w Camden otwarte były tylko w niedzielę, która do tej pory jest tu głównym dniem handlowym, i można było na nich kupić głównie wyroby rękodzieła artystycznego. Później znacznie poszerzyły asortyment i większość z nich zaczęła funkcjonować również w soboty. Obecnie wielu sprzedawców, zwłaszcza tych w stałych lokalach, oferuje swoje produkty i usługi przez cały tydzień, choć lwia część handlu nadal przypada na weekendy, gdy panuje tu prawdziwy ścisk i tłok, a zewsząd rozbrzmiewa muzyka (również na żywo). Jedynie targ z ciuchami i akcesoriami w budynku klubu muzycznego Electric Ballroom działa wyłącznie w niedziele (oraz w niektóre soboty jako targ filmowo-muzyczny).

Sklepy i stragany w Camden Town otwierają się ok. godziny 10 rano (w soboty i niedziele niektóre z nich ok. 9), a zamykają ok. 18, choć część działa nieco dłużej. W weekendy, aby uniknąć tłumów, warto się do nich wybrać w godzinach porannych. Wieczorami, teatry, bary, kluby, puby i restauracje przy głównych ulicach dzielnicy pozostają otwarte przynajmniej do godziny 23.

Camden Lock Market

Camden Town, nazywany dzielnicą marketów, kanałów i kultur z całego świata, to przede wszystkim centrum popularnej zwłaszcza wśród młodzieży mody alternatywnej, przeciwstawnej światowym trendom, w którym jak na razie nieobecne są wielkie sieciówki. Teksty i grafiki na sprzedawanych tu t-shirtach drwią z „normalności” i politycznej poprawności, a ciuchy i akcesoria nawiązują do rozmaitych subkultur – gotyku, punku czy hippie, oraz skojarzeń z bardziej lub mniej odległą przeszłością. Nic dziwnego, że okolica ta przyciąga mniej lub bardziej „zakręconych” osobników, a skóra, ćwieki i glany to częsty widok na jej ulicach.

camden punk

Oprócz ubrań i dodatków (torebki itp.), na straganach Camden Market można znaleźć rozmaite rękodzieło artystyczne, od oprawionych w skórę ksiąg, po ręcznie robioną biżuterię i prace (obrazy, rzeźby itp.) nieznanych artystów, którzy sprzedają tu swoje dzieła i wyroby zarabiając na drogie życie w Londynie. Poza tym pamiątki, zabawki, stylizowane meble, lampy, świece, nośniki muzyki, a między nimi salony tatuażu i piercingu, puby, kawiarnie i przyciągające zapachami uliczne knajpki i restauracje z jedzeniem z niemal każdego zakątka świata, których personel częstuje przechodniów kawałkami grillowanego kurczaka czy owocami morza. Na gastronomicznych stoiskach marketów skosztować można zatem m.in. pakistańskich szaszłyków, meksykańskich taco, tureckich kebabów, chińskich nudli, argentyńskich steków, a nawet polskich pierogów. Dodatkową zachętą jest ich wygląd, np. rząd ławek stylizowany na zaparkowane skutery.

camden skutery

Niezwykłą atmosferę Camden Town tworzą awangardowe, pop-artowe dekoracje – położone wzdłuż głównych ulic kamienice z oryginalnymi, barwnymi ozdobami, w rodzaju chińskiego smoka, czy czerwonego trampka wielkości całego piętra. Dodatkowo „ciemniejsze” zaułki dzielnicy pokryte graffiti i politycznymi komentarzami.

camden smok

Camden Town to także jeden z głównych kierunków londyńskich imprezowiczów, pełen klimatycznych klubów, ale i barów czy pubów wyglądających jak piwniczne spelunki z przeszłości. Można w nich trafić na oryginalne eventy w rodzaju burleskowego striptizu (popularna atrakcja wieczorów panieńskich), a powszednim widokiem w tej barwnej dzielnicy są uliczne występy różnej maści artystów. To również jedno z najważniejszych miejsc na muzycznej mapie Londynu jeśli chodzi o muzykę metalową, rockową i punkową – tutejsze kluby muzyczne są dobrym miejscem na debiut dla początkujących zespołów.

camden town muzyka

Latem jest tu zielono i klimatycznie, a spacery w okolicach kanałów są bardzo przyjemne, tak samo jak posiłki nad ich brzegiem, które można spożywać siedząc na przykład na chodniku.

nad kanałem Regent

Dwa główne targowiska w Camden Town to położony bezpośrednio nad kanałem (Regent’s Canal) Lock Market oraz znajdujący się tuż obok, przy moście kolejowym nad Chalk Farm Road, Stables Market. Ten ostatni w ostatnich latach przeszedł znaczny rozwój, stając się największym tego rodzaju kompleksem handlowym w dzielnicy, i nadal jest modernizowany.

camden market mapa

Obecnie większość stoisk i sklepów na obu marketach znajduje się w kilkupoziomowych budynkach hal targowych, choć nadal „czuć” przepływające przez nie świeże powietrze. Te na Lock Market, który pierwotnie był bazarem z rękodziełem artystycznym, oferują dziś przeważnie ubrania i różne dodatki, a także asortyment związany z muzyką. Cechą charakterystyczną tego targu jest trzypoziomowa ceglana hala (Market Hall) w stylu wiktoriańskim, wzniesiona w 1991 r. i dostępna bezpośrednio z głównej ulicy (Camden High Street). Tuż przy nim znajduje się  śluza i most na kanale Regent.

camden lock

Z kolei na Stables Market, który powstał na miejscu dawnych stajni i budynków związanych z obsługą transportu wodnego (w odnowionych, ceglanych piwnicach, zwanych potocznie „katakumbami”, znajdują się dziś sklepy i stoiska handlowe, podobnie jak w przestrzeniach w obszernych przęsłach wiaduktów kolejowych), kupić można praktycznie wszystko, od sztuki afrykańskiej po łóżka i inne meble, z których targ ten słynie, fetyszowe ubrania czy tzw. XX-wieczne starocie.

stables market camden

Poza tym Stables Market to prawdopodobnie najlepsze miejsce w Londynie jeśli chodzi o ofertę mody alternatywnej, np. w stylu vintage goth, cyber czy tzw. club-wear. Szukający tego typu ubrań i akcesoriów na pewno nie przegapią funkcjonującego tu sklepu o nazwie Black Rose, który z takimi artykułami jak torebki w kształcie trumny, adresuje swoją ofertę m.in. do subkultury gotów, oraz Cyberdog, w którym z kolei można nabyć ubrania z gumy czy PVC w „neonowym” stylu „cyber”.

cyberdog

Na obydwu rynkach mnóstwo jest też miejsc, które oferują coś „na ząb”, zarówno zwykłych straganów z jedzeniem o smakach z całego świata (także polskimi pierogami!), jak i restauracji, na czele z otwartym w 2006 r. na Stables Market eleganckim lokalem o nazwie Gilgamesh, specjalizującym się kuchni azjatyckiej. W odrestaurowanych budynkach dawnego szpitala konnego na tym samym markecie działa z kolei bar i klub muzyczny o nazwie Proud Camden.

pierogi camden

Pozostałe markety w Camden Town to:

  • Camden Lock Village (dawniej Camden Canal Market) nad Regents Canal, naprzeciwko Lock Market (po drugiej stronie Camden High Street), w znacznej części zniszczony przez pożar w 2008 roku, odbudowany i działający obecnie jako otwarty bazar z niedużymi straganami jakich wiele w innych rejonach Camden Town (ubrania, akcesoria, pamiątki, gastronomia itp.). W planach jest jego dalsza rozbudowa i modernizacja.

Camden Lock Village

Symbolem tego targu, dostępnego zarówno z poziomu głównej ulicy, jak i ścieżki nad kanałem, stały się po odbudowie wspomniane już wcześniej ławki w kształcie  zaparkowanych skuterów, na których można usiąść i spożyć zakupione w tamtejszych stoiskach gastronomicznych specjały.

  • Inverness Street Market – targ ten znajdziemy po drugiej stronie Camden High Street po wyjściu ze stacji metra Camden Town. Jest to najmniejszy market w dzielnicy, ale jego początki sięgają najgłębiej – wczesnych lat XX wieku, odkąd stragany na nim oferowały lokalnym mieszkańcom świeże warzywa i owoce. Obecnie, na skutek likwidacji pobliskiego przystanku autobusowego oraz ekspansji supermarketów, działają tu już wyłącznie nastawione na turystów fast foody i stoiska z typowo „uliczną” ofertą (pamiątki itp.).

Inverness Street Market

  • Buck Street Market to pierwszy uliczny targ w Camden Town, który ukaże się oczom podróżnych po wyjściu ze stacji metra o tej nazwie. Choć oznakowany dumnym szyldem „The Camden Market”, nie jest niczym więcej niż zwykłym bazarem ze straganami oferującymi przeważnie mało oryginalne ciuchy, akcesoria i bibeloty.

Buck Street Market

  • Electric Ballroom, również tuż przy stacji Camden Town i obok Buck Street Market, to klub muzyczny, w którego budynku w niedziele od godz. 11.00 funkcjonuje hala targowa, gdzie można kupić artykuły związane przede wszystkim z modą i stylem życia. W niektóre soboty organizowany jest tu również targ filmowo-muzyczny.

electric ballroom camden town

Oprócz wymienionych powyżej marketów, przy głównych ulicach Camden Town działa mnóstwo najróżniejszych sklepów, pubów, restauracji czy klubów muzycznych.

Ceny artykułów na targowiskach w Camden Town są bardzo różne – można tu kupić zarówno prawdziwe perełki za kilka funtów, jak i „udawane” rękodzieła za ogromne kwoty.

Podczas szału zakupów warto też pilnować portfela – nie tylko ze względu na kieszonkowców, ale również na naciągaczy wykorzystujących euforię turystów.

Jak tu dotrzeć?

Camden Town znajduje się w północno-zachodnim Londynie, w jego 2 strefie komunikacyjnej, ok. 10 minut metrem od centrum miasta. Najbliższe stacje metra to Camden Town i Chalk Farm na Northern Line, nieco dalsza – Mornington Crescent na tej samej linii. Ze względu na wzmożony ruch w niedziele, stacja Camden Town jest zamknięta dla wsiadających w godzinach 13.00-17.30. Jeśli zatem chcemy wówczas skorzystać z metra musimy się udać na stacje Mornington Crescent lub Chalk Farm. Ograniczenia te nie dotyczą pasażerów wysiadających.

camden town stacja metra

Camden Town posiada również dogodne połączenia autobusowe, zarówno z centralnym, jak i północnym Londynem. Tuż przy marketach swoje przystanki mają linie 24, 27, 29, 31, 134, 135, 168, 214, 253, 274, C2 oraz nocna N5. Wiele z nich zbiega się przy stacjach metra Mornington Crescent, Camden Town i Chalk Farm, dzięki czemu są one dogodnymi punktami przesiadkowymi w różne części miasta.

Alternatywnym, a przy tym oryginalnym sposobem dotarcia do tej dzielnicy, są autobusy wodne (waterbus), które w sezonie wiosennym i letnim kursują do Camden Lock wzdłuż kanału z Little Venice przy Paddington .

Wychodzimy ze stacji Camden Town i co dalej?

camden market mapaWiększość turystów udających się na zakupy do Camden Town wysiada na stacji metra o tej samej nazwie. Tuż po wyjściu z niej, w oczy rzucają się krzykliwe, kolorowe fasady sklepów wzdłuż Camden High Street, z wielkimi butami i pająkami zdobiącymi ich górne kondygnacje. Pierwszym ulicznym targiem (nie licząc znajdującego się w budynku klubu muzycznego Electric Ballroom), który napotkamy jest ten przy Buck Street, oznakowany szyldem „Camden Market”, a po drugiej stronie ulicy – Inverness Street Market. Następny po drodze to Camden Lock Village, który rozciąga się wzdłuż Regent’s Canal, na północ od głównych marketów Camden Town – Camden Lock i Camden Stables, które leżą po drugiej (lewej) stronie ulicy.

Alternatywą dla stacji Camden Town jest położona na tej samej linii metra Chalk Farm. Jest ona mniej zatłoczona, a korzystając z niej można uniknąć uważanych za tandetne straganów i bazarów, jak ten przy Buck Street. Przy tej opcji, pierwszym marketem po drodze będzie Camden Stables.

Znajdź drogę

Tagi: , , , , , , , , , , ,

2 komentarze do wpisu “Camden Market – barwne targowisko różności w Londynie (część 2 – teraźniejszość)”

  1. robson napisał(a):

    Niestety, ale Camden Town coraz bardziej ulega komercjalizacji i na siłę chce się upodobnić do Hollywood 🙁 . Turystów chce teraz przyciągnąć legendą związanej z tym miejscem Amy Winehouse, która od tej niedzieli będzie tam miała swój pomnik z brązu. Dawne, autentyczne Camden to już tylko historia… 🙁 .

  2. admin admin napisał(a):

    Filmik z uroczystości odsłonięcia posągu Amy Winehouse na Stables Market (14/09/2014):

Skomentuj

*